Leden využijme na inventuru semen a rychlení řeřichy na vatě

16. 1. 2024

Odpočíváme, kontrolujeme uskladněnou zeleninu a plánujeme novou sezonu. Ale také si dopřejeme vitamínovou bombu v podobě naklíčené řeřichy.

 • Skleníky a fóliovníky pravidelně kontrolujeme. Přívaly sněhu nebo prudké větry na nich můžou napáchat značné škody. Při výrazném sněžení průběžně odhrnujeme sníh, protože konstrukce zahradních skleníků nemusí být dostatečně silná, aby nadměrnou tíhu sněhu unesla.
 • Na záhonech stále zůstávají poslední otužilci. Za příznivého počasí ještě můžeme sklízet pórky, růžičkovou kapustu nebo kadeřávek. Mrazy až do -10 °C snesou i hlávky kapusty.

  Vitamíny v zimě v růžičkové kapustě

  Růžičková kapusta je velmi vděčný zdroj čerstvých vitamínů v zimě

 • Sklepy s uskladněnou zeleninou vyžadují v průběhu zimy určitou péči. I když jsme uskladnili pouze zdravé a na pohled nepoškozené kořeny mrkve a petržele, občas se v bedýnkách vyskytne hniloba kořenů. Takové kusy hned odstraníme. Je to zdroj ohniskové nákazy, která se šíří na okolní kořeny. To samé platí o skladovaných hlávkách zelí a kapusty.
 • V omezeném množství lze i v lednu v bytových podmínkách vypěstovat čerstvou zeleninu. Z vyrytých kořenů můžeme přirychlit čekanku, rychlit trsy pažitky, nebo vyset řeřichu a roketu na vatu. Množství zeleniny, které takto vypěstujeme, je ale z nutričního hlediska velmi malé.
 • Leden je ideální čas na inventuru semen a sepsání seznamu toho, co potřebujeme nakoupit. Pokud máme větší množství semen z předchozích let, je dobré si udělat jednoduchou zkoušku klíčivosti na vzorku cca 20 semen na navlhčené buničité vatě v plastové krabičce.
 • S výsevy nespěcháme, pouze semena salátů a paprik pro teplé rychlení vyséváme v lednu do substrátu. Se všemi ostatními výsevy, včetně celeru, počkáme až do února. To už bude delší den a více světla.

Klíčení řeřichy nebo rokety na vatě 

Přirychlování této zeleniny na vatě je u nás zavedeným postupem. V průběhu týdne tak můžeme získat křehké aromatické lístky plné vitaminů.

Řeřicha je pro tento způsob pěstování tradiční, ale i roketa (rukola) je stejně rychlá a stejně vhodná. Její mladé lístky mají specifickou vůni a chuť, na které je třeba si přivyknout.

U rokety vybírejme z odrůd patřících do druhu Eruca sativa s velkými semeny. Někdy bývají jako roketa označovány i odrůdy k řezu, např. Wild Rocket nebo Wasabi. Mají ale drobná semínka, která dlouho klíčí, jejich klíční rostlinky jsou rovněž drobné a tenké. Proto se k rychlení na vatě moc nehodí.

Řeřichu a roketu vyséváme nahusto do truhlíků, misek či jiných pěstebních nádob. Sejeme na povrch substrátu, ale  nezasypáváme.

Semena řeřichy necháme klíčit na buničité vaně, což je výborným pěstební  substrát. Musíme jen udržovat přiměřenou vlhkost a pokojovou teplotu kolem 20 °C. Celé rostlinky vysoké 4–6 cm odřezáváme těsně nad povrchem substrátu 7–14 dní od výsevu.

 • Pronto

Rychle rostoucí, nenáročná roketa s netradičně vykrajovanými listy. Má intenzivní růst a hodí se na rychlení i pěstování na záhonu. Listy jsou křehké, aromatické a chutné, s typicky roketovou vůní a vysokým obsahem vitaminu C.

 

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 6. 2024

Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů toho kterého druhu rostliny. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x