Domů » Kalendárium » Zeleninová zahrada » Leden využijme na inventuru semen a rychlení řeřichy na vatě
Leden využijme na inventuru semen a rychlení řeřichy na vatě
16. 1. 2024
Odpočíváme, kontrolujeme uskladněnou zeleninu a plánujeme novou sezonu. Ale také si dopřejeme vitamínovou bombu v podobě naklíčené řeřichy.
- Skleníky a fóliovníky pravidelně kontrolujeme. Přívaly sněhu nebo prudké větry na nich můžou napáchat značné škody. Při výrazném sněžení průběžně odhrnujeme sníh, protože konstrukce zahradních skleníků nemusí být dostatečně silná, aby nadměrnou tíhu sněhu unesla.
- Na záhonech stále zůstávají poslední otužilci. Za příznivého počasí ještě můžeme sklízet pórky, růžičkovou kapustu nebo kadeřávek. Mrazy až do -10 °C snesou i hlávky kapusty.
Růžičková kapusta je velmi vděčný zdroj čerstvých vitamínů v zimě
- Sklepy s uskladněnou zeleninou vyžadují v průběhu zimy určitou péči. I když jsme uskladnili pouze zdravé a na pohled nepoškozené kořeny mrkve a petržele, občas se v bedýnkách vyskytne hniloba kořenů. Takové kusy hned odstraníme. Je to zdroj ohniskové nákazy, která se šíří na okolní kořeny. To samé platí o skladovaných hlávkách zelí a kapusty.
- V omezeném množství lze i v lednu v bytových podmínkách vypěstovat čerstvou zeleninu. Z vyrytých kořenů můžeme přirychlit čekanku, rychlit trsy pažitky, nebo vyset řeřichu a roketu na vatu. Množství zeleniny, které takto vypěstujeme, je ale z nutričního hlediska velmi malé.
- Leden je ideální čas na inventuru semen a sepsání seznamu toho, co potřebujeme nakoupit. Pokud máme větší množství semen z předchozích let, je dobré si udělat jednoduchou zkoušku klíčivosti na vzorku cca 20 semen na navlhčené buničité vatě v plastové krabičce.
- S výsevy nespěcháme, pouze semena salátů a paprik pro teplé rychlení vyséváme v lednu do substrátu. Se všemi ostatními výsevy, včetně celeru, počkáme až do února. To už bude delší den a více světla.
Klíčení řeřichy nebo rokety na vatě
Přirychlování této zeleniny na vatě je u nás zavedeným postupem. V průběhu týdne tak můžeme získat křehké aromatické lístky plné vitaminů.
Řeřicha je pro tento způsob pěstování tradiční, ale i roketa (rukola) je stejně rychlá a stejně vhodná. Její mladé lístky mají specifickou vůni a chuť, na které je třeba si přivyknout.
U rokety vybírejme z odrůd patřících do druhu Eruca sativa s velkými semeny. Někdy bývají jako roketa označovány i odrůdy k řezu, např. Wild Rocket nebo Wasabi. Mají ale drobná semínka, která dlouho klíčí, jejich klíční rostlinky jsou rovněž drobné a tenké. Proto se k rychlení na vatě moc nehodí.
Řeřichu a roketu vyséváme nahusto do truhlíků, misek či jiných pěstebních nádob. Sejeme na povrch substrátu, ale nezasypáváme.
Semena řeřichy necháme klíčit na buničité vaně, což je výborným pěstební substrát. Musíme jen udržovat přiměřenou vlhkost a pokojovou teplotu kolem 20 °C. Celé rostlinky vysoké 4–6 cm odřezáváme těsně nad povrchem substrátu 7–14 dní od výsevu.
Rychle rostoucí, nenáročná roketa s netradičně vykrajovanými listy. Má intenzivní růst a hodí se na rychlení i pěstování na záhonu. Listy jsou křehké, aromatické a chutné, s typicky roketovou vůní a vysokým obsahem vitaminu C.
Foto autor a Shutterstock
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤