Září: Sbíráme maliny, jablka hrušky a vysazujeme drobné ovoce

18. 9. 2023

Co srpen nedopeče, září nedosmaží. Poslední roky toto rčení moc neplatí. Září vaří, peče, smaží a remontantní maliny jsou nyní jako med.

Sklízíme zralé odrůdy jablek

Podzimní sklizeň jablíček

  • Mrazíky se zatím nehlásí, remontantní maliny jsou voňavé a sladké jako med.
  • Horší je to s vláhou. Ta chybí už i na podzim. Proto, když vysazujeme jahody nebo sazenice drobného ovoce, musíme je častěji důkladně zalévat. Sazenice jahodníku můžeme vysazovat po celý měsíc, nebudeme mít zmeškáno ani začátkem října.
  • Končíme s řezem jádrovin i s korekcemi v korunách peckovin a věnujeme se sklizním. Kdo měl v minulých letech problémy se skládkovými chorobami, jako je sazovitost, fuzáriová hniloba, hniloby jablek včetně šedé hniloby, měl by věnovat svůj čas ještě jednomu ošetření jabloní i hrušní některým z přípravků proti strupovitosti.
  • Sklízíme podzimní jablka, hrušky, švestky, ořechy a oříšky, plody aktinidií. Pokud necháme podzimní odrůdy jablek na stromě přezrát, hodí se prakticky jen na rozváření. Špatně se z nich lisuje mošt a moučnaté nebo měkké plody se i špatně krájejí na sušení. Také hrušky je lépe trochu podtrhnout a sklidit je nadvakrát, natřikrát. První dávku si dáme do sklepa a máme je průběžně na jídlo, zbylé na stromě si necháme postupně dozrát.
  • Koncem měsíce jsou ke sklizni i odrůdy raně zimních jablek. U nich už se z hlediska chuti, vyzrání a dřívější spotřebě vyplatí ponechat jich část na stromě, opět kvůli přímé spotřebě, nebo do moštu.
  • Vyčistíme sklep a obaly do kterých budeme ovoce uskladňovat, popřípadě je i vydezinfikujeme a na slunci necháme vyschnout. Za chladných nocí a rán otevíráme sklep, aby vychladl a uskladněné ovoce v něm zpomalilo zrání.
  • V sezoně se mnohé housenky či jiná lezoucí havěť stěhovala do země, teď bude následovat cesta zpět. Je tedy čas na připevnění lepových pásů a vlnité lepenky.

Remontantní maliny

Plodí už na výhonech, které vyrostly letos od jara. Moderní odrůdy mají velké chutné maliny a slušný výnos. Proto stojí za to se jim věnovat během sezony a na podzim je ochránit před mrazíky. Po přechodně nepříznivém počasí nasazují maliny plodenství s méně peckovičkami, zato však většími než je obvyklé.

Starší odrůdy malin trpěly za většího vlhka šedou hnilobou. Současné polské, ruské, ukrajinské i další odrůdy už tuto negativní vlastnost nemají.

  • Na jaře je všechny seřízneme asi 3–5 cm nad zemí. Rychleji obrůstají, než když je sestřihneme těsně u země.
  • Necháváme jen ty první, nejlepší pruty, zdravé, nenapadené bejlomorkou a tedy bez hálek.
  • Vzdálenost rostlin v ploše je asi 10 cm na každou stranu. Při pěstování malin v pásech do 30 cm, jich může být na m2 i 15.
Maliny odrůdy Medea

Medea odrůda plodící na jednoletých výhonech

Maliny podle odrůdy a ročníku plodí od srpna. Plody, které dozrávají od poloviny září, dozrávají pomaleji, i tak si ale zachovávají solidní chuť i aroma. Sklízíme je až když jdou volně stáhnout z lůžka, na kterém plodenství roste.

Maliník je oblíbenou nektarodárnou rostlinou, proto je opylení hmyzem předpokladem pro kvalitní sklizeň.

Nákup a výsadba sazenic drobného ovoce

V září už můžeme na trhu koupit vedle kontejnerovaných sazenic i sazenice prostokořené. Dbáme na to, aby kořeny sazenic, zejména těch pravokořenných, nedošly žádné újmy, aby byly po nákupu až do doby vysazení trvale ve vlhku proto, aby jim nezaschly kořeny.

  • Před výsadbou je namočíme na noc do vody.
  • Vysazujeme do zalité jámy podobných rozměrů jako pro velké ovoce, optimálně o velikosti cca 50x50x50.
  • Také rybízům a angreštům je jedno, jestli jsou to keře nebo stromky naroubované na meruzalku. Připravíme jim kvalitní vyhnojenou zem a dospodu jámy dáme něco do zásoby na léta příští.
  • Hloubka výsadby u rostlin na kmínku je stejná jako ve školce. Sázíme je ke kůlku, který je tak dlouhý, aby sahal do korunky.
  • Řez uděláme až časně na jaře. Stromky pořádně zalijeme a lehce uvážeme nad roubem. Zaléváme zpravidla týdně až do podzimních dešťů. Pokud se deště nedostaví, tak až do mrazů. Stromky uvážeme pevněji až na jaře, když si zemina ve výsadbové jámě sedne.

    Zajištění vláhy při výsadbě rybízu

    Vylepšené stanoviště pro sazenici černého rybízu

U keřových rostlin je rozdíl u červených a bílých rybízů a u rybízu černého:

  • červené a bílé rybízy můžeme vysadit až o 10 cm hlouběji, než byly ve školce,
  • černé rybízy jen o cca 3–5 cm.

Skládkové choroby

Při módním přístupu, tím je myšleno bez jakékoliv péče, k pěstování ovoce na uskladnění se může pěstitel setkat po určité době s nečekanými problémy. Plody se začnou obalovat černým povlakem, který sice lze odstranit při mytí, ale utrpí tím estetická hodnota plodů a mnohdy se postupně vytratí ochota i poučené rodiny takové ovoce jíst. Vezmou ho na milost snad jedině když jim ho oloupete. Ovšem slupka a to co je těsně pod ní je prý to nejzdravější. Stejně tak nejspíše dopadneme, když se na plodech projeví napadení tzv. skládkovou strupovitostí.

Plody napadené strupovitostí

Strupovitost na hrušce a jablku

Horší je to v dalších případech, jakmile se do plodů pustí houbové choroby. Ať už se do nich dostaly dírkou, kterou udělal obaleč, nebo poškozením slupky strupovitostí, mechanickým poškozením, nebo aktivním přístupem houbové choroby. Ta dokáže překonat jemnou slupku bez poškození, zejména v místě, kde se dotýká napadené jablko zdravého a tím se stává nepoživatelným. Ne že by vykrojená jablka nebyla chutná, ale ona už pravděpodobně obsahují i produkty z hub, které jablka či hrušky napadly. Známé jsou zejména aflatoxiny.

V jednom napadeném jablku může být tolik aflatoxinů či jiných škodlivých látek, že znehodnotí nadlimitní dávkou mošt vyrobený i z více než 10 kg zdravého ovoce.

A co taková situace, že sníte tři vykrájená jablka. Zkuste si pak odhadnout, kolik jste do sebe dostali zdraví škodlivých látek. Když taková jablka budeme sušit, budou se v křížalách tyto substance ještě koncentrovat. Co je pak proti tomu jedno podzimní ošetření fungicidem…? Stačí si ohlídat, abychom aplikovali přípravek tak, aby do doby sklizně a uskladnění prošla celá ochranná lhůta.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x