Které ovoce sklízíme v září, co udělat pro uložení úrody

19. 9. 2022

V září zpravidla sklízíme pozdní odrůdy peckovin, podzimní a raně zimní odrůdy jablek a hrušek, stolní i moštové odrůdy révy a zralé ořechy.

Čistota proti infekci

Pro úrodu čistíme a připravujeme skladovací prostory a přepravky na uložení sklízeného ovoce. Sklep vybílíme vápnem a vysíříme zapálenými sirnými knoty nebo vydatněji sirnou svící. Veškeré vybavení i přepravky pečlivě dezinfikujeme, poškozené lísky opravíme.

V žádném případě ke skladování nepoužíváme dřevěné lísky nebo přepravky, na nichž jsou patrné stopy po shnilém ovoci. Mohly by se stát novým zdrojem infekce uskladněných plodů.

Réva

Postupně sklízíme probírkou stolní odrůdy révy vinné. Ponechané hrozny budou na keřích postupně dozrávat. Pro jejich lepší dozrávání je dobré částečně odstranit listy, které stíní hrozny.

Hrozny moštových odrůd sklízíme jen v takovém množství, které jsme schopni během jednoho dne zpracovat. Stejně jako u skladování ovoce i zde je nezbytná důsledná dezinfekce sklepních prostor, nádob i veškerého zařízení pro výrobu vína.

Maliny dozrávají

Dozrávající maliny na jednoletých výhonech maliníku průběžně sklízíme až do zámrazu

Peckoviny

Češeme pozdní odrůdy broskvoní (Cresthaven, Sincrest a další) a pozdní odrůdy slivoní, zejména odrůdy švestek jako je Domácí velkoplodá, Gabrovská nebo Těchobuzická.

Z pološvestek například odrůdy Haganta, President, Stanley, Tophit, Toptaste nebo k šarce rezistentní odrůdu Jojo.

Očesané plody kompotujeme, zavařujeme, sušíme, děláme z nich povidla nebo pálenku.

Sklízíme jablka

Také sklízíme podzimní a časně zimní odrůdy jablek, mezi které patří zejména Denár, Melodie, Rosana či Selena.

V září postupně sklízíme například jablka odrůdy Rajka

Dobře vybarvené plody raně zimní odrůdy Rajka sklízíme probírkou koncem září

Koncem měsíce můžeme začít česat i odrůdy Rajka, Rozela a Rubín. Jablka na uskladnění vybíráme taková, která jsou ve správné sklizňové zralosti, jsou charakteristicky vybarvená, stopka plodu jde snadno odtrhnout od plodonoše a jadérka v jádřinci začínají hnědnout.

Do sklepa ukládáme jen jablka, která jsou v bezvadném zdravotním stavu a jsou nepoškozena pádem či otlakem.

Sklízíme hrušky

Rovněž češeme podzimní a některé zimní odrůdy hrušek. Při sklizni se zaměříme na odrůdy Blanka, Boscova lahvice či Konference.

  • Spadaná nepoškozená jablka a hrušky co nejrychleji zpracujeme v kuchyni.
Sklízíme lískové oříšky

Punčošek zbavené lískové oříšky sušíme na dobře větratelném místě

Ořechy, jahody, maliny…

Dále sklízíme a ze země sbíráme vlašské a lískové ořechy. Vlašské ořechy zbavíme rubiny a lískové oříšky krycí punčošky. Posbírané a očištěné ořechy sušíme v přepravkách ve slabé vrstvě na stinném a dobře větratelném místě. Zabráníme tím pozdějšímu zplesnivění jader.

U remontantních odrůd jahodníku postupně sklízíme poslední dozrávající plody. Nově nasazené květy a nedozrálé plody z rostlin raději odstraňujeme. Jahodník se tím nebude zbytečně vysilovat a lépe přezimuje.

Remontantní odrůdy maliníku a beztrnné odrůdy ostružiníku můžeme bez problémů průběžně sklízet až do zámrazu. Odplozené ostružiníkové pruty odstřiháváme těsně u země a na keři ponecháváme jen pěkné a silné výhony. Slabé a zahušťující výhony nekompromisně odstraňujeme.

Foto Jaromír Frič a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x