Odrůdy maliníku vybírejme tak, aby naše maliny byly nejlepší

1. 12. 2021

Vybrat nejlepší odrůdy z následující pětice osvědčených maliníků může být oříšek. Výborné vlastnosti malin však napovídají, že náročný výběr je vítán.

Polka s pověstí nejlepší odrůdy malin

Remontantní úrodná odrůda maliníku Polka rodí na jednoletých výhonech. Vzrůst je středně silný, výhony dosahují výšky i přes 1,8 m. V keři se jich tvoří poměrně hodně. Výhony jsou středně vyrovnané a pokryté středně velkými trny.

Rostlina je poměrně odolná proti plísni šedé a odumírání výhonů.

Plody jsou krásné červené barvy, lesklé, středně velké až velké, dlouho vydrží na keři. Pozornost si zaslouží výborná chuť a trvanlivost plodů. Je to klasická dezertní odrůda. Atraktivní je zejména časným dozráváním, ale také velikostí a chutí atraktivních plodů.

Polka, odrůda maliníku

Polka, odrůda maliníku

  • Vhodná je i na zpracování a mrazení, jelikož si velmi dobře zachovává kvalitu a cukernatost i po rozmrazení, obsahuje vysoký obsah nutričních látek.

Někteří pěstitelé a školkaři ji považují v současnosti za nejlepší odrůdu malin na světě! Své uplatnění nachází ve velkovýrobě napříč celým světem (včetně jižní Ameriky), jakož i v zahradách.

Pokusa s velmi velkými plody

Remontantní odrůda Pokusa plodí na jednoletých výhonech. Dokáže plodit i na loňských výhonech. Tento způsob pěstování ovšem podporuje šíření chorob a škůdců a zvyšuje riziko napadení rostlin. Péče o porost je náročnější a nákladnější, úroda menší. Jinak je úrodnost odrůdy Pokusa střední.

Výhony rostou velmi silně, ale nevyrovnaně. Nacházejí se na nich malé nevýrazné trny.

Velmi velké plody (3–3,5 g) jsou tmavě červené, někdy jemně matné. Mají vyrovnaný srdcovitý tvar. Odrůda je vhodná do zahrad i do velkých výsadeb. Úrodnost je střední. Jelikož jsou plody velmi velké a doba zrání velmi dlouhá, je tato odrůda ceněná zejména jako dezertní odrůda.

Maliník odrůdy

Pokusa3 odruda maliniku

  • Rostliny jsou silně odolné proti vymrzání a napadení mšicemi, plody jsou málo náchylné na hnití. Odolnost vůči odumírání výhonů je střední.

Radziejowa dozrává od poloviny června

Odrůda plodí na dvouletém dřevě. Pochází, podobně jako množství jiných z ovocnářského institutu sídlícího v polském městě Brzeźno. Keře rostou středně intenzivně, tvorba výhonů je střední. Výhony jsou středně silné, jsou řídce obsypané krátkými trny. Plodonosné sekundární výhony jsou středně dlouhé.

  • Odrůda je odolná proti většině chorob i škůdců. Proti mrazu je odolná spolehlivě, jemné poškození mohou způsobit pouze velmi velké mrazy.
Malinik odrůdy Radziejowa

Malinik Radziejowa

Radziejowa patří mezi rané odrůdy, dozrává již od poloviny června. Plody jsou velké, atraktivní červené barvy s jemným voskovým povlakem, velmi chutné. Odolnost plodů vůči houbovým chorobám je velmi dobrá. Hodí se k jídlu i ke zpracování.

Tadmor plodí až do prvních mrazů

Silně rostoucí novozélandská odrůda maliníku Tadmor miluje slunné stanoviště a úrodnou půdu. Sází se poměrně řídce, vyhovuje jí spon výsadby 45 cm. V letním období ocení občasné přihnojení a pravidelnou závlahu.

Díky svému silnému růstu tvoří dlouhé výhony, které převisají, což vytváří potřebu vybudování jednoduché konstrukce nebo alespoň vyvázání k opěrným sloupkům či k plotu.

Maliník odrůdy Tadmor

Maliník odrůdy Tadmor

Odrůdu Tadmor řadíme mezi pozdnější letní odrůdy. Dozrává v polovině července, přibližně pět dnů po odrůdě Tulameen. Úrodu přináší postupně až do prvních mrazů. Je velmi úrodná, plody jsou velké až 7 g, pevné, zářivé světločervené barvy a lahodné chuti. Odrůda vykazuje vysoký stupeň mrazuodolnosti.

Tulameen s vysokou průměrnou hmotností malin

Odolná velkoplodá odrůda s velmi velkými a pevnými plody patří mezi nejkvalitnější odrůdy malin na světě. Dosahuje střední výšku, výhony jsou vzpřímené a hustě porostlé plodonosným obrostem. Plodí hodně a pravidelně (v anglických registračních zkouškách měla nejvyšší počet plodů na výhon a nejvyšší hmotnost plodu ze 124 zkoušených odrůd!).

Plody jsou velké, zářivě červené, lesklé, kuželovitého tvaru, pevné, sladké, aromatické chuti a s dobrou oddělitelností od plodového lůžka. Průměrná hmotnost plodu je 4,5 g.

Maliník odrůdy Tulameen

Maliník odrůdy Tulameen

Snáší krátkodobé skladování a přepravu. Odrůda je celoevropsky doporučená pro ovocnáře a domácí zahrádky. Je poměrně odolná vůči odumírání výhonů v období od květu do sklizně prvních plodů a k odumírání kořenů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x