Ovocný stromek kupujeme u prodejce, který je pečlivý

8. 2. 2022

Jak vybrat ovocný stromek a jaké požadavky by měl splňovat? Co by nám při výběru a nákupu sazenic nemělo uniknout bez ohledu na roční období?

Na jaře nebývá nabídka stromků v zahradnických centrech a ovocných školkách zpravidla taková, jako je na podzim.

Zkraje podzimu se naopak zahradnická centra, obchodní řetězce a e-shopy předhánějí nabídkou mnoha odrůd. Nové ovocné dřeviny se dají pořídit i na farmářských trzích. Na podzim sázíme ovocný stromek či keř až na výjimky s vědomím, že dobře zakoření. Ne vždy však stihneme všechno tak, jak bychom si představovali. Na jaře máme znovu příležitost stromek pořídit a vysadit.

  • Jaro je navíc obdobím vhodným pro výsadbu teplomilných peckovin (meruněk, broskvoní). Ty se na jaře lépe ujímají.

Než začneme vybírat, měli bychom mít jasno nejen ve výběru druhu, ale i tvaru.

Ovocný stromek a výškové tvary

Nejběžnější výška nasazení korun u jednotlivých pěstitelských tvarů: a) vysokokmen, b) polokmen, c) čtvrtkmen, d) zákrsek, e) štíhlé vřeteno, f) sloupové tvary. Foto M. Makal.

Volba pěstitelského tvaru

Nejčastějšími školkařskými výpěstky ovocných stromků jsou štěpovanec, vřeteno, palmeta, zákrsek, čtvrtkmen, polokmen, vysokokmen (příp. knip nebo knip baum). Jednotlivé kategorie se odlišují výškou kmene (jak vysoko je zapěstovaná korunka od země). Pro vyšší pěstitelský tvar školkaři používají i silnější (vzrůstnější) podnož.

U drobného ovoce je situace jiná! Rybíz a angrešt musí mít u keře minimálně jeden výhon dlouhý 40 cm. Má-li více výhonů, měly by být dlouhé alespoň 25 cm. U kmínkových forem ve tvaru polokmen (60–80 cm) a u tvaru vysokokmen (90–110 cm) má mít nejméně jeden výhon dlouhý 20 cm, u více výhonů minimálně 10 cm.

Maliník a ostružiník  musí mít výhon tloušťky v rozmezí 7–20 mm a na bázi výhonu pěkně vyvinutý, nepoškozený pupen. Výhony u těchto druhů mohou být z přepravních důvodů zkráceny na asi 50 cm.

Jen výhony však stromek netvoří. Velmi důležitý je zejména kmínek a celý kořenový systém.

Ovocný stromek vyžaduje úpravu kořenů před výsadbou

Úprava kořenů ovocného stromku před výsadbou; foto Shutterstock

Ovocný stromek si vždy zkontrolujte:

Koruna

Sledujte rozmístění a počet výhonů v korunce, zda je kůra na výhonech hladká, nesvraskalá. Jednotlivé pupeny musí být krásně diferencované, terminální pupeny i výhony vyzrálé a nepoškozené. Barva kůry jednotlivých výhonů by měla být typická pro daný ovocný druh, u prostokořenných sazenic jsou výhony bez listů.

Kmen

Ovocný stromek s kořeny ke zkrácení

Příliš dlouhé a zakroucené kořeny úměrně zkrátíme; foto M. Makal

Musí být rovný, hladký a nepoškozený. Rány po odstranění obrostu a čípku podnože by měly být s okrajovým závalem, menší rány zahojené. U stromků roubovaných v korunce sledujte vlastní místo roubování. Mělo by být pěkně srostlé bez výraznějšího poškození.

Kořeny

Sledujte jejich celkové množství, rozmístění do prostoru, zda jsou zdravé, nepoškozené a neseschlé. Jejich počet by měl být přímo úměrný velikosti korunky.

Jmenovka

Tato visačka nebo cedulku obsahuje hlavní identifikační údaj o druhu (např. Prunus avium – třešeň) a odrůdy (například Karešova), použitá podnož (u třešní například Colt), stupeň množení (zpravidla C = certifikovaný rozmnožovací materiál), pěstitel a kdo zkontroloval zdravotní stav (číslo registrace). Na další visačce (s obrázkem) můžete nalézt informace o dané odrůdě a jejich vlastnostech.

Kde ovocný stromek nakupovat?

Nejlepší volbou je  zajít do nejbližší ovocné školky.  Stromky vypěstované v místních podmínkách s velkou pravděpodobností dobře porostou i na vaší zahradě. Tyto firmy podléhají registraci Ministerstva zemědělství, musí proto splňovat přísná kritéria.

Množitelské porosty pěstitelé  pravidelně a velmi pečlivě kontrolují.  Sledují kvalitu sadby, její zdravotní stav, zaplevelení pozemku, pravost odrůdy a další parametry. Pokud je vše v pořádku,  příslušný státní orgán (ÚKZÚZ) vystaví certifikát, že daný výpěstek je vhodný k prodeji.

Další možností jsou  zavedená zahradnictví či zahradnická centra. Pokud natrefíte na kvalifikovaný personál, můžete využít odborné rady při výběru.

  • V zahradnictví vždy sledujte, jak o stromky zahradníci pečují, jestli je roztřídili podle ovocných druhů a odrůd, zda jim přikryli kořeny a jestli krycí materiál (piliny, rašelinu, zem, mulčovací kůru…) dostatečně zvlhčují.
Také při prodeji by o stromky měl prodejce dobře pdečovat

Při nákupu se chvíli díváme, jak je o stromky postaráno. Jestliže je prodejce stále vrací do boxu a zahrnuje kořeny, je to pro stromky to nejlepší. Foto I. Dvořák

Jako méně vhodné se jeví  hypermarkety,  kde vystavují dovozové stromky vedle sortimentu zeleniny. Opatrní buďte také  s nákupy stromků na farmářských trzích nebo přes e-shopy. Občas se  může  stát, že stromek  během přepravy zaschne nebo že spediční firma nebude k přepravovanému stromku šetrná. Značně se tím snižuje ujímavost stromku.  Stromek je přece jen živá rostlina, která potřebuje určitou péči. Tím spíš, pokud ji obchodu přivezli jako prostokořennou.

Kdy kupovat prostokořenné stromky?

Podzimní dobývání stromků z půdy může začít nejdříve začátkem října. U ovocných druhů s delší vegetační dobou (broskvoně, mandloně a ořešáky) školkaři vyrývají výpěstky z půdy nejdříve 20. října. Nejvhodnější podzimní doba na nákup stromků tedy nastává koncem října.

  • Ovšem teplomilné peckoviny (meruňka, broskvoň, mandloň) pořizujeme  a sázíme raději na jaře, do teplé půdy. V případě prostokořenných ovocný stromek vysadíme dřív, než vyraší!
  • Pamatujme, že na jaře se stromky rychle probouzejí. Narašení ohrožuje úspěšnost jarní výsadby.
Dřeviny prostokořenné

Prostokořenné výpěstky jdou do prodeje bez listů, na jaře je vysadíme, než vyraší. Vyplatí se sledovat, zda je i prodejce pečlivý a stará se, aby kořeny nezasychaly… Foto T. Nečas

Co udělat pro ovocný stromek po nákupu?

Zdravý a dobře rozložený kořenový systém je předpokladem úspěšného ujmutí stromku.

Po nákupu ovocný stromek co nejdříve zasadíme do předem vykopané jámy. Pokud to není možné, můžeme ho – zejména na podzim – krátkodobě uchovat ve vlhkém a tmavém sklepě. I tam však stromek zabezpečíme, aby nezaschl. Kořeny obalíme  mokrým hadrem a každodenně  kropíme vodou.

Kořeny ve sklepě můžeme založit i do kbelíku nebo kalfasu (maltovník) a zasypat vlhkým pískem. Jestliže nemáme jámu vykopanou nebo chceme sázet stromek později, tak ho založíme  do vlhké půdy (třeba do sklizeného záhonu) chráněné před větrem (proudícím větrem by docházelo k vysychání stromku).

Foto I. Dvořák, T. Nečas, Shutterstock a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 11. 2024

Hortenzie na podzim neřežeme, lépe tak odolají mrazu

Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x