Chraňte kmeny ovocných stromů, ať dál v klidu spí a nepláčou

22. 1. 2020

Teplé slunné dny, které přicházejí uprostřed zimy a trvají až týden, mohou způsobit mírné proudění mízy a to hlavně na osluněných a ohřátých stranách kmenů.

K největšímu ohřevu dochází kolem 14. hodiny ve směru od jihu až jihozápadu.

Teplotní rozdíly mezi slunečným dnem a mrazivou nocí však mohou přesáhnout i třicet stupňů a způsobit otevřené nebo skryté praskliny v kůře.

Během jara se potom v těchto otevřených ranách objeví výron mízy u jádrovin a klejotok u peckovin. Jak kmen roste, trhliny se zvětšují. Praskliny infikují spory dřevokazných hub, hrozí následky například v podobě nektriové rakoviny, a zkáza stromu pokračuje.

Nektriová rakovina jabloně

Patogenní houba Neonectria ditissima způsobila nektriovou rakovinu jabloně; foto J. Rod

Kmeny ovocných stromů chráníme před jarními slunečními paprsky bílým nátěrem kmenů, nebo lépe opřenými prkny nebo podobným zastíněním.

Takové situaci se lze bránit:

  • již samotným výběrem ovocných druhů a odrůd,
  • výživou stromu, která nesmí být jednostranná,
  • způsobem pěstování,
  • ošetřením kmenů zimním nátěrem nebo  usazením kůlu o průměru aspoň 8 cm na jižní straně stromku.

Půdy, které jsou bohatě zásobené humusem, méně podléhají teplotním výkyvům, což se také výrazně projevuje na rostlinách.

Mrazová deska

Mrazová deska na kmeni ořešáku; foto J. Rod

Toto poškození se týká nejen ovocných dřevin – jabloní, třešní a višní, švestek, meruněk –, ale i okrasných sakur, vrb kalin a dalších.

Zdroj časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Příjemný den,

děkuji za důležitý článek. Mám osobní zkušenost z vlastních chyb. Na jabloni Wealthy nikdy žádná mrazová deska nebyla, na jabloni Zvonkové jsou časté (oba stromy rostou vedle sebe). U Zvonkového vznikla první mrazová deska na kmeni. Tomu se bráním prknem z jižní strany. Druhá vznikla bohužel na kosterní větvi s rozvětvením – prkno nelze použít. V tomto případě používám silně ředěný bílý akrylát.

Odchlípnutou kůru mrazové desky jsem odříznul ostrou žabkou až na živé vodivé pletivo, vydezinfikoval kuchyňským octem (velmi starý recept Rádce z předměstí je dnes už asi zastaralý) a natřel šedým stromovým balzámem (opět na bázi akrylátu – nikoli pryskyřice!). Obě rány se po několika málo letech zcela zavalily a strom roste zdravě dále.

Milan C.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x