Chraňte kmeny ovocných stromů, ať dál v klidu spí a nepláčou

22. 1. 2020

Teplé slunné dny, které přicházejí uprostřed zimy a trvají až týden, mohou způsobit mírné proudění mízy a to hlavně na osluněných a ohřátých stranách kmenů.

K největšímu ohřevu dochází kolem 14. hodiny ve směru od jihu až jihozápadu.

Teplotní rozdíly mezi slunečným dnem a mrazivou nocí však mohou přesáhnout i třicet stupňů a způsobit otevřené nebo skryté praskliny v kůře.

Během jara se potom v těchto otevřených ranách objeví výron mízy u jádrovin a klejotok u peckovin. Jak kmen roste, trhliny se zvětšují. Praskliny infikují spory dřevokazných hub, hrozí následky například v podobě nektriové rakoviny, a zkáza stromu pokračuje.

Nektriová rakovina jabloně

Patogenní houba Neonectria ditissima způsobila nektriovou rakovinu jabloně; foto J. Rod

Kmeny ovocných stromů chráníme před jarními slunečními paprsky bílým nátěrem kmenů, nebo lépe opřenými prkny nebo podobným zastíněním.

Takové situaci se lze bránit:

  • již samotným výběrem ovocných druhů a odrůd,
  • výživou stromu, která nesmí být jednostranná,
  • způsobem pěstování,
  • ošetřením kmenů zimním nátěrem nebo  usazením kůlu o průměru aspoň 8 cm na jižní straně stromku.

Půdy, které jsou bohatě zásobené humusem, méně podléhají teplotním výkyvům, což se také výrazně projevuje na rostlinách.

Mrazová deska

Mrazová deska na kmeni ořešáku; foto J. Rod

Toto poškození se týká nejen ovocných dřevin – jabloní, třešní a višní, švestek, meruněk –, ale i okrasných sakur, vrb kalin a dalších.

Zdroj časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Příjemný den,

děkuji za důležitý článek. Mám osobní zkušenost z vlastních chyb. Na jabloni Wealthy nikdy žádná mrazová deska nebyla, na jabloni Zvonkové jsou časté (oba stromy rostou vedle sebe). U Zvonkového vznikla první mrazová deska na kmeni. Tomu se bráním prknem z jižní strany. Druhá vznikla bohužel na kosterní větvi s rozvětvením – prkno nelze použít. V tomto případě používám silně ředěný bílý akrylát.

Odchlípnutou kůru mrazové desky jsem odříznul ostrou žabkou až na živé vodivé pletivo, vydezinfikoval kuchyňským octem (velmi starý recept Rádce z předměstí je dnes už asi zastaralý) a natřel šedým stromovým balzámem (opět na bázi akrylátu – nikoli pryskyřice!). Obě rány se po několika málo letech zcela zavalily a strom roste zdravě dále.

Milan C.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x