Bílit kmeny ovocných stromů, nebo nebílit?

15. 2. 2021

Má, či nemá význam bílit kmeny ovocných stromů? A může být bílení užitečné jako obrana před nákazou choroboplodnými zárodky?

Bílení kmenů (a popřípadě i silnějších větví) ovocných stromů v žádném případě nemá dezinfekční účinek, jak se kdysi tvrdilo. To platilo jen v případech, že se do vápenného mléka přidávaly tehdejší přípravky, jako byl Nitrosan nebo Arborol.

Bílení má význam jen na snížení rozdílu teplot na povrchu kmenů mezi nocí a dnem v zimních měsících, především koncem zimy. Tím vyloučíme možnost vzniku mrazových trhlin a mrazových desek, které většinou vedou k předčasnému odumření stromů.

Avšak účinnější než toto bílení je stínění kmenů, a to především jejich jižních stran nějakým vhodným materiálem, jako je např. lepenka, papír, dřevěné desky, prkna, chvojí, sláma i protiokusové chrániče apod.

Bílení ovocných stromů - v tomto případě v nadbytečném rozsahu

Bílení celého stromu je zbytečné

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x