Čím ošetřit stromky poškozené okusem, jak poranění předejít

21. 1. 2020

Zajíci, králíci nebo srnky mohou poškodit kmínky mladých stromů do té míry, že bývá problematické dřeviny zachránit.  Ožerky je třeba co nejrychleji ošetřit proti vysychání.

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

  • Nejlepším řešením je okusu předcházet oplocením nebo ochranou kmínků drátěným a plastovým pletivem či slaměnými rohožemi.
Zajíc hledá potravu

Větve z prořezu mohou zajíce odlákat od kmínků mladých stromků; foto Shutterstock

Nabídněte zvěři náhradní okus

Na neohrazených plochách pamatujeme na odkládání větví z ořezaných ovocných dřevin, kterým dá zvěř zpravidla přednost.

Zvířata se však vyhýbají jalovci a trnitým keřům, jako je dřišťál (Berberis). Naopak si pochutnají na některých trvalkách – například na hvozdíku (Dianthus), trýzeli (Erysimum) a tařici (Alyssum).

Zdroj časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x