
Začal leden; doma lze rychlit kvítí a dát mu jméno z kalendáře
1. 1. 2022Vegetace je v útlumu, půda zpravidla promrzlá v celé orniční vrstvě. Leden sice prodlužuje den, slunce však svítí v průměru jen 3 % z celoročního úhrnu.
I lehký sněhový poprašek vykouzlí půvab zimní zahrady. Vyniknou stálezelené rostliny, jehličnany, koruny stromů, keře i ploty. Krásu odpočívající flóry umocní jinovatka či mráz.
Svými barvami září šípky, dřišťálky, kdoule (Cydonia) a kdoulovce (Chaenomeles japonica), hložinky hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea) a další plody dřevin.
Trvalkové záhony stále zdobí
Zaujmou stálezelené trvalky – badan (Bergenia), barvínek (Vinca minor) a zvláště Vinca major Variegata s bíle panašovaným listem.
V zeleninové zahradě sklízíme postupně mrazuvzdornou zeleninu, kadeřavou a růžičkovou kapustu, zimní pór. Pravidelně kontrolujeme i uskladněnou zeleninu ve sklepě, nahnilou a plesnivou zeleninu okamžitě vyřazujeme.
Toto zimní období je také vhodné využít ke kácení již starých ovocných stromů. Jestliže není půda zmrzlá, odstraňujeme pečlivě i kořeny.
Kontrolujeme stav nářadí, brousíme nože i nůžky. Nůžky můžeme i rozebrat, pečlivě vyčistit a promazat.
Plánujeme, co vysejeme na jaře, pročítáme odbornou literaturu a časopisy, případně si již zajišťujeme vhodné osivo, zvláště u novinek. U starších osiv můžeme provést zkoušku klíčivosti a nevhodné osivo vyřadit.
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.