Tipy pro tvůrčí duše a pietu: dušičkové vazby s bodláky

28. 10. 2021

Jakkoliv prostě zní botanický název a lidové označení této rostliny – štětka soukenická, jednoduše bodlák, do vzpomínkové vazby patří.

Spolu s dalšími v pietním aranžmá uctívá Památku zesnulých. Je dostupným a trvanlivým rostlinným materiálem vhodným také k barvení.

Tvoření kytice pro Dušičky se může stát součástí piety, kterou chceme vyjádřit.

Tady je floristická inspirace k využití štětek:

Více než štětka soukenická (Dipsacus sativus) se používá štětka planá (Dipsacus fullonum), někdy zvaná také lesní. Rozdíl je ve velikosti štětky (strboulu). Soukenická má větší, válcovitější tvar až 9 cm velký, oproti 4–7 cm plané štětky.

  • Tyto strbouly se dříve používaly v soukenictví k česání vlněných vláken. V českých zemích ještě v polovině 19. století. Pro tyto účely se dříve pěstovala na Moravě a Litoměřicku.

Léčivá štětka planá

Štětka planá je dvouletá rostlina rostoucí na skládkách, rumištích, štěrkovištích, okrajích lesů na hrázích apod. Bývá vysoká až do 2 metrů. Fialové kvítky rády navštěvují včely a motýli. Je to i léčivá bylina, sbírá se nať i kořen. Používá se při revmatismu a na kožní problémy. Zkoumá se i její použití při borelióze.

Drobnější příbuznou ze stejné čeledi je štětička chlupatá (Virga pilosa). Tento drobný bodláček  kvete bíle menšími strbouly 1–3 cm velkými. Podobná je štětička větší (Virga strigosa).

Rostliny sbíráme v plné zralosti v září až říjnu, můžeme je ponechat v původních hnědých odstínech nebo mořit či stříkat barvou ve spreji.

Z polystyrenu vyřízneme kruh, který obalíme do jutové textilie a upevníme provázky. Bodláky napíchneme na drát a připevníme je po obvodu. Z provázku si můžeme vyrobit zajímavá ozdobná kolečka, která také umístíme do dekorace.

Šišky, šištice, listy topolu bílého, santolina, hortenzie, sušené kaštany, vlněný motouz

Suchá vazba mj. s šiškami, kaštany a vlněným motouzem

V prvním typu dekorace používáme suchý nebo preparovaný materiál, listy topolu bílého, šišky, santolinu, hortenzii, sušené kaštany, exotickou šištici a také vlněný motouz.

Vazbu tvoří snítky vřesu, hortenzie, čistce a větvičky jehličnanu

Pestrá verze vazby

V druhé variantě jsou vedle bodláků použity snítky vřesu, hortenzie, čistce a větvičky jehličnanu.

Aranžmá v bodláčkovém hrnku

Hliněný květináč polepujeme pomocí tavné pistole drobnými bodláčky. Uvnitř použijeme aranžovací hmotu, do které vpichujeme jehličnany a další rostliny, můžeme použít také květy karafiátů, které umístíme do plastových ampulí s vodou a ty můžeme poté obměňovat.

Bodlákový věnec

Slaměnou podložku omotáme jutou a pak stejně jako u květináče polepíme celou plochu bodláky, věneček můžeme přizdobit k pověšení nebo jako v tomto případě položit a upevnit na misku a naaranžovat jeho střed. Zde je zajímavé použití ještě kvetoucích fialových bodláčků štětky lesní.

Květy štětky lesní v aranži

Květy štětky lesní v aranži

V nádobě polepené šupinkami jedlových šišek je vypícháno podzimní aranžmá s květy štětky lesní.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x