Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

23. 6. 2020

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.


Například slaměnky je dobré sklízet při nakvetlém poupěti. Pro břinek (Lonas), statici (Limonium) nebo smilek (Rhodante) a pískožil (Ammobium) naopak využijeme dobu, kdy je květ těsně před plným rozkvětem.

Statice (Limonium( v různých barvách

Různobarevné variety statice připravené k sušení; foto Shutterstock

  • Květy k sušení sklízíme za suchého počasí a oschlé po ranní rose.
  • Pro sušení je optimální teplota mezi 20 – 30 °C.
  • Všechny prostory, kde je možné rostliny kvalitně usušit přirozeným teplem, musí být tmavé, teplé, čisté, dobře větrané, bez prachu a samozřejmě suché. Hodí se půdy, kůlny a různé haly.
Domácí sušárna rostlin

Půdní prostory starších domů a chalup se k sušení bylin používají odedávna. Je tu teplo, šero a snadno se zde větrá. Foto Shutterstock

Tip pro mobilní sušárnu

Ve vhodných podmínkách – za slunečného počasí – můžeme k sušení využívat i zatemněné fóliové kryty, které jsou vyhovující a levnou variantou. Navíc jsou mobilní: Snadno je postavíme tam, kde je právě potřebujeme – poblíž místa sklizně rostlin. Za slunečných dní se rychle prohřejí.

Zatemnění tmavou textilií nebo fólií a vydatné větrání zajistí kvalitní vysušení rostlinného materiálu během dne. Na noc improvizovanou sušárnu uzavřeme, aby sušené kvítí nenavlhlo.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x