Proti jarní únavě: sedmikráska, pampeliška, popenec, bříza…

29. 3. 2020

Jste jarně unavení, bolí vás klouby? Jděte na březové listí.  Bříza bělokorá (Betula pendula, syn. B. verrucosa) je běžně se vyskytující, nenáročný, řekli bychom nijak vzácný strom.

Když však jdeme v lese nebo v parku a narazíme na malou březinku, nebo dokonce březový háj, najednou vidíme břízu docela jinak. Bílé elegantní kmeny, jemné ve větru pohybující se svěží zelené listy. Uklidňující tiché šumění větví, klidná pokora vyzařující z těchto stromů nás okouzlí a uvede do jiného světa. Světa klidu, pohody a zamyšlení. Začneme chápat, proč pohané považovali břízy za posvátné a léčivé. Pro ně byly symbolem štěstí, lásky, plodnosti a životní energie.

Březové listí

Březová listy, symbol jara, ale také lásky a zdraví

I dnes nám má bříza ze své energie co nabídnout a pomoci nám v jarní očistě a ozdravení zimou znaveného organismu. V minulosti lidé navrtávali začátkem jara březové kmeny a hadičkami nasazenými do děr sbírali březovou mízu. V některých zemích ji sbírají dosud. Březová míza má v lidovém léčitelství široké využití. Od vlasové a pokožkové kosmetiky po vnitřní pročištění organismu. Sběr březové mízy se musí provádět šetrně, pak strom nijak nepoškodí ani nezatíží. Volně v přírodě odebírat březovou mízu je u nás zakázáno. Můžete si ji odebrat jen z vlastní břízy doma na zahradě.

Březové pupeny na tinkturu

Narašené pupeny na březových větvičkách

V předjaří sbíráme také narašené březové pupeny. Musí být těsně před rozpukem, mírně lepkavé, plné silic a léčivých látek, koncentrovaných do malého pupenu.

Tinktura z březových popenů

Na tinkturu si připravíme hrst březových pupenů. Používáme čerstvě natrhané i sušené. Nasypeme je do sklenice a zalijeme je destilátem. Na uvedené množství stačí 350 až 400 ml alkoholu. Necháme měsíc odstát, občas protřepeme. Užíváme při žaludečních vředech, žlučníkových potížích a celkové očistě těla. Užíváme 10 kapek rozmíchaných v trošce vody ráno a večer.

  • Odvar z rozdrcených čerstvých i sušených březových pupenů použijeme na drobné odřeniny, akné a suchou stárnoucí pokožku.

Odvar z březové kůry na bolavé klouby

Kůru sbíráme z poražených kmenů a větví. Vaříme 10 minut a necháme zchladnout. Namáčíme obklady a přikládáme na bolavé klouby a svaly.

Čaj z listů břízy na posílení ledvin

Jednu vrchovatou polévkovou lžíci suchých listů přelijeme 300 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat.

Mladé březové listy sbíráme od května do konce června. Sběr je jednoduchý. Stahujeme rukou listy z větví, za chvilku máme košík plný. Sušíme je na vzdušném, stinném místě. Dobře usušené ukládáme do uzavíratelných sklenic. Listy břízy ve formě čaje pročistí močové cesty, posílí ledviny a upraví jejich činnost. Uleví při revmatických potížích a odvápnění kostí. Má schopnost odstranit přebytečnou vodu, a tím odplavit škodlivé látky z našeho organismu. Čaj z břízy není návykový ani nejsou známy žádné vedlejší účinky. Mohou jej pít i těhotné ženy. Bříza je součástí mnoha bylinných směsí.

Kopřiva, sedmikráska, pampeliška, popenec

Další známé byliny vhodné pro ozdravení a posílení organismu, na které je každé jaro můžeme spolehnout, jsou kopřiva, sedmikráska, pampeliška a popenec. Patří mezi první zelené byliny, obohatí jarní polévky, saláty, nádivky a začínáme je sušit na čaje. Bylo o nich napsáno hodně, jsou ale tak dobré, že není na škodu jejich význam stále připomínat.

Bylinky sebrané čerstvé

Popenec, sedmikrásky, kopřiva, bylinky pro jarní povzbuzení

Sedmikrásková tinktura

3 lžíce čerstvých sedmikrásek zalijeme 250 ml alkoholu. Necháme čtrnáct dnů louhovat. Užíváme malou lžičku třikrát denně před jídlem. Příznivě působí na látkovou výměnu, podrážděný žlučník a slinivku. Čistí krev.

Čaj z popence působí dezinfekčně v ledvinách

Zmírní překyselení žaludku a odstraní plynatost ve střevech. Polévkovou lžíci čerstvého popence přelijeme ve čtvrtlitrovém hrnku vroucí vodou a necháme deset minut louhovat. Pijeme vlažný třikrát denně.

Kořen pampelišky – čistič jater, žlučníku a zažívacího traktu

Pampeliškový kořen vyryjeme ještě před rozkvětem. Nejúčinnější ozdravná kúra je nechat z omytých nakrájených kořenů vykapat hořkou šťávu (mléko) a užívat jednu lžíci šťávy třikrát denně.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x