Med, skořice, citron: nejlepší prevence a lék proti nachlazení

7. 12. 2019

Nachlazení a virózy nás opakovaně dokážou přimět, abychom vedle běžně dostupných léků svou výzbroj proti bacilům doplnili něčím ještě osvědčenějším.

Med

Takovým pomocníkem v léčení, ale také při prevenci respiračních onemocněních je med. Obsahuje jednoduché cukry – fruktózu, glukózu a sacharózu, které se rychle v těle rozpustí a doplní nám chybějící energii.

Med také obsahuje enzymy, aminokyseliny, dextriny, oligosacharidy, vitamíny B12, B6, B2, B1, A, C, D. Dále minerální látky hořčík, mangan, vápník, draslík, křemík, železo aj.

Lidskému organismu prospívají rovněž vonné látky, včelí mateří kašička a další látky.

Med je nejsilnějším přírodním antibiotikem, poradí si s celou řadou mikroorganismů a zlepšuje činnost našich orgánů. Jeho účinky ještě zesílí v kombinaci s různými bylinami, česnekem, cibulí, zázvorem nebo skořicí.

  • Dobré je naložit některé druhy ovoce – černý rybíz, arónii, rakytník, borůvky aj. – do medu Medové ovoce pak přidáváme do čaje. Při slazení čajů a horkých nápojů počkáme, až trochu zchladnou, teplota by neměla přesáhnout 45 °C.

Med používáme i zevně při menších popáleninách, odřeninách, proleženinách a omrzlinách.

Při namožených bolavých zádech pomůže medová masáž. Med pokožku uvolní, zbaví svaly křečí a bolesti.

Při nachlazení spolehlivě pomůže skořicový čaj s medem a citronem. Šípkový čaj s medem a citronem je také oblíbený a účinný. Můžeme jej pít celou zimu, pěkně nás zahřeje a posílí imunitu. Med i skořici užíváme nejen v nemoci, ale i jako prevenci po celý rok.

Skořicový čaj

Skořice, med, citron pro posilující i léčivý čaj

Skořice

Skořice patří mezi nejoblíbenější koření. Je to příjemně vonící kůra stálezeleného tropického stromu skořicovníku cejlonského. Používáme ji mletou nebo celé svinuté kousky kůry. Doma ji uchováváme v dobře uzavřené nádobě, aby si zachovala chuť a aroma. Skořici jsme zvyklí přidávat do pečiva, nápojů i masitých jídel. Má však i léčivé účinky.

Skořicový elixír

Tři lžíce medu smícháme v misce s čajovou lžičkou skořice. Přidáme jednu lžíci citronu a dobře promícháme. Toto množství máme na jeden den. Užíváme třikrát denně.

Při artritidě

Dvakrát denně pijeme skořicový nápoj: Smícháme šálek horké vody s dvěma lžičkami medu a jednou lžičkou skořice. Pijeme-li nápoj pravidelně ráno a večer, zlepší se i závažnější potíže.

Nachlazení a kašel

Užíváme třikrát denně jednu lžíci medu smíchanou se špetkou skořice. Do poloviny hrnku nalijeme tekutý med, přidáme lžíci skořice, dobře promícháme a zakryjeme. Tím máme medicínku připravenou a už jen pravidelně užíváme.

Skořicová tinktura

4 kousky celé skořice zalijeme 250–300 ml alkoholu a necháme na teple louhovat čtrnáct dnů. Několikrát během louhování protřepeme. Po čtrnácti dnech kousky skořice vyndáme a výluh uložíme v temnu. Užíváme při nachlazení, žaludečních potížích a zánětech v ústech.

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy