Verbeny, které babičky neznaly: odolné, stále kvetoucí

27. 3. 2023

Šlechtitelé verben rádi říkají o nových odrůdách, že to nejsou ty, které pěstovaly naše babičky. Dnešní verbeny kvetou bez přestávky.

První generace řízkovaných odrůd měla některé nectnosti, ale šlechtitelům se podařilo zvýšit odolnost verben vůči padlí a dalším houbovým chorobám. Odstranili rovněž tzv. cyklování kvetení. Nyní rostliny kvetou nepřetržitě celou vegetační sezonu bez ohledu na chladné či horké počasí.

Verbeny odrůdy Tri Star Purple

Odrůda verbeny Tri Star Purple

Verbeny v šlechtitelském směřování

Dalším šlechtitelským cílem je geneticky kompaktní vzrůst, aby pěstitel nemusel používat morforegulační látky, které jsou škodlivé pro životní prostředí. Příznivci verben požadují bohaté kvetení a velký atraktivní květ v jasných barvách včetně dvoubarevných kombinací.

Jak jsem uvedl v úvodu, velký důraz šlechtitelé kladou na tzv. tepelnou odolnost, aby rostliny bohatě a bez přerušení vydržely kvést i přes horké léto.

Pěstební nesnáze

Jednou z mála negativních vlastností verbeny je její náchylnost k napadení padlím (Erysiphe cichoracearum). To způsobuje bílé práškovité skvrny a povlaky na listech a stoncích. Napadená rostlina stagnuje v růstu a přestává kvést.

Naštěstí je na trhu řada přípravků proti této houbové chorobě, ať již na bázi biopesticidů, přípravků s obsahem síry nebo běžných fungicidů. Preventivní postřik během pěstování sazenic nám ušetří zbytečné starosti.

  • Při nákupu sazenic si rostliny důkladně prohlédneme, zda je nenapadly mšice, třásněnky, molice či svilušky.
Verbeny Lanai Twister

Verbena odrůdy Lanai Twister

Verbeny mají rády slunné stanoviště, nesnášejí mráz

Uvádí se, že verbena by měla mít nejméně šest hodin přímého slunečního svitu. Na substrát není náročná, ale vyžaduje pravidelný přísun živin. Doplňovat je můžeme formou dlouhodobě působícího hnojiva, granulemi či tyčinkami nebo pravidelným přihnojováním zálivkou.

  • Verbena nesnáší mráz, tomu musíme přizpůsobit termín výsadby.

Verbena si svoje místo mezi balkonovými květinami vybojovala především fantastickou barevnou škálou svých květů.

Verbeny přitahují včely, nejrůznější další opylovače a motýly. Zvyšují tak biodiverzitu prostředí, ve kterém žijeme. Verbena zůstává květinou, která přináší radost.

Když verbenu, česky sporýš, použijeme k výsadbě samostatně nebo ve směsi s dalšími květinami, nezklame nás. Bohatě kvete, má krásné jasné barvy, určitě ji nepřehlédneme.

Podrobnosti a další rady na téma verbeny, ale rovněž tipy k pěstování mnoha dalších okrasných a užitkových rostlin najdete v dubnovém vydání časopisu Zahrádkář. V prodejnách tisku ho koupíte do 26. dubna 2023.

Zdroj: Zahrádkář 4/ 2023

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x