Jarmanka: trvalka krásná v květinové výsadbě i do kytice

2. 3. 2023

Vytrvalá okrasná rostlina jarmanka bývá na zahradách k vidění málokdy. Přitom je nenáročná a má zajímavá okoličnatá květenství.

Jarmanky (Astrantia) patří do příbuzenstva rostlin miříkovitých (Apiaceae), stejně jako například známé zeleniny mrkev, celer nebo petržel. Velkou výhodou jarmanky je, že jde o trvalku, která se hodí do nejrůznějších typů zahrad.

Jarminka (Astrantia major), odrůda Konings-Kinderen, méně známá trvalka

Astrantia major, odrůda Konings-Kinderen

Jarmanka větší

Zahradní sortiment jarmanek tvoří v naprosté většině odrůdy jarmanky větší (Astrantia major). Tento druh je poměrně hojný nejen na mnoha místech většiny evropských států, ale také v tuzemské přírodě.

Přirozeným stanovištěm tohoto druhu jsou především vlhčí louky, vlhčí lesní paseky a světlé lesy či křoviny, popřípadě také vlhké, ale nepodmáčené okraje vodních ploch.

Rostliny jsou nápadné především svými okoličnatými květenstvími, tvořenými u zahradních odrůd nápadně zbarvenými listeny a množstvím jednotlivých, podobně jako listeny zbarvených, drobných kvítků.

Květenství botanického druhu je bělavě nazelenalé či velmi lehce narůžovělé. Zahradní odrůdy pak vynikají výrazněji zbarvenými květy, často jasně růžovými až nachově červenými.

Příklady odrůd podle zabarvení

  • S tmavě červenými květenstvími: Hadspen Blood, Konungs, Kinderen, Abbey Road, Venice, Rosensinfonie, Claret
  • Z růžově kvetoucích kultivarů: Roma, Star of Royals
  • Se světle růžovými květenstvími: Pink Pride, Lola
  • Bílá odrůda s nazelenalými listeny: Snow Star
  • Více zelená odrůda: Orlando
  • Atypická odrůda s výrazně krémově žlutě panašovanými listy: Sunningdale Variegated

V nabídce najdeme ovšem i odrůdy, které jsou téměř čistě bílé.

Výškou se od sebe jednotlivé odrůdy nijak dramaticky neliší. Obvykle dorůstají 50–90 cm podle podmínek, ve kterých je pěstujeme.

  • Astrantia maxima

Jedná se o kavkazský druh jarmanky. Vyniká především jasně starorůžově zbarvenými květenstvími. Jeho pěstební nároky jsou stejné.

  • Buckland

Odrůda, která kvete sterilními, světle růžovými květy a která vznikla křížením Astrantia major a Astrantia maxima.

Jarmanka, Astrantia maxima, méně známá trvalka

Astrantia maxima

Jaké má jarmanka nároky na pěstování

Pokud zvolíme vhodné stanoviště, bude z ní dlouhověká rostlina, která se dokáže přesévat i sama.

Jarmanky vyžadují půdy stále mírně vlhké, resp. nevysychavé. Pokud je půda opravdu spolehlivě pořád vlhká, zejména v létě, pak snášejí i plné slunce. Obecně ale dávají přednost spíše polostinným místům či stanovišti s rozptýleným světlem.

Lze je také použít i do stále zastíněných ploch. Tolerují většinu běžných zahradních půd, upřednostňují však místa s půdou propustnou s vyšším podílem organické hmoty.

Jarmanky množíme dělením trsů brzy na jaře nebo po odkvětu. Některé odrůdy množíme také výsevem.

Jarmanka v květinové výsadbě

Jarmanka v trvalkové výsadbě

Opravdu široké využití

Velmi dobře se hodí do přírodně pojatých zahrad a květinových výsadeb, do kombinovaných trvalkových záhonů, jako doplněk ve výsadbách nižších keřů, do podrostových výsadeb například společně s bohyškami (Hosta), dlužichami (Heuchera), kakosty (Geranium) a dalšími. Hezky vypadají i jako květiny k řezu.

Jarmanky nakvétají počátkem léta, obvykle ke konci června a představují velmi hezký a neobvyklý prvek pro zpestření převážně podrostových výsadeb květin či polostinných až stinných partií zahrady.

I přes relativně menší povědomí o možnostech využití tohoto druhu na zahradách, není žádným velkým problémem rostliny získat. Základní sortiment nabízí většina domácích trvalkových školek a mnohá zahradní centra.

Zdroj: Autor je kurátorem sbírek trvalek
a okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x