Jak škodí mšice v zahradě, čím chránit rostliny před poškozením

23. 6. 2020

Mšice škodí sáním na nejrůznějších částech rostlin, především nadzemních. Odnímají rostlinám velké množství tekutin, vylučují medovici a přenášejí virózy.

Sání způsobuje deformace pletiv a bývá doprovázeno i změnou barvy poškozených míst. Některé druhy vyvolávají vznik hálek.

Mšice na rostlinách často rozšiřují jinak užiteční mravenci, kteří využívají medovici mšic jako potravu. Dokonce chrání kolonii mšic proti přirozeným nepřátelům. Dalo by se říci, že mšice jsou pro mravence „domácí zvířata, která ošetřují a dojí sladké šťávy“.

Mravenci brání mšice, zdroj své potravy

Mravenci brání mšice před přirozenými nepřáteli, foto J. Havelka

Čím mšice potlačit

Ochrana proti většině druhů je podobná. Z ekologicky příznivých přípravků je možno na malých zahrádkách využít k ochraně oleje (například Ekol) nebo draselnou sůl mastných kyselin (např. Neudosan).

Na větších zahradách se při prvním zjištění výskytu doporučovalo používat insekticidy. Tyto látky jsou sice bezpečné pro teplokrevné živočichy, ale hubí všechny druhy hmyzu, včetně užitečných. Mšice přitom mají mnoho významných přirozených nepřátel – dospělce a larvy slunéček, larvy pestřenek, zlatooček a mšicomarů. Ty bychom měli maximálně chránit a omezit při ochraně proti mšicím používání přípravků, které je hubí.

  • Přednost bychom měli vždy dát přípravkům selektivním, které hubí pouze mšice a ostatní hmyz při dodržení všech pravidel nehubí. Například částečně selektivní neonikotinoidy obsahuje Mospilan 20 SP.
Mšice broskvoňové na listu papriky

Kolonie mšice broskvoňové na listu papriky, foto J. Kazda

Obvykle stačí omezit chemicky první výskyt a oslabenou populaci již vyhubí přirození nepřátelé. Seznam aktuálně dostupných přípravků se mění, platnost některých povolení po čase končí, je proto vhodné sledovat aktuální stav například na Rostlinolékařském portálu.

Postřiky se musí podle potřeby opakovat. Některé druhy mšic již získaly velkou odolnost proti insekticidům, a tak nezbývá než zkoušet, které látky ještě účinkují. Přípravky se musí často střídat.

  • Na vajíčka mšic přezimující na ovocných stromech jsou účinné jarní olejové postřiky, provedené do začátku rašení stromů.

V krytých prostorách je možno použít biologické metody ochrany proti mšicím.

Foto Jan Havelka a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 3. 2025

Ovocná zahrada v březnu: prevence chorob, řez, roubování

Pěkné jarní dny nás lákají ven, a tak se konečně můžeme věnovat činnostem, které jsme si naplánovali. V ovocné zahradě máme co dělat klidně od rána do večera.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x