V prosinci mrzne, a tak vyséváme dormantní trvalky

14. 12. 2019

Skupina trvalek, jejichž semena potřebují pro dobré vyklíčení přemrznout, prochází přirozeným procesem, který umožní rostlině klíčit, až se oteplí.

Příroda od podzimu blokuje vegetačním klidem – dormancí – předčasné vyklíčení semen, tím chrání i semenáčky před zimním mrazem. Současně však využívá chlad a mráz k tomu, aby odstartovaly dostatečně dlouhou zimní pauzu a semena mohla na jaře vyklíčit. Bez studené tzv. stratifikace – poklesu teplot, obvykle pod 4 °C – by se semena na jaře neprobudila.

Některá semena získají schopnost klíčit, až když přemrznou

Semena některých trvalek potřebují přemrznout, aby na jaře vyklíčila; foto Pixabay

Dormantní trvalky proto můžeme vysévat už od prosince a zpravidla do března, tedy v době, kdy venku ještě mrzne, a to nejlépe do truhlíků a plochých misek nebo i přímo do záhonů.

Po odeznění dormance a oteplení začnou trvalky klíčit. Můžeme je také nechat nějaký čas ve vlhkém substrátu na mrazu, sněhu a dešti a poté je přeneseme do studeného a pak do vytápěného skleníku, kde začnou klíčit s předstihem. U výsevů na záhony nám nezbude nic jiného, než čekat do jara.

Semenáčky připravované na jarní výsadbu

Březnové semenáčky trvalek; foto Shutterstock

Tato semenářská alchymie se týká rostlin, jako je: kontryhel měkký (Alchemilla mollis), acéna (Acaena), oměj (Aconitum), česnek (Allium), čechrava (Astilbe), paznehtník (Acanthus), sasanka (Anemone), bergenie (Bergenia), zvonek (Campanula), samorostlík / ploštičník (Cimicifuga), brambořík (Cyclamen), hvozdík (Dianthus), chudina (Draba), dryádka (Dryas), len žlutý (Linum flavum), hrachor jarní a širolistý (Lathyrus vernus a latifolius), levisie (Lewisia), pomněnka (Myosotis rupicola), mákovec (Meconopsis), prvosenka (Primula), ramonda (Ramonda), trojčetka (Trillium), upolín nejvyšší (Trollius europaeus), juka vláknitá (Yucca filamentosa) a další.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x