Krátkověké trvalky připravíme na zimu i na příští sezonu

11. 12. 2019

Obecně platí, že dlouhověkost nebo krátkověkost trvalek ovlivňuje jak genetika, tak půdní a klimatické podmínky a rovněž vhodná péče.

Silné seříznutí by mělo následovat hned po odkvětu krátkověké trvalky.

Trvalky ze skupiny krátkověkých mohou žít déle s přispěním dobrého zazimování. Součástí správné přípravy na zimu je včasné seříznutí odkvetlých rostlin. Podpoříme tím násadu poupat v příštím roce.

  • Při výběru druhů či odrůd a plánování výsevu nebo výsadby trvalek se tedy vyplatí zjistit si i předpoklad, kolik let nás budou v zahradě těšit.

Mezi krátkověké trvalky, které vydrží na záhonu zhruba tři až pět let a pak nenápadně z vegetace vymizí, patří kokarda osinatá (Gaillardia aristata), kohoutek (Lychnis chalcedonica), dlužichy (Heuchera) nebo třeba kopretina řimbaba (Tanacetum coccineum).

 

Kokardy

Pocházejí z oblastí severní až střední Ameriky. Obvykle je pokládáme za krátkověké trvalky, případně za letničky – například kokardu sličnou (Gaillardia pulchella). Nejkrásnější bývají v prvním roce výsadby. Dobré kondici se zpravidla těší tři roky.

Kokardám vyhovuje plné slunce a živná propustná půda, snášejí sušší období, ovšem nejlépe kvetou v půdě s vláhou a živinami.

  • Odrůdy se liší barvou květů a výškou rostlin. Kvetou žlutě, červeně, oranžově a žlutočerveně i vícebarevně. Některé odrůdy jsou plnokvěté či mají rourkovitě stočené jazykovité kvítky.

Dorůstají 20 až 50 cm. Množí se výsevem (některé i vegetativně)  a vysazují se z předpěstované sadby.

Foto P. Hanzelka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 9. 2024

V září sklízíme plodovou zeleninu, tykve k uskladnění necháme dozrát

Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x