Do konce prosince lze odebírat a uskladnit rouby révy vinné
9. 12. 2020Rouby révy o délce 30 cm odebíráme z jednoletého dřeva. Lehce zvlhčené je zabalíme do igelitového sáčku. Skladujeme v chladničce, sklepě apod.
Nově zasazené a choulostivé rostliny bráníme před promrzáním mulčem z listí. Aby listí zůstalo funkční ochranou, zakryjeme ho chvojím.
K trvalkám vyloženě choulostivým na mráz patří dračík (Penstemon), listopadky – koreánky (Chrysanthemum x hortuorum = Dendranthema), mavuň (Centranthus), mladé rostliny sasankovek (Anemone hupehensis var. japonica; A. x hybrida).
Vděčnými ze přikrývku listím budou vřesovištní rostliny, kterým ochrana pomůže zadržet potřebnou vláhu v období, kdy se nedá zalévat.
Všechny hajničky (podrostové trvalky) – prvosenky, podléšky a také nově vysázené cibuloviny se budou cítit velice dobře pod přirozeným pokryvem z listí. To ponecháme na místech jejich výsadby až do jara; podle jeho nástupu pak postupně listí odstraníme a zkompostujeme.
Pokud není půda zamrzlá, můžeme v prosinci přesazovat a případně množit trvalky dělením trsů. Dají se i odebírat kořenové řízky.
Nikdy zahradu neuklízíme beze zbytku a poučíme se z toho, jak se příroda sama chystá na zimu. Přílišné a úzkostlivé čisto není pro spící, ale stále živou zahradu vhodné. Navíc i suché listí může zdobit. S odklízením listí nám pomáhají a potravu si tím zajišťují například dešťovky.
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.