Trvalky v prosinci: ochrana proti mrazu listím a chvojím

10. 12. 2019

Nově zasazené a choulostivé rostliny bráníme před promrzáním mulčem z listí. Aby listí zůstalo funkční ochranou, zakryjeme ho chvojím.

K trvalkám vyloženě choulostivým na mráz patří dračík (Penstemon), listopadky – koreánky (Chrysanthemum x hortuorum = Dendranthema), mavuň (Centranthus), mladé rostliny sasankovek (Anemone hupehensis var. japonica; A. x hybrida).

Vděčnými ze přikrývku listím budou vřesovištní rostliny, kterým ochrana pomůže zadržet potřebnou vláhu v období, kdy se nedá zalévat.

Před promrzáním brání rostlinu kombinace listí a chvojí

Chvojí chrání mulč z listí před promoknutím, tím i před ztrátou jeho tepelněizolačních vlastností; foto Ivan Dvořák

  • Listí, které používáme, by mělo být suché. Na ochranu před promoknutím je zakryjeme například vrstvou chvojí, nebo porofólií, silnější netkanou textilií.

Všechny hajničky (podrostové trvalky) – prvosenky, podléšky a také nově vysázené cibuloviny se budou cítit velice dobře pod přirozeným pokryvem z listí. To ponecháme na místech jejich výsadby až do jara; podle jeho nástupu pak postupně listí odstraníme a zkompostujeme.

Přikrývka z listí

Listí poslouží jako přirozená ochrana proti mrazu k zakrytí trsů trvalek, foto Pixabay

Pokud není půda zamrzlá, můžeme v prosinci přesazovat a případně množit trvalky dělením trsů. Dají se i odebírat kořenové řízky.

Nikdy zahradu neuklízíme beze zbytku a poučíme se z toho, jak se příroda sama chystá na zimu. Přílišné a úzkostlivé čisto není pro spící, ale stále živou zahradu vhodné. Navíc i suché listí může zdobit. S odklízením listí nám pomáhají a potravu si tím zajišťují například dešťovky.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x