
Barviva v zelenině: Proč může být kečup zdravější než rajče
19. 1. 2022S trochou nadsázky lze říci, že zelenina hraje všemi barvami. V rostlinných pletivech se totiž vyskytují přírodní barviva, která mají různé fyziologické funkce.
Odrůda Indigo Rose, první černé rajče oficiálně registrované v Evropské unii, pochází z USA, ze šlechtění v Oregon State University.
Cílem tamního šlechtitelského programu bylo získat odrůdy s vysokým obsahem antioxidantů v plodech. Proto se šlechtitelé zaměřili na anthokyany. Tato fialová barviva se vyskytují zejména ve stoncích nebo v listech – určitě jste již zaznamenali nafialovělé zabarvení na rostlinách, nejčastěji způsobené nižšími teplotami.
Trvalo několik desetiletí od prvního křížení, než byla vyšlechtěna kvalitní odrůda využitelná pro zahrádkáře. Vznikla prostřednictvím standardních šlechtitelských postupů, tedy bez použití genetických modifikací.
Indigo Rose je tyčkové rajče, které se svými nároky a pěstováním neliší od tradičních rajčat. Plody jsou menší, o hmotnosti 70–80 g, kulovité až ploše kulovité. Anthokyany se nacházejí ve slupce plodu. Ta je u nezralých plodů černá až černofialová.
Anthokyany se tvoří pouze pod slunečními paprsky, nejintenzivněji černé jsou proto plně osluněné plody. Na zastíněné straně mívají plody zelené líčko.
Plody odrůdy Indigo Rose nechte dobře vyzrát, sbírejte je až v době, kdy spodní část červená.
Při prvním pěstitelském seznámení bývá složitější trefit se do správné zralosti. Ale se zkušenostmi už dobře odhadnete, kdy je plod plně vyzrálý. Zralé plody mají standardní rajčatovou chuť s vyváženým podílem cukrů a kyselin.
Půlnoční svačinka (Midnight Snack), jak se také černá rajčata označují, jistě stojí za pěstitelské vyzkoušení i na zahradě a to jak kvůli barvě, tak pro přínos lidskému zdraví.
Foto Shutterstock a autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.