Už jste pěstovali černé rajče? Zkuste na zahradě Indigo Rose

23. 2. 2022

Odrůda Indigo Rose, první černé rajče oficiálně registrované v Evropské unii, pochází z USA, ze šlechtění v Oregon State University.

Hybrid s množstvím antioxidantů

Cílem tamního šlechtitelského programu bylo získat odrůdy s vysokým obsahem antioxidantů v plodech. Proto se šlechtitelé zaměřili na anthokyany. Tato fialová barviva se vyskytují zejména ve stoncích nebo v listech – určitě jste již zaznamenali nafialovělé zabarvení na rostlinách, nejčastěji způsobené nižšími teplotami.

Černé rajče v různé zralosti

Neobvyklé barvy indigo rajčete v různých fázích zrání; foto Shutterstock

  • Anthokyany se však v plodech rajčat běžně nevyskytují. Badatelé objevili anthokyany pouze v plodech rajčat, která rostou divoce  v Chile a na Galapágských ostrovech.

Trvalo několik desetiletí od prvního křížení, než byla vyšlechtěna kvalitní odrůda využitelná pro zahrádkáře. Vznikla prostřednictvím standardních šlechtitelských postupů, tedy bez použití genetických modifikací.

Anthokyany: Rajče potřebuje slunce

Indigo Rose je tyčkové rajče, které se svými nároky a pěstováním neliší od tradičních rajčat. Plody jsou menší, o hmotnosti 70–80 g, kulovité až ploše kulovité. Anthokyany se nacházejí ve slupce plodu. Ta je u nezralých plodů černá až černofialová.

Pod plným sluncem rajče černá

Plod rajčete Indigo Rose dozrává, červená tam, kde byl zelený; foto Shutterstock

Anthokyany se tvoří pouze pod slunečními paprsky, nejintenzivněji černé jsou proto plně osluněné plody. Na zastíněné straně mívají plody zelené líčko.

  • Dužnina nezralých plodů je zelená, v době zrání se vybarvuje dočervena. Stejně se vybarvuje i zastíněná, zelená část plodu.

Až půlnoční svačinka zčervená

Plody odrůdy Indigo Rose nechte dobře vyzrát, sbírejte je až v době, kdy spodní část červená.

Černé rajče

Černé rajče na řezu zralé; foto P. Gajdoštin

Při prvním pěstitelském seznámení bývá složitější trefit se do správné zralosti. Ale se zkušenostmi už dobře odhadnete, kdy je plod plně vyzrálý. Zralé plody mají standardní rajčatovou chuť s vyváženým podílem cukrů a kyselin.

Půlnoční svačinka (Midnight Snack), jak se také černá rajčata označují, jistě stojí za pěstitelské vyzkoušení i na zahradě a to jak kvůli barvě, tak pro přínos lidskému zdraví.

Foto Shutterstock a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x