Sázíme papriky. Co dělat, aby byla úroda bohatá?
21. 4. 2023Papriky patří do stejné čeledi jako rajčata, lilek či brambor. Pěstujeme je jako letničky, dbáme na dostatek světla a organického materiálu.
Je to jen pár týdnů, kdy jsme na zahradě sklidili poslední plody a už je čas myslet na nové výsevy. Paprika jednoznačně patří mezi ty první.
Mnozí z nás už velmi brzo budou chystat perlit a hledat semínka, která v létě přinesou barevné, a hlavně chutné plody. Mezi ně patří i paprika, královna odrůda a rozmanitosti. Můžeme pěstovat baby papričky dlouhé pouze 8 cm, ale i odrůdy rozměru XXL s půlkilogramovými, obřími plody. A k tomu mají plody paprik ještě široké spektru barev od červených, přes žluté, oranžové, až po fialové, hnědé nebo téměř černé.
Když zajdeme do zahrádkářské prodejny a postavíme se v lednu před stojan s paprikami, můžeme leckde vybírat z 50 i 80 odrůd. Kvadratické, kapie, jehlancovité, baby papriky, alma, rohy kozí, beraní i volské… Jak se v tak širokém sortimentu orientovat?
Jde o silnostěnné, sladké a chutné plody, které jsou určeny převážně pro pěstování ve sklenících a fóliových krytech. Jsou to však řekněme náročné milenky, které potřebují hýčkat. Pokud se jim nevěnujeme, zklamou nás. Potřebují teplo, pravidelnou výživu a zálivku. Pak z nich získáme maximum.
Je středně raná hybridní paprika pro pěstování ve sklenících a fóliových krytech. Velké kvadratické plody jsou šťavnaté, křehké a velice chutné. Dosahují hmotnosti až 200 gramů a zrají z tmavě zelené do sytě oranžové barvy.
Další kvadratické odrůdy: Oreny F1 – oranžová, Rubika F1 – červená, Kvadry F1 – červená, Chronos F1 – červená, Paradise F1 – červená, Tesla F1 – žlutá
I když jsou tyto papriky označovány jako maďarské, spadá do tohoto typu většina starších českých nehybridních odrůd. Maďarsko, jako paprikářská velmoc, dala jméno odrůdám s jehlancovitým plodem, na konci zúženým do špičky.
Zrají ze světle zelené do červené barvy, stěna plodu je středně silná a chutná. Papriky této skupiny dávají v našich podmínkách stabilní výnos. V teplejších oblastech je můžeme na záhřevných lokalitách pěstovat i venku.
Je výnosná a spolehlivá hybridní paprika se silnostěnnými, převisle rostoucími jehlancovitými plody se třemi komorami a špičatým zakončením. Smetanově bílé plody zrají do červené barvy. Sklízíme je ale v době, kdy jsou již plně nalité, ale stále ještě světlé. Tato plastická odrůda dává výborné výnosy ve fóliovníku i ve volné půdě. Chutné plody jsou určeny pro přímou spotřebu i pro konzervování.
Další jehlancovité odrůdy: Monanta, Amy, Beja F1, Nova, Sharon F1, Superamy F1, Rubinova, Slovakia
Mají červené, silnostěnné a pevnější plody. Nesprávně je tímto názvem označována každá červená paprika používaná ke sterilaci. Pokud zvolíme nesprávnou odrůdu, sterilovaný produkt nám po pár měsících změkne a ztratí konzistenci.
Pravé kapie mají tužší stěnu plodu, která ani po sterilaci neměkne. Vyznačují se rychlým červenáním a vysokou úrodou jehlancovitých, nepálivých plodů.
Odrůdy kapie: Lydia, Lungy F1, Parade, Radmila F1, Raduza F1
Správně by se měla jmenovat jablíčková paprika, protože alma znamená maďarsky jablko. Alma paprika je maďarskou kulinářskou specialitou. Na podzim ji tam najdeme v každé prodejně s potravinami, sterilovanou nebo konzervovanou mléčným kvašením a téměř vždy naplněnou zelím.
Ploše kulovité plody o průměru 7–9 cm se nenechávají dozrát dočervena, ale sklízejí se smetanově bílé. Ta pravá alma paprika je mírně ostrá. V nabídce jsou ale i odrůdy sladké.
Odrůdy alma papriky : Szentesi Csipos, Jablina, Ontara, Palinda F1
Má stejný tvar plodu jako alma paprika, jen plody jsou výrazně větší. Mají výrazně hrubou a dužnatou stěnu.
Je velká rajčinová paprika se silně žebernatými, plochými plody. Stěna plodu je hrubá, šťavnatá a sladká. Odrůda je vhodná k přímé spotřebě i ke konzervaci.
Odrůdy rajčinové papriky: Alexander, Dumas, Tamina F1
Toť otázka! Velice často se tyto pojmy zaměňují. Hranice mezi odrůdami je vysloveně úzká a nejasná. V poslední době se ustálilo, že:
Pokud tyto názvy zaměníme, nic se pravděpodobně nestane.
Rohy jsou štíhlé, dlouhé, často svraštělé a zprohýbané plody. Pro laika nevábné a nevzhledné, pro labužníky lahůdka. Tento druh paprik je téměř výhradně určen ke sterilaci celých plodů bez odstraňování semen. Můžeme je ovšem konzervovat i ve směsi s jinou zeleninou jako je mrkev, hrášek, cibulka.
Beraní rohy: Artist, Poseidon, Beros, Semaroh, Sporalus, Italos, Paprsek
Kozí rohy: Harriet, Sora, Bělorožec, Ohnivec, Pálivec, Grilánek, Dlouhánek, Mars
Artist je velmi raný sladký beraní roh pro studené rychlení i pro polní pěstování. Plody jsou v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti jasně sytě červené s výrazným leskem. Odrůda je vhodná ke konzervaci celých plodů v technické i v botanické zralosti.
Španělskou a italskou specialitou jsou rohy volské, označované jako corno nebo corno di torro.
Na rozdíl od předchozích skupin odrůd se ale jedná o velké, silnostěnné papriky, dorůstající hmotnosti až 400 g a délky 30 cm. Stěna plodu je silná, sladká a velice chutná.
Je sytě žlutá paprika s až 25 cm velkými plody a silnou, sladkou a šťavnatou dužinou. Tradiční španělská odrůda s vysokým výnosem je pěstovaná po celém světě ve dvou barevných formách, a to červené a sytě žluté. Odrůda je vhodná pro skleníky i polní pěstování.
Jde o odrůdu paprik pro ty, kteří chtějí mít něco extra. Dlouhé lichoběžníkovité plody jsou vždy mírně zprohýbané. Toto jsou papriky, které budou sousedi závidět. Jen se musíme smířit s tím, že sklidíme z rostliny méně plodů. Velikost plodu je na úkor počtu.
Odrůdy Lamuyo papriky: Alceo F1, Patricie, Theos F1, Meika, Bajka
V posledních letech se ve světě rozšířila celá skupina baby paprik, anglicky označovaných i jako snack peppers. A nutno dodat, že zde byl český světový prim, v odrůdě Hamík. Ta byla první odrůdou píšící historii baby paprik. Je malá, krásně oranžová, téměř bez semen a je chutná.
Pokud najdeme v katalozích amerických semenářských firem obdobnou odrůdu pod označením Yummy, může si být jisti, že jde o odrůdu Hamík. Pouze s poameričtěným jménem.
Je baby paprika se středně velkými plody dozrávajícími ze zelené do oranžovožluté barvy s vysokou násadou. Plody mají šťavnatou a křehkou stěnu a sladkou chuť. Jde o výrazně aromatickou papriku s jemnou, sotva detekovatelnou pikantností.
Je převážně sladkou odrůdou. I u nich je ale jedna skupina, která také pálí, i když mírně. V minulosti byly reprezentovány pouze odrůdou Pcr, pak se k ní přidal hybrid Ostry F1.
Je to jedna z nejranějších paprik, která je velice plodná, a která pálí jenom tak, že dokážeme vychutnat její chuť. Respektive pálí pouze žilky, placenta plodů. Samotná stěna plodu je sladká. Plod je štíhlý, 15–20 cm dlouhý. Dužnina je silnější a šťavnatá.
Foto autor
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.
Pěkný den,
u obrázků paprik Kubista a Cynthia jsou přehozeny popisky.
Vše dobré přeje
Milan Číha