Sázíme papriky. Co dělat, aby byla úroda bohatá?

21. 4. 2023

Papriky patří do stejné čeledi jako rajčata, lilek či brambor. Pěstujeme je jako letničky, dbáme na dostatek světla a organického materiálu.

Prvním krokem pro bohatou úrodu je mít kvalitní sazenice. Ty si předpěstujeme výsevem do sadbovače nebo výsevní misky. Podle místa výsadby uzpůsobíme odrůdovou skladbu.

Jak vypadá zdravá a silná sazenice?

Zdravá sazenice má mohutný kořenovým systémem a 6–9 zdravých listů na rostlině. Při výsadbě odstraníme květy a plody. Sazenice pak lépe a rychleji zakoření. Tím podpoříme intenzitu růstu v robustní a silné rostliny.

Papriky sázíme do úrovně substrátu v sadbovači. Hlubší výsadba většinou způsobuje tzv. hnilobu utopených stonků.

Výsev paprik

Výsev paprik do sadbovače; foto Shutterstock

Papriky potřebují prostor

Rostlinám na záhoně ponecháme dostatek prostoru. Obvyklá vzdálenost rostlin je 45 až 60 cm od sebe. Správný spon konkrétní odrůdy je lepší si ověřit. Příliš hustým porostem proudí vzduch pomaleji, rostliny zůstávají déle ovlhčené a hrozí více napadení chorobami.

S vysazením sazenic ven nespěcháme, počkáme až po pominutí nebezpečí mrazíků.

Obecně by se měly teploty pohybovat mezi 21 a 27 °C ve dne a určitě nad 13 °C v noci, nejlépe mezi 16 až 21 °C. Pomoci nám mohou různé fóliové kryty.

Tyto kryty jednak poslouží k ochraně mladých rostlin před časnými jarními mrazíky, ale také jako bariéra proti škodlivému hmyzu. Naopak při teplotách nad 27 °C kryty odstraníme, jinak může dojít k poškození a popálení listů. Také mohou bránit opylovačům v opylení květů.

Papriky pěstované ve skleníku

Sazenice ve skleníku jsou chráněny před nebezpečí mrazíků

Světlo, organická hmota, vzdušnost půdy

  • Čím více světla, tím lépe. U paprik to platí dvojnásob. Minimální doba osvětlení je 6–8 h na plném slunci. Pozor si dáme na případné nežádoucí zastínění záhonů.
  • Záhony pravidelně zbavujeme plevele.
  • Nešetříme organickou hmotou v půdě. Kompost, rašelina nebo jiný organický materiál zlepšuje strukturu půdy, její úrodnost a i hospodaření s vodou.
  • Závlaha je velmi důležitá. Podle vývoje počasí a kvality substrátu zavlažujeme obvykle 2x týdně. Dávka pro jednu dospělou rostlinu  je 5-7 l. Zaléváme přednostně ráno. Tím dojde k rychlému oschnutí listů, čímž se sníží riziko napadení chorobami. Použitím kapkové závlahy se úplně vyhneme ovlhčení listů.
  • Použitím mulče snižujeme vysychání půdy a nemusíme tedy tolik zalévat. Na jaře ale může mulč naopak bránit ohřevu prochladlé zeminy. U právě vysazených rostlin je možnost, že dojde k poškození kořenů, které způsobí horší růst.
  • Kyselost půdy je dobré upravit. Paprikám se nejlépe daří, když je půda mírně kyselá s pH 6–6,8.

    Papriky na zahradě

    Pokud paprikám dopřejeme správné podmínky, budeme mít z úrody radost

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 10. 2024

Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x