Skleník na zahrádce v srpnu: větráme, zavlažujeme, sklízíme

7. 8. 2020

Pokračujeme ve sklizni okurek a začínáme sklízet papriky. Podle potřeby zaléváme, okopáváme a přihnojujeme. Znovu můžeme vysít ředkvičky. 

Pro inspiraci a přehlednost doporučených výsevů, výsadby a doporučené organizace používáme zavedené schéma, které je jen jednoduchým vodítkem.

Plodiny ve skleníku v srpnu v grafice

Skleník v srpnu, modelové schéma

Rajčata, okurky, papriky

Pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme, nejlépe jedenkrát za dva týdny kompletním hnojivem (např. Kristalon plod a květ). Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím.

U tyčkových rajčat vyvazujeme hlavní lodyhu, a pokud jsme tak již neučinili, ukončíme jejich růst zaštípnutím nad 8–10 vijanem. Stále odstraňujeme všechny boční výhony. Proti chorobám se bráníme preventivními postřiky.

U paprik v případě potřeby pokračujeme ve vyvazování dalšími motouzy v intervalech 15–20 cm.

 

U okurek hadovek pokračujeme ve vyštipování bočních výhonků za 1. listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem i u výhonů, které necháváme volně růst dolů. Odplozené boční letorosty odstraňujeme.

  • Pokud dochází k zasychání mladých plodů od špičky, je ve většině případů problémem nedostatečná výživa dusíkem, případně přisušení. Je proto vhodné v týdnu, kdy nehnojíme Kristalonem přihnojit ledkem nebo močovinou.

Skleník větráme ve dne i v noci a snažíme se co nejlépe chránit rostliny proti popálení sluncem. V případě potřeby skleník i stíníme. Pokud ovšem koncem srpna začnou noční teploty klesat pod 10 °C, skleník na noc zavíráme.

Prevence chorob a škůdců

Pokračujeme v preventivní ochraně rajčat a okurek proti houbovým chorobám. U okurek, paprik i rajčat proti sviluškám, třásněnkám, případně i molicím některými z povolených přípravků.

  • Případně pokračujeme v pravidelné, 7denní aplikaci přípravku PREV – B2, který zlepšuje výživu rostlin bórem a obsaženým pomerančovým olejem omezuje napadení savými a žravými škůdci (mšic, molic a svilušek).

Pekingské zelí, čekanka, saláty

Pokud jsme v červenci vysévali pekingské zelí a listovou čekanku, vysázíme předpěstované sazenice na venkovní záhony, optimálně do sponu 40 x 40 cm. Výsadbu pekingského zelí je vhodné chránit proti škůdcům (dřepčíci, květilky) netkanou textilií, která se osvědčuje jako dobrá mechanická ochrana.

Na místo, které jsme měli ve skleníku ponechané na pěstování sadby, a nyní se uvolnilo, vysejeme počátkem srpna salát pro podzimní sklizeň. Můžeme vysít například odrůdu Merkurion nebo Maršalus, sortiment pěstovaného salátu můžeme doplnit ledovým salátem, například Medimo. Tímto výsevem si zajistíme sklizeň salátu na podzim. Vzešlý salát pak vyjednotíme na vzdálenost 30 cm v řádku.

Ředkvičky až do října

Od druhé poloviny srpna je také optimální čas pro výsev ředkvičky pro podzimní sklizeň. Ředkvičky sejeme do řádků 12,5 cm, v řádku optimálně 1,5 až 2,5 cm od sebe, do hloubky 1-2 cm. Postupným výsevem po jednom řádku v 10denních intervalech během srpna a počátkem září si rozložíme sklizeň této lahůdkové zeleniny až do konce října.

Vinara F1

Raná hybridní ředkvička Vinara F1

  • Výsevy je vhodné chránit netkanou textilií, která se osvědčuje jako mechanická ochrana proti škůdcům (dřepčíci, květilky).
  • Pro setí je dobré použít velmi rané hybridní ředkvičky jako Primara F1 nebo Vinara F1, případně nehybridní, k vybíhání odolné odrůdy Kvinta, Tercia, Kvarta nebo Sexta.

Bazalce bráníme v kvetení

Pokud si pěstujeme sami bazalku, tak kdykoli začne vytvářet květy, lodyhu pod květy opakovaně zaštípneme, abychom podpořili tvorbu listů a neumožnili jí kvést. Pravidelně ji zaléváme. Listy sklízíme uštipováním podle potřeby pro použití v kuchyni, případně si můžeme přebytky usušit.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x