Skleník na zahrádce v listopadu: paprika, salát, ředkvičky…

4. 11. 2020

I počátkem listopadu ve skleníku sklízíme. V nevytápěném chráníme rostliny netkanou textilií. Vysejeme mrkev a petržel na ranou jarní sklizeň. Kontrolujeme výskyt škůdců.

Skleník v listopadu

Schéma skleníku na listopad

Pro inspiraci obvyklé, pouze doporučované schéma: Plánek má rozměry modelového skleníku o délce 3 a šířce 2 metry. Pro větší plochu si počty rostlin upravíme a přizpůsobíme svým představám.

Sklizeň i orba a hnojení

Postupně dokončíme sklizeň papriky a salátu, který jsme vyseli v srpnu, sklidíme ředkvičky a roketu. Veškerou nať a rostlinné zbytky po odklizených kulturách pečlivě uklidíme na kompost. Omezíme si tímto opatřením šíření některých chorob v následujícím roce. Místo po paprice zryjeme na hloubku celého rýče a necháme v brázdě přezimovat. Máme-li možnost, tak tuto část skleníku obohatíme hnojem nebo dobrým kompostem.

Ochrana proti mrazu

Pokud skleník nevytápíme, chráníme salát, špenát, kozlíček polníček a cibuli sečku pro brzkou jarní sklizeň netkanou textilií. Při velkém mrazu přikryjeme rostliny dvojitou netkanou textilií. Například takto pěstovaný špenát je na jaře nejchutnější a nejkřehčí.

Se závlahou je špenát šťavnatější

Špenát zavlažujeme tak, aby půda zůstala vlhká; foto M. Koudela

Porost salátu, špenátu, kozlíčku polníčku a cibule sečky nepřeléváme, ale podle potřeby zaléváme tak, abychom půdu udrželi mírně vlhkou. Při sněžení je nutné ze skleníku odstraňovat sněhovou pokrývku. Jednak tím chráníme skleník proti poškození a jednak zajistíme rostlinám dostatek světla.

Výsev mrkve a petržele

Místo po sklizené roketě hluboce okopeme, prokypříme, uhrábneme a připravíme po výsev mrkve a petržele na jarní sklizeň. Protože mrkev a petržel dlouho klíčí (až 35 dní), je možné vysévat mrkev a petržel pro ranou jarní sklizeň. Doporučuje se vysévat tyto druhy těsně před příchodem mrazů, aby nenaklíčily. Při tomto způsobu výsevu semena vzejdou až v příštím roce na jaře. Podzimním výsevem docílíme ranější sklizně. Předpokladem je použití odrůd velmi odolných k vybíhání do květu.

Mrkev Jarana F1

Mrkev Jarana F1; foto Jan Prášil

  • Z petrželí např. Orbis. Jde o středně ranou odrůdu, která se vyznačuje velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým výnosem. Hladký středně dlouhý kořen je vyrovnaně bílý na povrchu i v dužnině. Orbis má vysokou, tmavě zelenou nať a můžeme jej s úspěchem pěstovat i na těžších půdách.
  • Z mrkví doporučuji odrůdu Nantes 3 (dříve Tip Top), poloranou, velmi kvalitní karotku Nantéského typu určenou pro přímý konzum od léta do podzimu. Má kořeny válcovitého tvaru dlouhé 16–20 cm s intenzivním oranžovým vybarvením. Nebo odrůdu Karotina, což je kvalitní odrůda polorané mrkve určená pro přímý konzum i krátkodobé skladování. Kořen je mírně kónický a tupě zakončený. Povrch kořene je hladký, intenzivně vybarvený. Dužnina je oranžově červená, jemné chuti. Srdíčko má stejné intenzivní vybarvení jako kůra. Kořen je velmi odolný k praskání a zelenání kořenových hlav. Odrůda je odolná k vybíhání do květu.
  • Případně ranou hybridní karotku nanteského typu Jarana F1. Její kořen je středně dlouhý s velmi dobrým vnitřním i venkovním vybarvením. Je odolná k předčasnému vykvétání.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x