
Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím
4. 11. 2020Jahodník na záhoně, kam na zimu přemístíme i převislé rostliny z nádob, je třeba připravit na zimu tak, aby mu neublížil mráz, vítr, ani slunce.
Nádobové vytrvalé mrazuvzdorné rostliny chráníme přes zimu především proti promrznutí kořenového balu v květináči.
Důležité je nádoby na balkonech a terasách dostatečné zateplit. Nádoby obalíme rohožemi a dalším tepelným izolantem. Celý obal zpevníme a dotvarujeme pletivem. Jako izolant proti chladu můžeme použít listí, slámu, dřevitou vlnu a podobné materiály.
Pokud jsme nestihli v dřívějším termínu přesadit do větších nádob ty dřeviny, které to potřebují, můžeme využít i bezmrazé dny v listopadu. Ale jestli už mrzlo, odložíme přesazení na předjarní měsíce.
U větších, nemobilních nádob doplníme včas vrchní vrstvu substrátu a mulče, případně okrasného materiálu; u nádob menších rozměrů pak můžeme rostliny zazimovat nejlépe zapuštěním nádob do volné půdy a zakrytím ochranným materiálem. V každém ohledu se to vyplácí, protože kořenový systém rostlin netrpí ani případným velkým mrazem, ani suchem.
Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.