
Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím
4. 11. 2020Jahodník na záhoně, kam na zimu přemístíme i převislé rostliny z nádob, je třeba připravit na zimu tak, aby mu neublížil mráz, vítr, ani slunce.
Nádobové vytrvalé mrazuvzdorné rostliny chráníme přes zimu především proti promrznutí kořenového balu v květináči.
Důležité je nádoby na balkonech a terasách dostatečné zateplit. Nádoby obalíme rohožemi a dalším tepelným izolantem. Celý obal zpevníme a dotvarujeme pletivem. Jako izolant proti chladu můžeme použít listí, slámu, dřevitou vlnu a podobné materiály.
Pokud jsme nestihli v dřívějším termínu přesadit do větších nádob ty dřeviny, které to potřebují, můžeme využít i bezmrazé dny v listopadu. Ale jestli už mrzlo, odložíme přesazení na předjarní měsíce.
U větších, nemobilních nádob doplníme včas vrchní vrstvu substrátu a mulče, případně okrasného materiálu; u nádob menších rozměrů pak můžeme rostliny zazimovat nejlépe zapuštěním nádob do volné půdy a zakrytím ochranným materiálem. V každém ohledu se to vyplácí, protože kořenový systém rostlin netrpí ani případným velkým mrazem, ani suchem.
Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka