Podzimní zahrada v barvách listů, plodů i posledních květů
2. 11. 2021Zahrada se ukládá k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře střídají podzimní odstíny barev, které se tu a tam rády vykoupou v odlivu slunečních paprsků.
Se správným zazimováním choulostivých rostlin pomůže i přikrývka z listí, především z bukového. Bukové listí se velmi pomalu rozkládá.
Na zemi odolává změnám, jako by bylo vodoodpudivé. Nejpřirozenější materiál chrání, ale může zahradu i zdobit.
Všechny choulostivé dřeviny je třeba zakrýt alespoň u báze listím a chvojím. Například tak ochráníme blahočet chilský (Araucaria araucana), chitalpu (x Chitalpa tashkentensis) nebo z keřů abelii (Abelia).
Stálezelené a jiné choulostivé keře, jako je aukuba japonská (Aucuba japonica) nebo smokvoň obecná (Ficus carica), je třeba zakrývat pečlivěji, například prodyšnou bílou textilií v kombinaci s listím.
Na menší a cenné keře můžeme vytvořit ochranné stříšky z řídce postavených planěk. Takováto ochrana má dvojí význam, jednak chrání před polámáním těžkým sněhem a u choulostivějších (stálezelených) dřevin chrání i před popálením předjarním sluncem. Takovéto opatření je vhodné zejména v oblastech s vysokou sněhovou pokrývkou a ve vyšších polohách.
Oblíbené nádobové rostliny jako jsou třeba olivovníky, fíkovníky, rozmarýny, granátová jablka a jiné druhy původem ze Středozemí lze zimovat při teplotách 5–8 °C (občasný pokles k 0–1 °C snášejí obvykle bez problémů), citrusy pak optimálně při stabilní teplotě 8–10 (12)°C. Ideálním místem pro zimování je stanoviště s dostatkem světla, to je potřeba dopřát zejména právě citrusům, ostatní druhy tolerují i místa, kde je světla méně (chodby, garáže apod.).
Matečné rostliny velkokvětých chryzantém vyryjeme včas ze záhonu a vysadíme je do květináčů. K přezimování je pak nejlepší chladná, bezmrazá světlá místnost.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.