Choulostivé rostliny v zahradě chráníme listím

6. 11. 2019

Se správným zazimováním choulostivých rostlin pomůže i přikrývka z listí, především z bukového. Bukové listí se velmi pomalu rozkládá.

Na zemi odolává změnám, jako by bylo vodoodpudivé. Nejpřirozenější materiál chrání, ale může zahradu i zdobit.

Krása bukového listí

Odolný zimní mulč, foto Pixabay

Všechny choulostivé dřeviny je třeba zakrýt alespoň u báze listím a chvojím. Například tak ochráníme blahočet chilský (Araucaria araucana), chitalpu (x Chitalpa tashkentensis) nebo z keřů abelii (Abelia).

Stálezelené a jiné choulostivé keře, jako je aukuba japonská (Aucuba japonica) nebo smokvoň obecná (Ficus carica), je třeba zakrývat pečlivěji, například prodyšnou bílou textilií v kombinaci s listím.

  • Záhonové růže nakopčíme u báze zeminou. Mladší stromkové růže můžeme opatrně ohnout a korunky rovněž zahrnout zemí. Starší exempláře raději zakryjeme v korunce prodyšnou textilií. Při ohnutí by jim hrozilo zlomení. U obou způsobů je nejdůležitější zakrýt místo očkování mezi korunkou a kmínkem.

Ochranné stříšky

Na menší a cenné keře můžeme vytvořit ochranné stříšky z řídce postavených planěk. Takováto ochrana má dvojí význam, jednak chrání před polámáním těžkým sněhem a u choulostivějších (stálezelených) dřevin chrání i před popálením předjarním sluncem. Takovéto opatření je vhodné zejména v oblastech s vysokou sněhovou pokrývkou a ve vyšších polohách.

 

Přezimují v květináčích pod střechou

Oblíbené nádobové rostliny jako jsou třeba olivovníky, fíkovníky, rozmarýny, granátová jablka a jiné druhy původem ze Středozemí lze zimovat při teplotách 5–8 °C (občasný pokles k 0–1 °C snášejí obvykle bez problémů), citrusy pak optimálně při stabilní teplotě 8–10 (12)°C. Ideálním místem pro zimování je stanoviště s dostatkem světla, to je potřeba dopřát zejména právě citrusům, ostatní druhy tolerují i místa, kde je světla méně (chodby, garáže apod.).

  • Klíčem k úspěšnému zimování je především správná souhra zimní zálivky a průběhu teplot. Čím nižší teplota pro zimování nádobových rostlin, tím nižší musí být vlhkost substrátu. Samozřejmě nelze nechat rostliny přes zimu uschnout, ale zálivku je v každém případě potřeba omezit a povrch substrátu v květináčích by na omak měl být spíše sušší než vlhký. V podmiskách by rozhodně nikdy neměla zůstávat voda!

Matečné rostliny velkokvětých chryzantém vyryjeme včas ze záhonu a vysadíme je do květináčů. K přezimování je pak nejlepší chladná, bezmrazá světlá místnost.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x