Larvy vrtule celerové minují v listech i na podzim. Jak na ně?

11. 9. 2019

Významnějším škůdcem všech druhů celeru je moucha vrtule celerová (Philophyla heraclei). Dospělci této 5–6 mm velké mouchy se objevují začátkem května. Rostliny nepoškozují, ale jejich larvy ano.

Koncem května začínají dospělci klást vajíčka do listových pletiv miříkovitých rostlin, zvláště celeru.

V druhé polovině června se líhnou larvy, které zpočátku vytvářejí v listu chodbičkovou minu. Brzy začínají vyhlodávat nepravidelnou plošnou minu, uvnitř jsou rozptýlena zrnka trusu. Asi po měsíci list opouštějí a kuklí se v půdě. Napadené listy postupně zasychají, rostlina ztrácí asimilační plochu a špatně vytváří bulvy.

Larva vrtule celerové

Minující larva vrtule celerové

  • Samičky druhé generace se objevují v srpnu, larvy minují v listech až do listopadu. Kuklí se v půdě, kde přezimují.

Aktuálně povolené přípravky proti  mouchám vrtule celerové uvádí Rostlinolékařský portál. Z agrotechnických metod je možno doporučit 3–5leté odstupy pěstování celeru na stejném pozemku a velkou prostorovou izolaci mezi letošními a loňskými porosty. Na zahrádce je možno přikrýt rostliny bílou netkanou textilií.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x