Larvy vrtule celerové minují v listech i na podzim. Jak na ně?

11. 9. 2019

Významnějším škůdcem všech druhů celeru je moucha vrtule celerová (Philophyla heraclei). Dospělci této 5–6 mm velké mouchy se objevují začátkem května. Rostliny nepoškozují, ale jejich larvy ano.

Koncem května začínají dospělci klást vajíčka do listových pletiv miříkovitých rostlin, zvláště celeru.

V druhé polovině června se líhnou larvy, které zpočátku vytvářejí v listu chodbičkovou minu. Brzy začínají vyhlodávat nepravidelnou plošnou minu, uvnitř jsou rozptýlena zrnka trusu. Asi po měsíci list opouštějí a kuklí se v půdě. Napadené listy postupně zasychají, rostlina ztrácí asimilační plochu a špatně vytváří bulvy.

Larva vrtule celerové

Minující larva vrtule celerové

  • Samičky druhé generace se objevují v srpnu, larvy minují v listech až do listopadu. Kuklí se v půdě, kde přezimují.

Aktuálně povolené přípravky proti  mouchám vrtule celerové uvádí Rostlinolékařský portál. Z agrotechnických metod je možno doporučit 3–5leté odstupy pěstování celeru na stejném pozemku a velkou prostorovou izolaci mezi letošními a loňskými porosty. Na zahrádce je možno přikrýt rostliny bílou netkanou textilií.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy