
Fenykl sladký vysévaný v první půlce léta sklízíme do podzimu
9. 7. 2020Na rozdíl od fenyklu obecného, který se pěstuje pro semeno a nať, využijeme fenykl sladký jako surovinu do salátů a dalších zeleninových pokrmů.
Zvláště za horkých srpnových dnů bylinky pravidelně zavlažujeme, udržujeme bezplevelné, okopáváme.
Dáme pozor na truhlíky, aby v nich rostliny nepřeschly. Bylinkám však může uškodit i přemíra vláhy. Po ní by rostlinám odumíraly kořeny.
Na venkovní stanoviště ještě můžeme naposledy zopakovat výsev kerblíku (Anthriscus cerefolium), který upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Sejeme ho do řádků 25 cm, v řádku 2 cm.
Pro podzimní sklizeň vyséváme v srpnu znovu listovou formu koriandru (do řádků 20–30 cm, v řádku po 0,5 cm a do hloubky 1–3 cm).
Odrůda typu Long Standing Aroma je nenáročná na pěstování.Koření se hodí na přípravu ryb, je nepostradatelnou součást indické kuchyně, a je vynikající do polévek. Speciálně vyšlechtěná odrůda pro sklizeň mladých listů je velmi odolná k vykvétání.
Můžeme pokračovat s výsevy bazalek pro pěstování v květináčích. Volíme některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako například širokolistou salátovou Mammolo Genovese s výrazným aroma nebo drobnolisté odrůdy Mánes či Compakt.
Z bazalky pravidelně sklízíme mladé listy. Doporučuji sestřihnout asi 10 cm nad zemí pro vytvoření košatějšího trsu. Pravidelným zaštipováním bráníme nežádoucímu kvetení.
Foto autor
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.