
Fenykl sladký vysévaný v první půlce léta sklízíme do podzimu
9. 7. 2020Na rozdíl od fenyklu obecného, který se pěstuje pro semeno a nať, využijeme fenykl sladký jako surovinu do salátů a dalších zeleninových pokrmů.
Zvláště za horkých srpnových dnů bylinky pravidelně zavlažujeme, udržujeme bezplevelné, okopáváme.
Dáme pozor na truhlíky, aby v nich rostliny nepřeschly. Bylinkám však může uškodit i přemíra vláhy. Po ní by rostlinám odumíraly kořeny.
Na venkovní stanoviště ještě můžeme naposledy zopakovat výsev kerblíku (Anthriscus cerefolium), který upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Sejeme ho do řádků 25 cm, v řádku 2 cm.
Pro podzimní sklizeň vyséváme v srpnu znovu listovou formu koriandru (do řádků 20–30 cm, v řádku po 0,5 cm a do hloubky 1–3 cm).
Odrůda typu Long Standing Aroma je nenáročná na pěstování.Koření se hodí na přípravu ryb, je nepostradatelnou součást indické kuchyně, a je vynikající do polévek. Speciálně vyšlechtěná odrůda pro sklizeň mladých listů je velmi odolná k vykvétání.
Můžeme pokračovat s výsevy bazalek pro pěstování v květináčích. Volíme některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako například širokolistou salátovou Mammolo Genovese s výrazným aroma nebo drobnolisté odrůdy Mánes či Compakt.
Z bazalky pravidelně sklízíme mladé listy. Doporučuji sestřihnout asi 10 cm nad zemí pro vytvoření košatějšího trsu. Pravidelným zaštipováním bráníme nežádoucímu kvetení.
Foto autor
Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.