K podzimní sklizni sejeme v srpnu kerblík, koriandr, bazalku

9. 8. 2020

Zvláště za horkých srpnových dnů bylinky pravidelně zavlažujeme, udržujeme bezplevelné, okopáváme.

Dáme pozor na truhlíky, aby v nich rostliny nepřeschly. Bylinkám však může uškodit i přemíra vláhy. Po ní by rostlinám odumíraly kořeny.

Na venkovní stanoviště ještě můžeme naposledy zopakovat výsev kerblíku (Anthriscus cerefolium), který upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Sejeme ho do řádků 25 cm, v řádku 2 cm.

Kerblík třebule

Kerblík; foto Shutterstock, Manfred-Ruckszio

Pro podzimní sklizeň vyséváme v srpnu znovu listovou formu koriandru (do řádků 20–30 cm, v řádku po 0,5 cm a do hloubky 1–3 cm).

Koriandr

Koriandr; foto J. Prášil

Odrůda typu Long Standing Aroma je nenáročná na pěstování.Koření se hodí na přípravu ryb, je nepostradatelnou součást indické kuchyně, a je vynikající do polévek. Speciálně vyšlechtěná odrůda pro sklizeň mladých listů je velmi odolná k vykvétání.

Bazalka

Širokolistá bazalka; foto J. Prášil

Můžeme pokračovat s výsevy bazalek pro pěstování v květináčích. Volíme některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako například  širokolistou salátovou Mammolo Genovese s výrazným aroma nebo drobnolisté odrůdy Mánes či Compakt.

Z bazalky pravidelně sklízíme mladé listy. Doporučuji sestřihnout asi 10 cm nad zemí pro vytvoření košatějšího trsu. Pravidelným zaštipováním bráníme nežádoucímu kvetení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x