Bazalku sejeme opakovaně, tak sklidíme nejvoňavější listy

21. 6. 2020

Aromatickou jednoletou bazalku ceníme jako bylinku se všestranným použitím. Můžeme ji používat v kuchyni, v léčitelství a také pro okrasu.

Bazalka pravá patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rod bazalka zahrnuje asi 60 druhů. Původně pochází z tropů Afriky a Asie.

Výhony ke květům zaštipujeme, podpoříme tím větvení i další vegetativní růst. Mladé listy jsou nejcennější částí rostliny.

Dorůstá do výšky 15 až 60 cm a kvete v období od července až do září. Sklízí se v období dubna až října, ale nejlepší je listy sklízet před rozkvětem, neboť po něm jsou tuhé a trpké.

Latinský název Ocimum basilicum je odvozený od řeckých slov ozein – voněti – a basileus – král. Pojmenování tedy můžeme přeložit jako voňavá královna. Přesně taková bazalka je.

Bazalka Sliam Queen

Odrůda bazalky Siam Queen se dobře hodí do truhlíků. Udržuje kompaktní tvar i bez zaštipování. Rostlina má tmavě zelené listy, výrazná nahloučená květenství s tmavě purpurovými listeny a růžové květy.

V kuchyni

Obvykle používáme jen lístky, které sekáme, drtíme, trháme nebo necháváme celé. Právem ji spojujeme zejména s pokrmy původem z jižní Evropy. Iialské pizze, polévce minestrone, pestu a různým omáčkám by bazalka chyběla. Pesto by bez ní ani nebylo.

  • Bazalka obsahuje vitaminy, minerální a další vítané bioaktivní látky.

Ozvláštní chuť rajčat s mozarellou a olivovým olejem, bylinkového másla, salátů, pečeného či grilovaného masa i luštěninových pokrmů. Zajímavý dochucovací prostředek představuje bazalka v podobě bylinkového octa, marinády nebo dresinku. Hodí se i do kombinací se sladkým jídlem.

Bazalka odrůdy Mánes

Mánes je drobnolistá tmavozelená bazalka kompaktního vzrůstu s kulovitými keříky. Výhodou je pozdní kvetení. Vyžaduje pravidelný řez.

Léčivý účinek

Bazalce se připisuje podpora trávení a chuti k jídlu i zklidňující účinky. Výluh z bazalky mírní nadýmání.

Doporučuje se pro antiseptické účinky jako kloktadlo, proti bronchitidě, nachlazení, horečce. Silice bazalky blahodárně působí na nervový systém. Výtažky obsažené v éterických olejích pomáhají při stresu, únavě a nervozitě.

Lze ji také použít jako repelent proti komárům, květináč na parapetu pomáhá odhánět mouchy. Tato praxe je velmi rozšířená například v Indii.

Zkuste výsev

Mladé rostlinky v květináči se dnes dají koupit téměř kdykoliv.

Poměrně snadno si však každý může bazalku sám pěstovat v truhlíku nebo květináči na okně, na balkoně nebo doma v bytě. Bylinka potřebuje dostatek světla a tepla.

Bazalka Compact

Drobnolistá bazalka Compact se hodí i jako okrasná hrnková rostlina. Pro zachování keříčkovitého vzrůstu je třeba zaštipování. Má výrazně kořeněné aroma.

Pro tradiční jarní a letní pěstování se bazalka vysévá v březnu a dubnu, ale pro pravidelnou celoroční sklizeň mladých listů si ji můžete vysévat prakticky celoročně přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování.

Pro květináč s vlhkým zahradnickým substrátem (ne výsevním) počítáme přibližně s 5–8 semeny, která by měla klíčit ve hloubce 0,5–1 cm. Po vzejití ponecháme v květináči o průměru 10 cm tři nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět.

  • Pro pěstování v květináči je vhodné zvolit některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd.

Stále po ruce

Bazalku uchováme zmraženou nebo naloženou v oleji, octu či soli. Velmi dobrým způsobem uchovávání je její skladování v olivovém oleji. Důležité je, aby listy byly ponořeny, neoxidovaly a nehnědly.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x