Bazalku sejeme opakovaně, tak sklidíme nejvoňavější listy

21. 6. 2020

Aromatickou jednoletou bazalku ceníme jako bylinku se všestranným použitím. Můžeme ji používat v kuchyni, v léčitelství a také pro okrasu.

Bazalka pravá patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rod bazalka zahrnuje asi 60 druhů. Původně pochází z tropů Afriky a Asie.

Výhony ke květům zaštipujeme, podpoříme tím větvení i další vegetativní růst. Mladé listy jsou nejcennější částí rostliny.

Dorůstá do výšky 15 až 60 cm a kvete v období od července až do září. Sklízí se v období dubna až října, ale nejlepší je listy sklízet před rozkvětem, neboť po něm jsou tuhé a trpké.

Latinský název Ocimum basilicum je odvozený od řeckých slov ozein – voněti – a basileus – král. Pojmenování tedy můžeme přeložit jako voňavá královna. Přesně taková bazalka je.

Bazalka Sliam Queen

Odrůda bazalky Siam Queen se dobře hodí do truhlíků. Udržuje kompaktní tvar i bez zaštipování. Rostlina má tmavě zelené listy, výrazná nahloučená květenství s tmavě purpurovými listeny a růžové květy.

V kuchyni

Obvykle používáme jen lístky, které sekáme, drtíme, trháme nebo necháváme celé. Právem ji spojujeme zejména s pokrmy původem z jižní Evropy. Iialské pizze, polévce minestrone, pestu a různým omáčkám by bazalka chyběla. Pesto by bez ní ani nebylo.

  • Bazalka obsahuje vitaminy, minerální a další vítané bioaktivní látky.

Ozvláštní chuť rajčat s mozarellou a olivovým olejem, bylinkového másla, salátů, pečeného či grilovaného masa i luštěninových pokrmů. Zajímavý dochucovací prostředek představuje bazalka v podobě bylinkového octa, marinády nebo dresinku. Hodí se i do kombinací se sladkým jídlem.

Bazalka odrůdy Mánes

Mánes je drobnolistá tmavozelená bazalka kompaktního vzrůstu s kulovitými keříky. Výhodou je pozdní kvetení. Vyžaduje pravidelný řez.

Léčivý účinek

Bazalce se připisuje podpora trávení a chuti k jídlu i zklidňující účinky. Výluh z bazalky mírní nadýmání.

Doporučuje se pro antiseptické účinky jako kloktadlo, proti bronchitidě, nachlazení, horečce. Silice bazalky blahodárně působí na nervový systém. Výtažky obsažené v éterických olejích pomáhají při stresu, únavě a nervozitě.

Lze ji také použít jako repelent proti komárům, květináč na parapetu pomáhá odhánět mouchy. Tato praxe je velmi rozšířená například v Indii.

Zkuste výsev

Mladé rostlinky v květináči se dnes dají koupit téměř kdykoliv.

Poměrně snadno si však každý může bazalku sám pěstovat v truhlíku nebo květináči na okně, na balkoně nebo doma v bytě. Bylinka potřebuje dostatek světla a tepla.

Bazalka Compact

Drobnolistá bazalka Compact se hodí i jako okrasná hrnková rostlina. Pro zachování keříčkovitého vzrůstu je třeba zaštipování. Má výrazně kořeněné aroma.

Pro tradiční jarní a letní pěstování se bazalka vysévá v březnu a dubnu, ale pro pravidelnou celoroční sklizeň mladých listů si ji můžete vysévat prakticky celoročně přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování.

Pro květináč s vlhkým zahradnickým substrátem (ne výsevním) počítáme přibližně s 5–8 semeny, která by měla klíčit ve hloubce 0,5–1 cm. Po vzejití ponecháme v květináči o průměru 10 cm tři nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět.

  • Pro pěstování v květináči je vhodné zvolit některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd.

Stále po ruce

Bazalku uchováme zmraženou nebo naloženou v oleji, octu či soli. Velmi dobrým způsobem uchovávání je její skladování v olivovém oleji. Důležité je, aby listy byly ponořeny, neoxidovaly a nehnědly.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x