Vytvořte s dětmi hravá výsevní kolečka, zkuste i srdce či pás
13. 5. 2021Čím upoutat děti? Poznáváním semen zeleniny a bylinek? Bude je to zajímat, bude je to bavit? Chce to vyzkoušet. Tady je tip, jak na to – výsevní kolečka.
Aromatickou jednoletou bazalku ceníme jako bylinku se všestranným použitím. Můžeme ji používat v kuchyni, v léčitelství a také pro okrasu.
Bazalka pravá patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rod bazalka zahrnuje asi 60 druhů. Původně pochází z tropů Afriky a Asie.
Výhony ke květům zaštipujeme, podpoříme tím větvení i další vegetativní růst. Mladé listy jsou nejcennější částí rostliny.
Dorůstá do výšky 15 až 60 cm a kvete v období od července až do září. Sklízí se v období dubna až října, ale nejlepší je listy sklízet před rozkvětem, neboť po něm jsou tuhé a trpké.
Latinský název Ocimum basilicum je odvozený od řeckých slov ozein – voněti – a basileus – král. Pojmenování tedy můžeme přeložit jako voňavá královna. Přesně taková bazalka je.
Obvykle používáme jen lístky, které sekáme, drtíme, trháme nebo necháváme celé. Právem ji spojujeme zejména s pokrmy původem z jižní Evropy. Iialské pizze, polévce minestrone, pestu a různým omáčkám by bazalka chyběla. Pesto by bez ní ani nebylo.
Ozvláštní chuť rajčat s mozarellou a olivovým olejem, bylinkového másla, salátů, pečeného či grilovaného masa i luštěninových pokrmů. Zajímavý dochucovací prostředek představuje bazalka v podobě bylinkového octa, marinády nebo dresinku. Hodí se i do kombinací se sladkým jídlem.
Bazalce se připisuje podpora trávení a chuti k jídlu i zklidňující účinky. Výluh z bazalky mírní nadýmání.
Doporučuje se pro antiseptické účinky jako kloktadlo, proti bronchitidě, nachlazení, horečce. Silice bazalky blahodárně působí na nervový systém. Výtažky obsažené v éterických olejích pomáhají při stresu, únavě a nervozitě.
Lze ji také použít jako repelent proti komárům, květináč na parapetu pomáhá odhánět mouchy. Tato praxe je velmi rozšířená například v Indii.
Mladé rostlinky v květináči se dnes dají koupit téměř kdykoliv.
Poměrně snadno si však každý může bazalku sám pěstovat v truhlíku nebo květináči na okně, na balkoně nebo doma v bytě. Bylinka potřebuje dostatek světla a tepla.
Pro tradiční jarní a letní pěstování se bazalka vysévá v březnu a dubnu, ale pro pravidelnou celoroční sklizeň mladých listů si ji můžete vysévat prakticky celoročně přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování.
Pro květináč s vlhkým zahradnickým substrátem (ne výsevním) počítáme přibližně s 5–8 semeny, která by měla klíčit ve hloubce 0,5–1 cm. Po vzejití ponecháme v květináči o průměru 10 cm tři nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět.
Bazalku uchováme zmraženou nebo naloženou v oleji, octu či soli. Velmi dobrým způsobem uchovávání je její skladování v olivovém oleji. Důležité je, aby listy byly ponořeny, neoxidovaly a nehnědly.
Foto autor
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.