Bylinky na podzim: bazalka na okno, heřmánek k výsevu…

28. 9. 2019

Na přelomu září a října začínáme s přípravou bylinkové zahrádky na zimu. Na příští rok můžeme vysévat heřmánek, k zimnímu přirychlování přemístíme pažitku.

Bazalku vysejeme pro pěstování v květináči, nejlépe některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd. Například Mammolo genovese nebo drobnolisté odrůdy Mánes či Compact.

Naposledy sklidíme natě letniček

Počátkem měsíce ještě jednou sklidíme listy naťového celeru a listové petržele, které usušíme nebo zmrazíme. Rostliny listové petržele, které jsme v září již nesklízeli, přesadíme do květináče o průměru 10–15 cm nebo do truhlíku pro zimní rychlení. Poté rostliny zalejeme a ponecháme venku až do příchodu prvních mrazíků nebo umístíme do studeného pařeniště či studeného skleníku.

 

Máme-li možnost před rytím přihnojit kompostem, uděláme tím první dobrý krok pro úspěšné pěstování bylinek v příštím roce. Zrytý pozemek pak necháme přes zimu v hrubé brázdě.

Pokud bazalka, měsíček lékařský, heřmánek, anýz, saturejka a majoránka vytvořily na záhonech pěkné listy nebo květy, sklidíme je počátkem října. Rostliny uklidíme na kompost a půdu po těchto jednoletých kulturách zryjeme.

Výsev heřmánku

Koncem září a počátkem října máme optimální podmínky pro výsev heřmánku. Vyséváme ho na pečlivě připravený záhonek. Osivo nezapravujeme, jen jemně utužíme výsev. Vyséváme poměrně řídce, aby porost heřmánku nebyl přehoustlý, jinak poléhá a je nevyrovnaný v květu.

 

Trvalky před příchodem mrazu

Založené porosty dvou a víceletých kultur ještě naposledy odplevelíme a necháme přezimovat.

  • Libeček do podzimu naroste až do výšky 50–70 cm. Jakmile přijde první mráz, listí libečku zmrzne.
  • Také meduňku necháváme až do zámrazu, kdy při –1 °C zmrzne, přes zimu necháme zmrzlou nať na porostu.
  • Mátu co nejpozději opatrně pokosíme asi 5–7 cm nad zemí, tak abychom rostliny nevytahovali. Když porost začne druhým rokem na jaře rašit, ihned jej vyhrabeme, abychom odstranili suché zbytky rostlin.
  • Šalvěj vytvoří do podzimu keříčky, rostlinky takto necháme přezimovat. Je však nutné celý porost chránit proti požeru zajíci, pokud se k němu mohou v zimě dostat.
  • Také rostliny tymiánu a mateřídoušky do podzimu velmi dobře narostou, nať u nich nesklízíme, necháme je přezimovat. Také je chráníme před případným okusem zajíci.
  • Yzop a pelyněk v říjnu seřežeme 3–5 cm nad zemí.
  • Také dobromysl na zimu seřežeme na výšku 5–7 cm.
  • Rostliny fenyklu je vhodné na zimu chránit krytem proti mrazu a hlodavcům.

Příprava pažitky na rychlení: mráz a klid v květináči

V říjnu si připravíme pažitku k rychlení. Trsy určené k rychlení ještě před příchodem mrazů opatrně vyjmeme z půdy, například za pomoci rycích vidlí, rozdělíme na menší části a oklepeme přebytečnou zeminu. Při dělení trsů dbáme na to, aby se jednotlivé cibulky nepoškodily. Poškozené cibulky odstraníme.

Trsy zasadíme do květináče, doplníme zeminou nebo zahradnickým substrátem, aby rostlina byla pevně ukotvena. Nať z nich v tomto období již neodřezáváme.

Teplotě pod bodem mrazu bychom měli rostliny vystavit nejméně na 2–3 dny.

Potom trsy necháme postupně v chladu zaschnout a promrznout. Běžně se zakládají do studeného skleníku nebo do sklepa. Rostlinám dopřejme minimálně měsíc klidu a teprve poté začneme s přirychlováním.

Foto autor, Semo a Schanda

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x