A je to tady: podzim ve skleníku a s ním i podzimní splín
2. 10. 2021Nedávno jsem sel a připravoval sadby zeleniny a už zase likviduji porosty rajčat a papriky. Tyhle podzimní chvíle opravdu nemám rád. Ani ve skleníku ne.
Seriál „Skleník po celý rok“ od MoravoSeed AKADEMIE.
Pěstování ve skleníku má mnohá pozitiva. Skleník pomůže nejen se zvýšením sklizně, ale také s přezimováním některých rostlin.
Ti, kteří skleník již využívají, vědí, že pozitiva opravdu převládají. A těm, kteří zatím s pořízením skleníku váhají, nabízíme důvody, proč si ho pořídit.
V myslích nejednoho pěstitele zeleniny přežívají pochybnosti o přínosu skleníku, které pramení z negativních mýtů. Připomeňme si je.
Pokud se plodinám ve skleníku můžeme věnovat každý den, přináší nám to nejlepší výsledky. Ovšem i týdenní péče může být dostačující, protože i ty nejjednodušší systémy automatického zavlažování, větrání a vytápění se s tím dokonale vypořádají samy.
Pro instalaci kvalitních moderních skleníků nejsou požadovány žádné základy. Srovnaný pozemek je dostačující.
Mnoho moderních skleníků vyrábějí místní firmy ve formě velkých prefabrikovaných dílů nebo i zcela hotových skleníků. Jejich instalace je tak velmi jednoduchá. Postačí jen skleník na místě vyztužit, což zabere okolo jedné hodiny a je hotovo.
Skleník umožňuje nejen získat brzkou sklizeň, ale také zajistit pohodlné přezimování teplomilných rostlin, zvýšit výnos plodin náročných na pěstební podmínky či výrazně zvýšit výnos plodin ve volné půdě. A v některých případech získat BIO produkty, byť ve volné půdě to není možné. Pěstování ve skleníku může být také základem pro přechod na kontejnerové pěstování.
Pokud je krajinný design vaším koníčkem a prioritou na parcele, pak je dnes na trhu dostatek jak sériových skleníků, které mohou ozdobit jakoukoli lokalitu, tak firem, které se na výstavbu designových skleníků specializují.
Pokud se zbavíme vlivu těchto mýtů, ukáže se, že skleník je vhodným a užitečným řešením pro mnoho zahrádkářů.
Mezi nejběžnější tvary skleníku patří:
Tento tvar skleníku je obvykle mnohem pevnější než skleník ve tvaru písmene A vyrobený ze stejných materiálů.
Faktem je, že polykarbonát zakřivený do oblouku velmi výrazně zvyšuje pevnost skleníku. Proto většina kvalitních obloukových skleníků nevyžaduje základy, což je mezi skleníky tvaru A velmi vzácné. Kromě toho lze na obloukový skleník použít velké desky polykarbonátu vcelku, například 2×6 m. A čím větší je list materiálu, tím méně je spojů a také tepelné ztráty jsou menší.
Obloukový skleník má však i určitá omezení. Především je to poloměr oblouku. Každý výrobce polykarbonátu u každé značky a tloušťky uvádí minimální poloměr ohybu. Pokud se polykarbonát ohne silněji, pak pokud se nezlomí, jeho životnost se prudce sníží. Čím silnější polykarbonát, tím větší minimální poloměr.
Např. při šířce skleníku 3 m je ideální 6mm polykarbonát, ale mezi 10mm materiály se na skleník nehodí každý a mezi 16mm materiály je téměř nemožné najít vhodný typ.
Podle souhrnu vlastností lze zobecnit, že A skleník má smysl volit v případě stavby skleníku ze skla nebo vytápěného skleníku ze silného polykarbonátu.
MoravoSeed AKADEMIE
Foto Shutterstock a archiv
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.