Apríl: Auto se zelenou střechou maže vlastní uhlíkovou stopu

1. 4. 2023

Již delší dobu hledali dva mladí architekti nové možnosti využití střešních zahrad. A přišli se zelenou variantou pro miliony střech.

Říkají o tom: Přestože fenomén zelených střech už začíná měnit podobu měst, snažili jsme se ještě víc dostat vegetaci do ulic a na parkovací plochy. Spojení mobility a zahrady tak vzniklo docela náhodou.

Zelenou střechu testovali autoři projektu v různých prototypových modelech

Jan Waldhauser a Stanislav Hybler testují mobilní zeleň

Čím vylehčit zelenou zahrádku v dešti

Od vytvoření prvních prototypů auta se zahrádkou uběhlo více než pět let. Během této doby došlo k řešení hned několika problémů. Ukázalo se totiž, že hlavní překážkou nejsou pouze rizika odvátí části střechy při rychlé jízdě a vysychání vegetačního souvrství.

Zádrhel se skrýval v legislativě. Většina automobilů může na tzv. zahrádce převážet předměty pouze do zhruba 120 kg. Jakkoliv se tento limit může zdát velký, při průtrži mračen ho není jednoduché dodržet. Do konstrukce střešní zahrádky jsme proto nainstalovali přepadový ventil, jež zabraňuje zadržení příliš velkého množství vody.

Jedna z prvních projektových dokumentací

Autoři projektu zprvu hledali možnosti rozšíření zeleně na parkovacích plochách, pak je napadlo jít na to od silnice…

Jak se zahrádkou jezdit

Mobilní střešní zahrada může svého majitele doprovázet při každé cestě. Kdekoli se vůz nachází, podporuje biodiverzitu v dané lokalitě a to bez ohledu na typ motoru.

Karoserie hospodaří s dešťovou vodou a vytváří příznivé mikroklima v okolí, což ocení převážně řidiči na velkých parkovištích.

Rychlostní limity nastavené v České republice odpovídají provedeným zátěžovým testům, nicméně od rychlosti 105 km/h je nutné nasadit zelenou ochrannou síťku proti odvátí.  
Kompatibilita s různými modely a typy vozů nabízí možnost zahrádku přesunout například na nově pořízené vozidlo a to během několika minut.

Zelenou střechou si testovací vozidla říkala o pozornost veřejnosti

Kombíku zeleň sluší

S extenzivní zahrádkou do světa

Složení zahrádky odpovídá podmínkám pro extenzivní typ střešní zeleně. Vegetační souvrství má celkovou mocnost 8 až 11 cm. Směrem od karoserie ho tvoří:

  1. ochranná vrstva (geotextilie 300 g/m2),
  2. drenážní vrstva (nopová folie 1,5 mm),
  3. hydroakumulační vrstva (deska o mocnosti 5 cm),
  4. vegetační vrstvy (extenzivní střešní substrát 3 – 6 cm),
  5. vegetace (rozchodníkový koberec).
Zelenou střechu tvoří pět vrstev

Skladba souvrství extenzivní zelené střechy

Stejně tak jako klasická extenzivní střešní zahrada má i tato zcela minimální nároky na údržbu. Podmínky pro rostliny jsou v rámci možností optimalizovány nejen zmíněným vegetačním souvrstvím, ale také aplikací ekologických hydrosorbentů, mykorhizních hubzásobního hnojiva. Tato opatření výrazně zvyšují odolnost použitých rostlin především proti suchu. Při dlouhodobém srážkovém deficitu a vysokých teplotách doporučujeme zeleň mírně zavlažit.

  • Tento typ zahrádky se však nehodí pro vozy parkující v garáži!

Pro biodiverzitu a zelenou pohodu

Naším projektem se rovněž snažíme co nejvíce podpořit biodiverzitu, především z řad opylovačů a hmyzu obecně. Kvetoucí rozchodníky hmyzu poskytují nejen útočiště, ale také potravu.

Fajnšmekrům nabízíme variantu trvalkové výsadby podle individuálních požadavků.

Vzhledem ke konstrukčním vlastnostem, velikosti střechy a plynulého pohybu uvažujeme o modelu vhodném pro železniční dopravu. Jeden z nejekologičtějších druhů dopravy by pak ještě více mohl vylepšovat bilanci uhlíkové stopy. Jednoduše řečeno, část z ní ukládají rozchodníková společenstva rovnou na střeše do své biomasy.

Autor je krajinářským architektem

V Praze 1. 4. 2023.

(Pozn. red.: Až 2. 4. 2023 jsme titulek článku upravili tak, aby vypovídal o datu svého publikování.)

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Apríííííl!

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x