Jak táta odmítal brambory z Afriky a jak rané pěstovat celý rok

28. 1. 2021

Můj tatínek nechtěl jíst brambory s červenou slupkou. Pro něho to byly egyptské krmné. Dokonce poté, co jsme je na zahradě sklidili, kontroloval v odpadkovém koši, jaké slupky tam jsou.

Kdyby našel červené slupky, brambory by nejedl.

Jednou jsme se na něj připravili: Slupky jsme nedali do koše, ale vedle do sáčku. Do koše jsme hodili slupky z brambor, které byly v bramboračce.

Táta zkontroloval koš a pojedli jsme. Pak jsme se ho opatrně ptali, jak mu chutnalo, jestli nebyly brambory rozvařené, nebo nějak divné. Nebyly. Tak jsme mu ukázali, co jedl. Nevěřil. Ale příště už je jedl bez problémů. Ty brambory pod červenou slupkou zlaté jak kuřátka.

Brambora odrůdy Rosara

Odrůda Rosara, velmi raná. Dobrá je i po Vánocích. Foto Ivan Dvořák.

I další příběh se váže k pěstování brambor u nás a v Egyptě.

Před několika lety jsem byl jako poradce přes pěstování a ochranu rostlin na jedné výstavě. Byla polovina května, šel jsem koupit ke stánku rané brambory, abych něco přivezl domů. Měli je a dokonce dvoje. Jedny velké se skoro zataženou slupkou, druhé drobné s tou olupující se mladou slupkou. Chtěl jsem ty větší.

Ale prodavačka mi řekla: „Jestli chcete opravdu rané a chutné, dejte si ty menší. Cena je skoro stejná, ale ty egyptské vlastně rané nejsou. Sázejí je na podzim. Když uschne nať, nechají je v zemi a kopou je až teď na jaře. Takže to jsou obyčejné brambory bez toho bonusu či luxusu chuti velmi raných, které loupeme tak, že je otřeme hrubší stranou houbičky nebo jen hadříkem.“

  • Podobně se to dělalo v dobách první republiky. V červenci a srpnu se sázely předklíčené polorané brambory z loňské sklizně (uskladněné v krechtech). Sklízely se pozdě na podzim, s tou nevyvinutou křehkou slupkou a uskladňovaly se do jara. Pak se prodávaly v době, kdy se začaly objevovat první rané brambory.

Polorané odrůdy měly vyšší úrodu, než ty pravé rané, takže se tahle produkce vyplatila i po započtení nákladů na skladování, manipulaci, třídění na jaře. Tento způsob pěstování se vyplácel lépe než pěstování pravých raných brambor.

Brambory rozmanitých barev

Brambory jako bonbony, ale veliké; foto Shutterstock

A co z toho vyplývá?

  • Zaprvé nemusí ani u brambor být všechno takové, jak to vypadá.
  • Zadruhé, pokud milujeme ty brambory s křehkou loupající se slupkou, nemusíme jejich pěstování omezovat jen na období přelomu května a června.

První české velmi rané brambory přicházejí na trh zjara. Ale na zahradě můžeme mít svoje nové prakticky celý rok. Jen těsto a bramboráky z nich prý nejsou takové, jaké mají být.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Potvrzuji, měli jsme v příbuzenstvu bramboráře z Přerova nad Labem a ten takhle produkoval ty „pravé, rané“ už před válkou. Dnes je situace diametrálně odlišná, nejranější brambory dorostou konzumní velikosti za 100 dnů a ty vůbec nejčasnější jsem měl na záhoně s česnekem ze zapomenutých exemplářů z minulé sezóny.

Červené brambory si jezdila tchyně kupovat ze Slovenska do Maďarska. Říkala jim „róžiky“ – to je něco z maďarštiny. Do té doby jsem brambory s červenou slupkou neznala. Byly moc dobré, hlavně když se upekly. Po roce 1989 takové brambory pěstovala moje teta u Veselí nad Moravou.

taky jsem měl pocit, že to je pro prasata. ted už 30 let nic jiného nepěstuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x