Než vysadíte mandloň, zajímejte se, jak zvládne jarní mráz

19. 3. 2022

Mandloň obecná patří mezi teplomilné skořápkaté ovoce, které lze s úspěchem pěstovat většinou pouze v nejteplejších polohách Česka.

Mandloně dělíme na skupiny podle toho, jaké mandle plodí:

  • sladké mandle – var. sativa (syn. var. dulcis),
  • hořké mandle – var. amara,
  • praskavé mandle – var. sativa forma fragilis.
Mandloň kvete

Kvetoucí mandloň; foto Tomáš Jan

Pozor na moniliniózu mandloně

Stromy původních odrůd jsou dobře odolné vůči mrazu v zimním období. Protože však mandloň kvete velice brzy, dříve než meruňka, ihned po broskvoni Davidově – Prunus davidiana, pozdní jarní mrazíky velmi často poškozují její květy.

Při pěstování je velmi důležitá ochrana proti moniliovému úžehu. Mandloň je na tuto chorobu stejně citlivá jako meruňka a višeň.

Na žádné jiné významné choroby ani škůdce mandloň netrpí, pouze ojediněle může malé plůdky napadnout monilióza. Jen při silném výskytu mšic zaznamenáme i na mandloních jejich malý výskyt. Ptáci při zrání plodů poškozují pouze odrůdy s velmi měkkou skořápkou, jedná se převážně o odrůdu Sladkoplodá krajová.

Jak mandloň chránit před mrazem

Pro pěstování volíme chráněná stanoviště. Je to velmi důležité i v teplých oblastech, nejenom v těch okrajových, kde musíme být při výběru konkrétního stanoviště ještě pečlivější.

Ideální je mírný svah k jihu až k jihovýchodu, lokalita chráněná od severu, s mírným prouděním vzduchu; zásadně se vyhýbáme mrazovým kotlinám a zamokřeným těžkým půdám. Velmi vhodná je také jižní nebo jihovýchodní stěna domu, případně zahrádka ve vnitrobloku.

Mandloň s plody

Plody mandloně necháme dobře dozrát před sklizní; foto Tomáš Jan

Mandloň a výsadba, řez, opylení

Pěstebním tvarem je nejčastěji čtvrtkmen s volně rostoucí patrovitou korunou a terminálem. Vysazujeme v jarním termínu běžným způsobem, po výsadbě upravíme řezem korunku. Ponecháme 4–5 kosterních větví a terminál, větve zkracujeme na 3–5 pupenů, terminál necháme o něco delší.

Letním řezem pak odstraníme nadbytečné a zahušťující letorosty a prodlužující výhony zakrátíme na cca 40 cm, pokud jsou narostlé více. Vytvoříme tak kompaktnější korunu a podpoříme tvorbu bočního obrostu. V dalších letech pokračujeme v zapěstování korunky a můžeme vytvořit 1–2 další patra.

Udržovací řez spočívá převážně v odstraňování příliš zahušťujících větví, větví suchých a poškozených, žádné speciální postupy mandloň nevyžaduje. Vhodné je provádění letního řezu i v dalších letech, protože mandloň zpravidla vytváří velké množství zahušťujících výhonů rostoucích do koruny – vlků, které tímto řezem odstraňujeme.

Vzhledem k tomu, že zrání plodů – mandlí není nijak závislé na co nejvyšším oslunění koruny, stromy ponecháváme hustší, než jsme zvyklí u ostatních ovocných druhů.

Všechny registrované odrůdy jsou cizosprašné až částečně samosprašné, proto je nutné vysazovat je spolu s opylovačem, kterým je odrůda kvetoucí současně s námi pěstovanou odrůdou.

Pecky s mandlemi

Úroda mandloně; foto Ivan Dvořák

Jak dlouho vydrží mandle

Zralost plodů poznáme podle praskání a sesychání rubiny (zeleného oplodí). Se sklizní nespěcháme, protože před prasknutím bychom jen obtížně rubinu od skořápky oddělili.

Po sklizni vyluštíme plody, zbavíme je zbytků rubiny a dosušíme na lískách v teple a při proudění vzduchu, aby neplesnivěly. Skladujeme je v suchém chladnějším prostředí nejlépe ve skořápkách, tak si mandle zachovají dobré chuťové vlastnosti i několik let.

Foto Ivan Dvořák a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

jan kovařík

Dobrý den, zarazilo mě, že uvádíte že i částečně samosprašné mandloně potřebují opylovače, protože někdy v loňském roce vyšel v Zahrádkáři článek, kde se u několika odrůd uváděla samosprašnost.Těšila jsem se že mi bude stačit 1 stromek jak to tedy prosím je. Děkuji

Stejně to je v pomologii téhož autora Drobné ovoce a skořápkoviny. Zora jako částečně samosprašná a ostatní jako cizosprašné, vzájemně se opylující (Vama, Krajová sladkoplodá, Nikol).

děkuji velice, takže halt se tam asi vejdou 2

nebo si tu druhou do koruny naroubujte

Článek je moc pěkný, ale zapomíná na skupinu sladkoplodých mandloňových hybridů s broskvoní, které jsou samosprašné. Příkladem je italská Supernova nebo Robijn. Tyto hybridy, které se pomalu objevují v nabídkách zahradnictví je nutné řezat pro vysokou plodnost jinak, než klasické mandloně.

Děkuji za tip a odlišným řezem myslíte co? Naopak řezat více pro otevřenou kotlovitou korunu jako broskev? Máte nějaký odkaz na literaturu prosím

Mandlon mam vysazenou treti rok. Prvni rok kvetla, druhy ne a letos to taky nevypada. Nevite v cem je problem?

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
8
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x