Rozhovor Zahrádkáře: nejen o termínu řezu ořešáků

24. 11. 2018

Jaroslav Matejsek se do povědomí odborníků, ale i laiků zapsal tím, že na základě svých dlouholetých praktických zkušeností stanovil nejvhodnější termín řezu ořešáků.

Ořešáky ho zlákaly k hlubšímu poznávání už před pětatřiceti lety. To mu bylo čtyřicet a měl za sebou rozmanitou praxi ovocnáře. S pěstitelstvím se setkával odmala, jeho otec i dědeček byli zelináři. Sám začínal jako zahradník, byl školkařem, sadařem. Jako agronom se řadu let staral o výkupy ovoce a zeleniny pro konzervárnu. Jako šlechtitel sbíral znalosti ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Holovousích.

Ovocnář, autor jasné rady: Ořešáky řežeme na jaře po vyrašení

Jaroslav Matejsek

Strom člověku napoví, co potřebuje, ale je třeba si všímat

„Když mi bylo 14 let, v Kopidlně 
na učňovské zahradnické škole okousal na jaře zajíc narašený ořešák. Seřízl jsem poškozený kmínek na pahýl a ránu jsem zatřel štěpařským voskem. Překvapilo mě, že po řezu neroní ořešák mízu. Nové podrůstající letorosty v té době byly již zelené.“

Aby ořešák neronil mízu a na hojení rány měl čas až do podzimu

„Po mnoha letech jsem termín řezu propracoval – založil jsem ho na hojení ran.

  • Pokud se do ořešáků řízne ještě před narašením, roní mízu.
  • Řez po narašení a letorostech dorůstajících 3–5 cm délky tlak mízy výrazně klesá. Slabší větve o průměru do 5 cm je možné řezat.
  • U silnějších větví je dobré ještě počkat na období, až jsou nové přírůstky dlouhé 10–12 cm.
Zahojená rána po řezu ořešáku

Zcela zahojená rána po jarním řezu

Tvrdívalo se, že se má ořešák řezat v srpnu, aby se rány zahojily. Ale to je nepravdivý mýtus. Když jsem řezal po narašení (začátkem května) později rašící odrůdu Mars, do srpna se vytvořil na ráně po obvodu 10mm zával. Čili rána se zmenšila o dva centimetry. Naopak, když jsem řezal počátkem června, tak se už vytvořil jen 5mm zával, tedy poloviční. V srpnovém termínu se rány už nehojí, může jen dojít k uzavření cév,“ vysvětluje Jaroslav Matejsek.

Foto D. Auf a J. Matejsek

Zdroj Zahrádkář 12/2018

Předplaťte si Zahrádkář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 12. 2019

Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou. Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok je africká fialka Saintpaulia.

zobrazit další rady a tipy