Kdy jsou vlašské ořechy zralé, jak sklízet lískové a mandloně

2. 9. 2020

Vlašské ořechy jsou zralé, jakmile praskne rubina plodu. Poté se dá ořech pěkně oddělit od zeleného oplodí. Zpravidla vyčkáme, až plody opadají.

Vlašské ořechy

Sbíráme je 2–3x týdně, očistíme a dosušíme na suchém, světlém a větratelném místě rozložené v jedné vrstvě na lískách nebo plastových bednách. Za hezkého slunného počasí je vynášíme ven, kde schnou nejlépe. Při uskladnění ne zcela dosušených ořechů nebo při nesprávném sušení hrozí, že zplesniví skořápky i jádra.

Vlašské ořechy

Kvalitní česká odrůda ořešáku vlašského Mars

Vlašské ořechy skladujeme na vzdušném chladnějším avšak suchém místě. Po postupném vyloupání jádra spotřebováváme, případně můžeme krátkodoběji skladovat (do jednoho roku) uzavřené nejlépe ve sklenici, nebo jádra zamrazit.

Mandloň Nikol

Odrůda mandloně Nikol

Mandloň

Ve druhé polovině měsíce začínají postupně nazrávat mandloně. Se sklizní nespěcháme, protože před prasknutím rubiny je velmi obtížné ji oddělit od skořápky. Po sklizni vyluštíme plody od zbytků rubiny a dosušíme obdobně jako ořech vlašský. Skladování je rovněž shodné.

Líska, odrůda Lenka

Česká odrůda lísky Lenka

Lískové oříšky

Podle toho, jestli oříšky padají s punčoškou nebo bez, plody sbíráme nebo češeme.

Zrají i lískové oříšky. Sklízíme je v době, kdy jdou snadno vylupovat z punčošek.

Většinou nezrají najednou, proto sklízíme ve třech etapách a neprodleně vylupujeme z punčošek a dosoušíme v jedné vrstvě na lískách nebo plastových bednách na suchém, světlém a větratelném místě, za hezkého slunného počasí ve venkovním prostředí.

  • Oříšky rychleji schnou než vlašské ořechy a nejsou tak náchylné na plesnivění. Skladujeme obdobně jako ořechy vlašské.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x