Jarní výchovný řez ořešáku: Jednoletý výhon neřežte naráz

7. 4. 2020

U ořešáku nelze zkracovat jednoletý výhon odříznutím nad pupenem (řezem naostro) tak, jako se to dělá u jiných druhů ovocných stromů. Vysvětlím, proč.

  • Zkrátíme-li výhon nad pupenem před narašením, způsobí výron mízy, protože po řezu začne odumírat přehrádkovaná dřeň jednoletých výhonů, která je snadno napadána bakteriemi.
  • Řez po narašení je sice bezpečnější, ale vzhledem k tomu, že ořešáky raší nejprve v horní polovině jednoletých výhonů, zpozdí se obrůstání výhonu v jeho spodní části. Při hlubším zkrácení výhonu je zpoždění výrazné.

Z těchto důvodů není vhodné dělat výchovný řez ořešáku jednorázově. Určitou možnost bezpečného výchovného řezu ořešáku představuje řez dvoufázový čili ve dvou termínech.

Zdravý a odumírající výhon ořešáku

Zdravý a odumírající výhon ořešáku

Řez ve dvou termínech

  1. První fáze je přípravná, to je vytvoření čípku ještě před rašením ořešáku na každém výhonu, který budeme po narašení zkracovat.
  2. Druhá fáze je termín řezu, to je odstranění čípku.

 

V první fázi, ještě před rašením (únor – březen) vytvoříme v horní části výhonu čípek a to tak, že vylomíme vrcholový pupen a postranní pupeny až k tomu, který chceme ponechat na nové prodloužení výhonu.

Tím, odborně řečeno, přesuneme dominantní rašení z vrcholu (tzv. apikální dominanci) na primární pupen, který jsme ponechali ve střední nebo ve spodní části výhonu. Tím je výhon připraven k opětovnému prodloužení.

Ořešáky raší nejintenzivněji ve vrcholových částech jednoletých výhonů.

Sekundární pupeny na čípku raší mnohem později než primární na výhonu. Čípek zůstává živý, protože má možnost obrůstat.

Pupeny na čípku neodřezáváme, ale pouze vylamujeme. Nedojde tak k poškození základu pupenů, z čípku nebude vytékat míza ani nezačne odumírat. Čípek musí zůstat živý až do svého pozdějšího odstranění.

 

V základu výhonu se vyskytují pouze jednotlivé pupeny, které jsou málo vyvinuty. Vyraší pouze v době, když jsou nad nimi poškozeny pupeny vrcholové, primární, případně i sekundární. Ze sekundárního pupenu vyrůstají letorosty se zpožděním.

Letorost z čípku

Letorost vyrašil z bazálního pupenu díky čípku

 

Čípky odstraníme v době, kdy mají letorosty délku do 10 až 12 cm. Odstraňujeme-li čípky později při délce 15 až 20 cm, je vhodné přivázat ke každému výhonu lískový prut. Zabráníme tak vylomení výhonu. Tak můžeme dvoufázovým výchovným řezem zapěstovat celou korunka mladého ořešáku.

 

Malá rána se po odstranění čípku do druhé poloviny července zahojí, pokud byla ošetřena kvalitním štěpařským voskem.

Postranní růstové pupeny mohou být až tři nad sebou v rámci jednoho nodu (výstupku).

  • P = primární pupen. Je umístěn jako první v pořadí v rámci jednoho nodu, ze všech postranních pupenů je nejvíce vyvinutý, v horní polovině jednoletého výhonu raší nejdříve ze všech pupenů, téměř současně s pupenem vrcholovým,
  • S = sekundární pupen. Je umístěn jako druhý v pořadí, pod pupenem primárním. Je méně vyvinutý než pupen primární,
  • T = terciální pupen je umístěn pod pupenem sekundárním, ke kterému často přiléhá. Vyraší pouze tehdy, když jsou nad ním poškozeny, nebo odstraněny pupeny primární a sekundární včetně vrcholového pupenu.

Pestíkové pupeny jsou označeny modře a prašníkové pupeny červeně.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Vážení letos v zimě mi zemřel manžel o stromy se staral on Zasadil ořešák který se zdá hodně přerostli poraďte jak ho sestříhat.Dale zasadil meruňky a broskve z meruněk vyrostl krásně stromy ale bez ovoce jedu patnáctiletou máme a tanrodila jednou ptám se jak sestříhat nebo porazit????????

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x