
Jak zajíc pomohl ovocnáři najít správný termín řezu ořešáků
6. 11. 2021Jaroslav Matejsek se do povědomí odborníků i laiků zapsal tím, že na základě dlouholetých praktických zkušeností stanovil nejvhodnější termín řezu ořešáků.
U ořešáku nelze zkracovat jednoletý výhon odříznutím nad pupenem (řezem naostro) tak, jako se to dělá u jiných druhů ovocných stromů. Vysvětlím, proč.
Z těchto důvodů není vhodné dělat výchovný řez ořešáku jednorázově. Určitou možnost bezpečného výchovného řezu ořešáku představuje řez dvoufázový čili ve dvou termínech.
V první fázi, ještě před rašením (únor – březen) vytvoříme v horní části výhonu čípek a to tak, že vylomíme vrcholový pupen a postranní pupeny až k tomu, který chceme ponechat na nové prodloužení výhonu.
Tím, odborně řečeno, přesuneme dominantní rašení z vrcholu (tzv. apikální dominanci) na primární pupen, který jsme ponechali ve střední nebo ve spodní části výhonu. Tím je výhon připraven k opětovnému prodloužení.
Ořešáky raší nejintenzivněji ve vrcholových částech jednoletých výhonů.
Sekundární pupeny na čípku raší mnohem později než primární na výhonu. Čípek zůstává živý, protože má možnost obrůstat.
Pupeny na čípku neodřezáváme, ale pouze vylamujeme. Nedojde tak k poškození základu pupenů, z čípku nebude vytékat míza ani nezačne odumírat. Čípek musí zůstat živý až do svého pozdějšího odstranění.
V základu výhonu se vyskytují pouze jednotlivé pupeny, které jsou málo vyvinuty. Vyraší pouze v době, když jsou nad nimi poškozeny pupeny vrcholové, primární, případně i sekundární. Ze sekundárního pupenu vyrůstají letorosty se zpožděním.
Čípky odstraníme v době, kdy mají letorosty délku do 10 až 12 cm. Odstraňujeme-li čípky později při délce 15 až 20 cm, je vhodné přivázat ke každému výhonu lískový prut. Zabráníme tak vylomení výhonu. Tak můžeme dvoufázovým výchovným řezem zapěstovat celou korunka mladého ořešáku.
Malá rána se po odstranění čípku do druhé poloviny července zahojí, pokud byla ošetřena kvalitním štěpařským voskem.
Postranní růstové pupeny mohou být až tři nad sebou v rámci jednoho nodu (výstupku).
Pestíkové pupeny jsou označeny modře a prašníkové pupeny červeně.
Foto autor
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.
Vážení letos v zimě mi zemřel manžel o stromy se staral on Zasadil ořešák který se zdá hodně přerostli poraďte jak ho sestříhat.Dale zasadil meruňky a broskve z meruněk vyrostl krásně stromy ale bez ovoce jedu patnáctiletou máme a tanrodila jednou ptám se jak sestříhat nebo porazit????????