Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

22. 4. 2020

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Týkají se vhodného termínu a omezených možností řezu daných špatnou hojivostí stromu.

Výchovný – tvarovací – řez korunky stromku provádíme, jen když je nutný a to během prvních pěti let po výsadbě.

Řez prosvětlovací – průklest – je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu. Týká se hlavně větví zahušťujících korunu, větví zlomených, suchých nebo jinak poškozených.

Zmlazovací řez je pro staré ořešáky téměř nevhodný. Snížení koruny o 1/2–2/3 velikosti málokterý ořešák dlouhodobě přežije.

Rány po řezu se ořešáku hojí dlouho

Problematické je hlavně zahojení velkých ran, které i po ošetření vhodným způsobem po čase praskají. Pokud stav stromu po řezu pravidelně nesledujeme a prasklinám nevěnujeme patřičnou pozornost, dřevo stromu začne odumírat. Je-li však nutné tento zásah provést (ohrožení staveb, sousedské vztahy, velká poškození větrem ap.) dodržíme tyto zásady:

  • Řežte v období, kdy se ořešák začne zelenat (zpravidla na přelomu dubna a května) novými přírůstky o délce 10–15 cm. aby se maximálně využila doba růstové aktivity pro zahojení ran.
  • Všechny větve silnější než 5 cm řežte na větevní kroužek.
  • Těsně po narašení řežte větve slabší – do průměru 5 cm. Tento termín platí pro řez výchovný a pro průklest slabších větví.
Jehnědy a vyrašené listy ořešáku koncem v druhé polovině dubna

Nejlépe se ořešáky vyrovnají s řezem, který je proveden v době, kdy se začínají zelenat

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, po přečtení předchozího článku vidíme, že řez ořešáku je skutečně věda. Máme 20-letý ořešák, který jsme při stavbě rodinného domku přemístili na jiné místo. Stromek se ujal a i plodil. V posledních letech jsme ale nuceni v letním období odstraňovat až 2 metrové přírůstky, pokud nechceme, aby nám strom zabral polovinu zahrady. Tím jsme se ale dopracovali toho, že ořešák má velmi hustou korunu a začíná se rozšiřovat do stran. Jsme v tomto úplní laici – já bych nejraději korunu zkrátila po celém obvodu, ale nevím, jak by to dopadlo.

Pokud budete řezat v doporučené roční době, můžete udělat průklest i zkrácení větví na obvodu koruny. Pokud je limitující šířka stromu a nevadí růst do výšky, odstraňujte větve ve vodorovné poloze, nechávejte ty, které mají menší úhel od svislé osy.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x