Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

22. 4. 2020

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Týkají se vhodného termínu a omezených možností řezu daných špatnou hojivostí stromu.

Výchovný – tvarovací – řez korunky stromku provádíme, jen když je nutný a to během prvních pěti let po výsadbě.

Řez prosvětlovací – průklest – je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu. Týká se hlavně větví zahušťujících korunu, větví zlomených, suchých nebo jinak poškozených.

Zmlazovací řez je pro staré ořešáky téměř nevhodný. Snížení koruny o 1/2–2/3 velikosti málokterý ořešák dlouhodobě přežije.

Rány po řezu se ořešáku hojí dlouho

Problematické je hlavně zahojení velkých ran, které i po ošetření vhodným způsobem po čase praskají. Pokud stav stromu po řezu pravidelně nesledujeme a prasklinám nevěnujeme patřičnou pozornost, dřevo stromu začne odumírat. Je-li však nutné tento zásah provést (ohrožení staveb, sousedské vztahy, velká poškození větrem ap.) dodržíme tyto zásady:

  • Řežte v období, kdy se ořešák začne zelenat (zpravidla na přelomu dubna a května) novými přírůstky o délce 10–15 cm. aby se maximálně využila doba růstové aktivity pro zahojení ran.
  • Všechny větve silnější než 5 cm řežte na větevní kroužek.
  • Těsně po narašení řežte větve slabší – do průměru 5 cm. Tento termín platí pro řez výchovný a pro průklest slabších větví.
Jehnědy a vyrašené listy ořešáku koncem v druhé polovině dubna

Nejlépe se ořešáky vyrovnají s řezem, který je proveden v době, kdy se začínají zelenat

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, po přečtení předchozího článku vidíme, že řez ořešáku je skutečně věda. Máme 20-letý ořešák, který jsme při stavbě rodinného domku přemístili na jiné místo. Stromek se ujal a i plodil. V posledních letech jsme ale nuceni v letním období odstraňovat až 2 metrové přírůstky, pokud nechceme, aby nám strom zabral polovinu zahrady. Tím jsme se ale dopracovali toho, že ořešák má velmi hustou korunu a začíná se rozšiřovat do stran. Jsme v tomto úplní laici – já bych nejraději korunu zkrátila po celém obvodu, ale nevím, jak by to dopadlo.

Pokud budete řezat v doporučené roční době, můžete udělat průklest i zkrácení větví na obvodu koruny. Pokud je limitující šířka stromu a nevadí růst do výšky, odstraňujte větve ve vodorovné poloze, nechávejte ty, které mají menší úhel od svislé osy.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x