Závlahu potřebují i stolní odrůdy révy. Ale kolik a kdy?

15. 9. 2022

Stále častěji se v zahradách projevují období sucha. Proto bychom tam měli pamatovat s přiměřenou závlahou i na stolní odrůdy révy.

V zahrádkářských podmínkách dopřáváme révě někdy až nadbytečnou závlahu. Ale i réva má během vegetace období, kdy jí vyhovují spíše sušší podmínky.

Voda je potřebná především pro zajištění růstu a správného vývoje. Ovlivňuje však také strukturu hroznu. Její nadbytek může vést v určitém období k velmi hustým hroznům, které jsou citlivé na poškození hnilobami.

Stolní odrůdy vína při bujném růstu poškozují hniloby

Bujný růst a husté hrozny podporují poškození hnilobami

Závlaha by se proto měla řídit jednotlivými stádii růstu révy a vývoje bobulí. Nadměrné množství vody ve špatném termínu může kvalitu hroznů ovlivnit negativně.

Přehled vývoje stolní révy a nároků na příjem vody

Vývojová fáze Průměrná potřeba vody za vegetační období (% představují podíl z celé vegetace) Popis
Rašení – začátek kvetení 18 % Vyžaduje poměrně méně vody. Pouze zřídka vede období sucha ke špatnému odkvětu.
Kvetení – zaměkání bobulí 40 % Období největší potřeby vody a živin pro růst a vývoj bobulí. Krátce po kvetení začíná fáze dělení buněk v bobulích – růst velikosti bobulí. Rovnoměrné a dobré zásobování vodou v průběhu tohoto období způsobuje obvykle zvýšení výnosu. Závlaha v tomto období je významná u stolních odrůd, kdy se zvětšuje objem bobulí a hrozny jsou vzhledově velmi atraktivní. Krátké období sucha působí příznivě na kvalitu.
Zaměkání – zralost 22 % Výrazné a delší období sucha se může projevit negativně na ukládání cukrů v bobulích a tvorbě obsahových látek. Může být zhoršené i vyzrávání dřeva. Mnoho vody v tomto období naopak zhoršuje kvalitu plodů a podporuje rozvoj plísní.
Po sklizni 20 % Potřeba závlahy je odvislá od doby sklizně. Závlaha je důležité pro podporu vyzrávání jednoletého dřeva a přezimování révy vinné.

Voda je také důležitá z pohledu výživy, protože se podílí na příjmu a transportu živin v rostlině.

Kritické období u stolních odrůd je období po odkvětu, kdy se velmi dynamicky vyvíjí bobule. V tomto období réva potřebuje vodu, aby došlo k vývoji kvalitních bobulí.

Cílem závlahy je zajistit kvalitní vývoj listové plochy a kvalitních hroznů. Stres způsobený suchem ovlivňuje nejenom růst, ale také vývoj hroznů. Hrozny jsou potom malé, řídké a mají  malé bobule. Příznaky sucha jsou často spojené také s příznaky nedostatku živin. Souvisí to se skutečností, že voda zásadně ovlivňuje příjem živin.

Nedostatek živin a sucho způsobuje vinné révě stres

Stres způsobený suchem a nedostatkem živin

Réva je často pěstována blízko zdí a zídek. Zde bychom měli opět dbát na správnou závlahu, která je velmi důležitá. Réva má totiž daleko menší prostor pro vývoj kořenového systému. Závlahou lze podpořit rozvoj kořenů v zóně, která je  vzdálenější od kmínku. Réva pak přijímá vodu z širšího objemu půdy a netrpí stresem.

Nedostatečně zavlažovaná réva

Réva na zahrádce ovlivněná nedostatkem vody

Dávkování závlahy

Při zavlažování je vhodnější aplikovat menší dávky vody v kratších intervalech:

  • Závlaha na lehkých půdách představuje 6–8 l vody na keř v 5–7denních intervalech.
  • Na těžších půdách potom 8–12 l vody na keř v 7–10denních intervalech.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x