Proč v létě hrozí úžeh hroznů a proč bobule praskají

4. 8. 2022

Slunce a voda jsou hlavní klimatické faktory potřebné pro pěstování révy. Někdy však mají na svědomí úžeh hroznů a praskání bobulí.

Respektive intenzivní sluneční záření, velmi vysoké teploty a také delší období sucha jsou z pohledu pěstování hroznů nebezpečné.

Sluneční úžeh hroznů

V důsledku klimatických změn dochází častěji k poškození bobulí, které se označuje jako sluneční úžeh. Hrozny poškodí infračervené záření, tedy vysoké teploty.

Sluneční úžeh na hroznech

Různá stadia slunečního úžehu na jednom hroznu

Napadené bobule jsou typické propadlou slupkou, která se zbarvuje do hnědé až fialové barvy. Při silnějším napadení dochází k jejich scvrkávání až zasychání. K nejvýraznějšímu poškození slunečním úžehem dochází při velmi vysokých teplotách a nízké relativní vzdušné vlhkosti. Poškození se na hroznech objeví většinou do 24 hodin a po 5–10 dnech působení těchto extrémních podmínek může dojít až k odumření třapiny.

  • Sluneční úžeh se proto velmi výrazně projeví při přechodu období s chladným a deštivým počasím do období sucha s vysokými teplotami.

Co na sluneční úžeh hroznů pomáhá

Silné slunce v létě ohrožuje révu sluneční úžeh

Počátek projevu slunečního úžehu na bobulích

Na sluneční úžeh jsou obecně citlivější stolní odrůdy. Velké a kompaktní hrozny a velké bobule se ohřívají mnohem výrazněji, což se projeví na poškození slupky. Poškození tepelným zářením způsobuje nevratné poškození buněčných membrán.

Bobule stolních odrůd jsou na toto poškození náchylnější, protože mají nižší schopnost ochlazování prostřednictvím transpirace a více trpí přehříváním. Tento typ poškození ovlivňuje především vzhled hroznů.

Nepřímou ochranou je ponechání listů v zóně hroznů. Díky tomu mohou vytvářet přirozený deštník nad hrozny  a umožnit průnik pouze rozptýleného slunečního záření.

Proto je u stolních odrůd vhodné aplikovat dvoufázové odlistění zóny hroznů, tzn. že brzy po odkvětu odstraníme zálistky a následně po zaměkání bobulí odlistíme zónu hroznů. Tím zajistíme dobrý zdravotní stav keře a kvalitu hroznů.

Praskání slupky bobulí

Dalším problémem, který souvisí s klimatickými změnami, je praskání slupky bobulí. Během vegetace se často vyskytují dlouhá období sucha, která ovlivňují vývoj bobulí. Při nedostatku vody jsou bobule obecně menší. Intenzivní srážky během zrání hroznů pak mohou vést k jejich praskání.

Příčinou je vyšší tlak vody v dužnině způsobený vyšším příjmem vody. Ten po zaměkání bobulí probíhá z velké části přes kutikulu. Pevnost slupky závisí na její elasticitě a voskové vrstvě kutikuly. Po začátku zaměkání však už nedochází k tvorbě dalších vrstev kutikuly.

  • Jestliže dojde po intenzivních srážkách ke zvýšenému transportu vody do bobulí, zvýší se vnitřní tlak v dužnině, tím i tlak na slupku bobule. Pokud je příliš velký, slupka praskne.
Intenzivní deště mohou za praskání hroznů

Detail praskání slupky bobulí

K praskání bobulí dochází:

  • Často je příčinou vlhké počasí. U mnoha odrůd révy se tak děje ale až po dosažení určité cukernatosti. Většinou k praskání dochází brzy po zaměkání bobulí, kdy se kromě vody hromadí v bobulích také cukry.
  • Vliv má také délka deštivého počasí a teplota. Při chladném počasí není praskání tak časté. Předpokládat praskání bobulí můžeme i po zvýšení teploty vzduchu.
Praskání bobulí révy vinné

Praskání bobulí a začátek rozvoje šedé hniloby

Praskání bobulí je odrůdová vlastnost. Odrůdy se silnější voskovou vrstvou mohou být k praskání slupky odolnější.

Mezi citlivé odrůdy patří Tip Chadžibeja, Muromec, Viking, Viktoria nebo Agát Donskoj.

Citlivější na praskání slupky jsou také bobule s podlouhlým nebo oválným tvarem, které mají tenčí slupku.

V praskajících bobulích se mohou následně rozvíjet hniloby a ty pak mohou představovat zdroj infekce pro zdravé hrozny. Je proto třeba, abychom maximálně chránili hrozny před infekcí konidiemi, které se mohou pohybovat ve vzduchu z napadených bobulí.

U citlivých odrůd je vhodné podpořit zpevnění slupky bobule postřiky listovou výživou s vápníkem. Vápník pomáhá zesilovat a stabilizovat buněčné stěny a tím zpevňovat slupku bobulí.

V zahrádkářských podmínkách je také vhodná pravidelná závlaha révových keřů, která umožní rovnoměrný vývoj bobulí a zabrání praskání při náhlém příjmu vody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x