Výsadby révy vinné na zahradě: termín, teplota půdy, postup

20. 4. 2021

Révu sázíme do půdy prohřáté na 10 °C. Termín, kdy zem dosáhne této tzv. vegetační nuly pro révu vinnou, se podle oblasti liší, ale zhruba nastává v době od 20. dubna do konce měsíce.

Sazenice révy necháme až do výsadby uloženy ve studeném a stinném sklepě. Většina pěstitelů je uchovává ve vlhkém písku.

Pozemek bychom měli mít už od podzimu zrigolovaný. Oschlou půdu můžeme nyní srovnat hráběmi.

  • Pokud máme sazenice révy, ale nevěnovali jsme přípravě stanoviště žádnou péči, raději sazenice vysadíme na rok volně do záhonu (do větších kontejnerů) a na trvalé stanoviště je přesadíme až příští jaro. Možná tím rok ztratíme, ale réva se nám za desítky let, kdy poroste na dobře připraveném stanovišti, mnohanásobně odmění.

Vzdálenosti a hloubka výsadby révy

Vytyčíme si spon, tedy vzdálenost mezi jednotlivými keři, popřípadě mezi řadami. V zahrádkách většinou sázíme jen ke zdem domů. Odrazí k révě více tepla a světla, odborníci mluví o vyšší sumě aktivních i efektivních teplot a vyšší heliotermické hodnotě. Ke stěně vysazujeme révu do jedné řady.

Zvolíme-li střední vedení, tj. asi 90 cm. Sazenice budeme vysazovat zhruba 1 m od sebe. Jako oporu pro budoucí keře použijeme železné tyče (roxory), které potřebujeme 1,5 m dlouhé. Zatlučeme je 0,5 m do země, podle provazu do roviny, aby plodonosné keře pěkně vypadaly.

Jamky pro výsadbu révy vyryjeme až v den vysazení, aby nám zbytečně nevysychaly. Jamka má zhruba hloubku délky sazenice, tj. 30 cm.

Sazenici v jamce zahrnujeme až ve chvíli, kdy se voda zcela vsákne.

Sazenici umístíme do jamky šikmo, naroubovanou částí k roxoru. Jamku i se sazenicí nejprve zasypeme do poloviny dobrou zeminou (může být smíchána s kompostem i trochou písku) a zalejeme. Zaléváme asi 3–5 l vody a zahrneme zbytek jamky.

Rašení révy

Je-li sazenice v místě srůstu podnože a roubu zavoskovaná, může tato část vyčnívat nad terén (asi 5 cm). Není-li, je třeba navršit na roub zeminu kvůli vysychání oček. Poté už jen čekáme až nám horní jedno až dvě očka vyraší. Rašení může nastat až po třech týdnech v závislosti na klimaticko-půdních podmínkách.

Sazenice révy vinné vyrašila

Rašící sazenice révy vinné; foto P. Pavloušek

  • Chceme-li zkontrolovat zda réva raší, musíme zeminu odkrýt velmi opatrně, abychom rašící očko nevylomili. Jeho báze je velmi křehká.
  • Vyrašené letorosty během vegetace v prvním roce uvazujeme k opoře provázkem, aby se větrem nebo prudkými dešti nevylomily. Vylamujeme u nich zálistky a při velkém suchu je můžeme i zalévat.

Nesmíme zapomenout ani na ochranu proti okusu zejména zajíci a domácím zvířectvem. U nezavoskovaných sazenic odstraňujeme i tzv. rosné kořínky, které vyrůstají těsně pod zemí z naštěpované části.

Foto P. Pavloušek, I. Dvořák

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x