Plíseň révy se objevuje i u rezistentů. Jak se proti ní účinně bránit?

1. 11. 2023

Mezi nejvýznamnější houbové choroby révy vinné patří plíseň révy. Jejím původcem je houba Plasmopara viticola.

Kvůli častému výskytu houbových chorob se šlechtitelé révy vinné zaměřují na to, aby nové odrůdy získaly přirozenou odolnost. Vyšlechtěné odrůdy se všeobecně označují termínem rezistenty. V odborné praxi potom jako piwi odrůdy. Odrůdová odolnost vůči plísni révy je součástí šlechtění více než sto let.

Plíseň révy na spodní straně listu

Mycelium na spodní straně listu

Od 19. století, kdy se plíseň révy projevila svojí ničivou silou v Evropě, představuje nejničivější houbový patogen révy vinné. Většina piwi odrůd proto disponuje odolností k plísni révy. Existují však odrůdové rozdíly ve stupni této rezistence, a proto existují také odrůdové rozdíly v ochraně.

Geny rezistence na plíseň révy

Většina piwi odrůd disponuje genem nebo geny rezistence proti plísni révy, které zprostředkovávají obrannou reakci rostliny.

  • U citlivých odrůd se po infekci objevuje na spodní straně listu bílé mycelium a houba se dále rozmnožuje.
  • U piwi odrůd se obranná reakce na listech projevuje nekrotizací listového pletiva. Tento projev na révě vinné se označuje jako hypersenzitivní reakce. Ta je způsobená aktivací genů rezistence díky průniku patogenu. Projevem hypersenzitivní reakce mohou být tečkovité nekrózy, více malých nekrotických skvrny o průměru kolem 2–4 mm nebo nekrózy o průměru 1 cm.

Podle stupně nekrotizace pletiva je možné hodnotit stupeň odolnosti odrůd a doporučit také vhodnou ochranu. Díky obranné reakci dochází k omezení nebo zastavení rozmnožování houby. Piwi odrůdy je možné rozdělit na odrůdy s:

  • velmi dobrou odolností
  • dobrou odolností
  • střední odolností

Ochrana nepřímá a přímá

V návaznosti na odolnost odrůdy révy se volí i rozdíly v potřebě ochrany.

  • Nepřímá ochrana

Na rozvoj plísně révy má vliv také stanoviště a ošetřování. Patogen potřebuje pro infekci deštivé a teplé počasí a vyhovuje mu vysoká vzdušná vlhkost. Stanoviště, kde se velmi dlouho udržuje vlhkost a pomalu dochází k osychání rostlinných pletiv, pro ni vytváří ideální podmínky.

Volíme proto spodní zálivku a vyvarujeme se k ovlhčení listů. Není vhodné zalévat denně, protože tím udržujeme v keřích vysokou vzdušnou vlhkost. Réva má hluboký kořenový systém a dokáže velmi dobře snášet sucho. Toto všechno mohou být prostředky nepřímé ochrany.

  • Přímá ochrana

U PIWI odrůd je podstatně méně intenzivní než u těch citlivých. K ochraně je možné využívat přípravky na ochranu rostlin určené pro ekologické zemědělství. Mezi základní prostředky patří ty měďnaté.

K posílení vitality a odolnosti révy vinné potom patří některé pomocné látky nebo hnojiva, které jsou založené na rostlinných extraktech, extraktech z mořských řas, krunýřů krabů a jiných mořských živočichů nebo i jiných látkách.

Mezi piwi odrůdy patří například: Podarok zaporožju a Vostorg.

Nejpříznivější podmínky pro rozvoj infekce nastávají v době, kdy jsou rostlinná pletiva nejcitlivější – před kvetením, po odkvětu révy a většinou na začátku července.

  • Odrůdy s velmi vysokou odolností většinou není potřeba chránit proti plísni révy,
  • u odrůd s vysokou odolností může závisí potřeba ochrany na infekčním tlaku choroby a na podmínkách počasí,
  • na středně odolné odrůdy je vhodné použít ochranu proti plísni révy právě v termínech před kvetením, po odkvětu révy a většinou na začátku července, kdy bývají příznivé podmínky pro infekci. Vhodná je také ochrana po delším deštivém období.
plíseň révy

Bobule napadené plísní révy

Při velmi silném infekčním tlaku patogenu mohou být napadené také květenství a hrozny. Neplatí automaticky, že odrůda, která má velmi vysokou odolnost listů, má takto odolné také květenství nebo hrozny. Z tohoto důvodu se také doporučuje ochrana před kvetením a po odkvětu.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x