Piwi odrůdy révy: cesta, jak snížit výskyt houbových chorob u révy

4. 6. 2023

Pěstováním piwi odrůd révy eliminujeme nutnost používání nejrůznějších pesticidů. Tyto odrůdy jsou totiž vůči houbovým chorobám dobře odolné.

Označené piwi pochází z německého výrazu Pilzwiderstandsfähige, což znamená odrůdy odolnější k houbovým chorobám. Zahrádkáři tyto odrůdy často označují termínem tzv. rezistenty.

piwi odrůdy révy vinné

Vinice v Altro Adige v Itálii s piwi odrůdami révy vinné

Piwi odrůdy jsou primárně odolné především proti plísni révy. Některé z nových odrůd potom disponují komplexní odolností a to jak k plísni révy, tak k padlí révy.

 • Mezi piwi  odrůdami je však možné najít i takové, které mají vysokou odolnost k plísni révy, ale současně jsou citlivé na padlí révy. Souvisí to s dědičností jednotlivých znaků odolnosti. Mezi takové odrůda patří:
  Talisman, Agát Donskoj, Cvětočnyj, Golubok a další.
 • Při nákupu sazenic si dáme pozor na odrůdy:
  Chrupka bílá, Chrupka červená, Čabáňská perla, Královna vinic, Pannonia Kincse, Olšava, Pola, Vitra, Sultanina, Perlette, Diamant, Favorit, Anna Mária, Pomerančové, Alphonse Lavallée, Muškát Alexandrijský, Muškát Hamburský, Cardinal, Red globe, které jsou sice vydávané za piwi odrůdy, přitom jsou na houbové choroby citlivé.

Stolní piwi odrůdy

Na trhu najdeme již poměrně velké množství stolních i moštových skutečných piwi  odrůd. Tyto odrůdy potom díky komplexní rezistenci zajišťují vypěstování zdravých a kvalitních hroznů.

 • Vostorg

Mezi zahrádkáři je velmi oblíbená odrůda Vostorg. Je to jedna z nejranějších a také nejchutnějších stolních odrůd. V podmínkách jižní Moravy je možné hrozny sklízet už koncem srpna. Tato skutečnost zaručuje, že odrůda Vostorg dozraje i v těch nejokrajovějších oblastech pěstování révy. Zahrádkáři u této odrůdy oceňují velmi dobrou odolnost k houbovým chorobám a v závislosti na lokalitě je možné pěstování i bez ochrany proti houbovým chorobám.

Pro začínající pěstitele révy

I když je Vostorg starší piwi  odrůda, je velmi vhodná pro začínající pěstitele révy. Doporučit jim mohu také odrůdy:

 • Krystal
 • Palatina, která je známá také pod synonymem Prim.

Méně známé stolní piwi odrůdy na trhu

 • Stolní odrůdy

Tyto odrůdy se vyznačují velkými hrozny a bobulemi. Hmotnost bobulí se často pohybuje mezi 8–12 g. Mezi ně patří např.:
Džovani, Galahad, Pervozvanyj, Preobraženie, Viking,m Timur, Lora, Talisman, Tipi Chadžibeja, Nizina, Naděžda Aksajskaja, Alexa, Ataman, Anjuta, Podarok a další.

 • Odrůdy vhodné na zpracování

A ten, kdo by rád ze sklizených hroznů vyráběl burčák či víno mohu z vhodných piwi odrůd doporučit např.:
Solaris, Rinot, Regent, Sevar, Helios, Souvignier gris, Mery a další.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x