Broskvoň potřebuje vysadit na jaře a hnojit kompostem

16. 4. 2021

Za organické hnojení kvalitním kompostem se broskvoně odmění pěknou úrodou. Naopak bez jistého a pravidelného přísunu živin stromky strádají. 

Tuto praxi potvrzují také členové Českého zahrádkářského svazu v Horní Bělé na Plzeňsku. V dlouhodobém testování vybrali odrůdy broskvoní, kterým se daří v nadmořské výšce kolem 500 m. Tady jsou další doporučení Hornobělských. Týkají se tentokrát výsadby a výživy broskvoní.

Čím broskvoni přilepšujeme

Vedle doporučeného kompostu, kterým navíc nikdy půdu nepřehnojíme, je možné použít i chlévskou mrvu, optimálně staršího data. Obojí zarýváme a to velmi mělce, protože broskvoně mají část kořenů blízko povrchu. Poté stačí už jen mírně přihnojovat plnými hnojivy, nejlépe Cereritem. Ve vegetaci se osvědčují listová hnojiva.

Kompost stromku svědčí

Kresba K. Zemková a M. Kalina

K vyrovnanému růstu a dobré plodnosti potřebují též vlhkou půdu. Největší nároky na vodu má broskvoň v období po odkvětu a v době největšího nárůstu plodů, kdy bývá vydatná zálivka v některých létech nezbytná. Celoročně je většinou nutné ji dodávat stromům na závětrných, rychle vysychajících stanovištích situovaných u zdi obrácené k jihu. Důkladná zálivka je rovněž nutná během suchého podzimu.

Broskvoň nenecháváme přeplodit

Při nadměrné násadě hrozí napřesrok, že broskvoň nebude plodit. Dokonce může vyčerpáním chřadnout nebo dokonce uhynout. Naštěstí pravidelný řez broskvoně poměrně dobře eliminuje možné nadúrody, které podle potřeby můžeme ještě lehce redukovat dodatečnou probírkou.

Technika ruční probírky plůdků broskvoně; foto Josef Sus

V každém případě je lepší sklízet kvalitu než pochybnou kvantitu. Pro drsnější podmínky poloh ve vyšších nadmořských výškách to platí nejméně dvojnásobně, protože tísnící se malé plody jsou chuťově neporovnatelně horší.

S opylovacími poměry není nutno si dělat starosti. Prakticky všechny dnes pěstované odrůdy jsou samosprašné. A přesto jsou i v tomto případě včely nenahraditelné.

Stromky vysazujeme zjara

Dříve to byl docela problém, broskvoně se mohly dobývat s ostatními stromky, a byl o ně takový zájem, že se při nákupu po polovině října již nedaly sehnat, ale dnes funguje norma, která zohledňuje potřeby růstu a vývoje broskvoně v ovocné školce.

Smějí se dobývat a prodávat až prakticky koncem října. To znamená, že školkaři mnohdy odloží dobývání části broskvoní až na konec sezony nebo až na jaro. A to jsou ty správné stromky pro nás ve vyšší nadmořské výšce. Vysazujeme stromky časně zjara, jakmile se školky otevřou a můžeme si je zajistit.

Korunka nově vysazené broskvoně po řezu, foto Tomáš Jan

Po výsadbě následuje tvrdý řez a případně nabílíme celý kmínek ředěným latexem a zamažeme rány po řezu štěpařským voskem. Broskvoním obyčejně nedáváme oporu, ale vydatně a opakovaně ji až do plného růstu na konci jara zaléváme.


Jaromír Fischer

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na jaře jsem zasedila 2 broskvoně.. Mají ale malé lístečky cca 2 cm už od jara, ale nerostou a zasychají. Pravidelně zalévám a mulčuji. Co s nimi, aby neodešly úplně Jsou to Red Haven.Děkuji. Nováková Zdena

Přidejte foto, pak je možné něco solidního odpovědět. O pacientovi takhle víme jen jak se jmenuje.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x