Zkušenost z Horní Bělé: odrůdy broskvoní pro chladnější kraj

14. 4. 2021

Broskve patří k nejatraktivnějšímu ovoci, které se v Česku dá úspěšně pěstovat. Zahrádkáři v Horní Bělé na Plzeňsku je sklízejí desítky let navzdory drsnějším klimatickým podmínkám svého kraje.

Horní Bělá se nachází v oblasti s nadmořskou výškou 500-550 metrů. Začátkem osmdesátých let minulého století se tamní zahrádkáři pustili do pěstování broskvoní. V té době se vydali proti proudu zvyklostí. Broskvoně se pěstovaly v nejteplejších oblastech země.

Zahrádkáři vybrali a vyzkoušeli odrůdy vytipované odborníkem. Hornobělští zdůrazňují, že se do pěstování broskvoní pustili díky své zkušenosti s ověřováním jabloňových odrůd a bobulovin a především díky spolupráci s ovocnářským odborníkem ing. Václavem Jabůrkem.

Byl to právě on, kdo na základě svých znalostí světového sortimentu odrůd broskvoní vytipoval několik hybridů, které pak od něj členové základní organizace Českého zahrádkářského svazu přijali do pěstitelských zkoušek.

Odrůda Harbinger

Broskve odrůdy Harbinger; foto Tomáš Jan

Už počáteční výsledky byly velmi nadějné a nic na tom neubraly ani škody způsobené mimořádnými studenými zimami v letech 1984-1986. Bylo to naopak dobré a včasné potvrzení existence tolik potřebné otužilosti jednotlivých kultivarů. Byly otužilé ve dřevě i v květních pupenech!

I v těch horších případech se však broskve urodily alespoň u chráněných zdí na jižních expozicích.

K většímu selhání vlivem mimořádně studeného května došlo ještě v roce 1991 a po rychlém příchodu mrazů v listopadu 1996. V celkovém hodnocení téměř třech desetiletí mohli zahrádkáři vyhodnotit 20 až 24 let dobrých a jen 4 roky horší či špatné.

Na svou dobu to bezesporu byla bilance až překvapivě dobrá! Tehdy se pro úspěšné pěstování broskvoní pokládala nutná nadmořská výška do 250 m, v určitých příznivějších lokalitách do 350 m.

  • Mnozí zahrádkáři, chalupáři a ostatní drobní pěstitelé samozřejmě navzdory rozmarům počasí pěstovali broskvoně v horších pěstitelských zónách. Ovšem často používali pěstitelské metody vhodné spíše do vinohradnických poloh.

Co důležitého tedy zahrádkáři v Horní Bělé radí na základě svých zkušenosti, které začali sbírat už v osmdesátých letech minulého století?

Broskvoň Earliglo

Plody odrůdy Earliglo; foto Tomáš Jan

Odrůda základ úrody

Jako u všech ovocných druhů, tak i u broskví, je pro úspěšné pěstování rozhodující především volba odrůdy. Je nabíledni, že s přibývající nadmořskou výškou ubývají vhodná řešení. Nad hranicí 500 m zbývá jen několik hybridů.

Všemi nástrahami dosavadního pěstování broskvoní v Horní Bělé se vcelku úspěšně prokousaly následující kultivary:

Harbinger

Pochází z Kanady. Roste středně silně a vytváří průměrně husté koruny.

V podmínkách Horní Bělé zraje okolo 20. července. Květy jsou miskovité. Základní barva plodů je slámově žlutá, překrytá z větší části karmínovým líčkem, se žíháním a mramorováním. Jedná se o žlutomasou odrůdu, se špatnou odlučitelností pecky od dužniny.

  • U některých plodů se pecka nestačí včas vyvíjet a plody zůstávají od stopek duté, což slouží za úkryt především škvorům.
  • Původně uváděná větší odolnost proti kadeřavosti se nepotvrdila, spíše naopak. Cennost odrůdy Harbinger spočívá v její ranosti. Je oficiálně registrována.

Pušistyj rannij

Vznikla na Krymu v tehdejším SSSR. Roste bujně a velmi zdravě. Květy jsou miskovité. Základní barva ovoce je bělavá s červeným žíháním i mramorováním. Je bělomasá, často se špatnou odlučitelností, chuťově velmi dobrá. Ve dřevě i v květu je k mrazům nejodolnější ze všech odrůd zkoušených v Horní Bělé. Snáší i nechráněná stanoviště!

Zraje na přelomu července a srpna, zhruba 10 dní po Harbingeru. Kadeřavostí trpí méně.

  • Není, bohužel, v oficiálním registru, tudíž ji školky nemnoží. Je to nejkřiklavější příklad nezájmu kompetentních míst o usnadnění pěstování broskví i v horších klimatických podmínkách, upozorňují hornobělští už mnoho let.

Spotlight

Pochází z USA. Roste středně silně, je spolehlivě úrodná. Květy jsou miskovité a k jarním mrazíkům velmi odolné. Překrásně vybarvené plody s atraktivním krytím přecházejí do svítivě červené. Dužnina je žlutá, výborné chuti, s průměrnou odlučitelností od pecky. Ovoce je všestranně upotřebitelné. Zraje tři týdny po Harbingeru a je vděčná za chráněnější stanoviště. Ke kadeřavosti je středně citlivá. Není, bohužel, také registrována.

Plody broskvoně odrůdy Sunhaven

Odrůda Sunhaven; foto Tomáš Jan

Sunhaven

Původem z USA. Údajně se více rozšířila v Evropě. V mládí roste bujně, později růst ustává. Květy jsou malé, zvonkovité a velmi otužilé. Plody jsou velké s výrazným švem a pupíčkem Základní žlutou barvu slupky překrývá rozmyté tmavě červené líčko. Dužnina je žlutá a má široké použití.

  • Kadeřavostí trpí středně a vyžaduje pokud možno chráněná místa. Je v registrována od  roku 1983.

Harbrite

Pochází z Kanady, vznikla v téže stanici jako Harbinger. Roste středně bujně, trochu rozložitě a je nejúrodnější ze všech odrůd, které v Horní Bělé testovali.

Plody jsou v průměru větší, velmi dobré chuti, žlutomasé s všestranným upotřebením. Květy jsou malé, zvonkovité, mimořádně odolné proti nízkým teplotám.

  • V hodnocení celkové otužilosti ji Hornobělští řadí hned za Pušistyj. Dobře snáší i méně chráněná místa. Zraje od poloviny srpna postupně. Kadeřavostí trpí nejméně středně. Kultivar je registrován.

V-59091

Byla vyšlechtěna v kanadském Vinelandu. Strom roste bujněji, velmi zdravě. Přestože se jedná o odrůdu zrající v 500 m až počátkem září, s výjimkou vyloženě studených let spolehlivě dozrává.

Ovoce je velké, až 250 g těžké, žlutomasé s dobrou odlučitelností od pecky.

  • Vyniká velkou otužilostí jak ve dřevě, tak v době květu. Spokojí se i s méně chráněným stanovištěm. Není, bohužel, registrována.

Časem tuto sestavu posílily kultivary dalších dlouhodobě testovaných broskvoní:

Odrůda broskvoně Favorita Morettini

Broskve Favorita Morettini; foto Tomáš Jan

Favorita Morettini 3

Odrůda italského původu, středního až slabšího vzrůstu. Letorosty mají výrazně lesklý povrch, květy velké, miskovité.

Plody jsou střední velikosti, karmínově červené, dužnina je žlutá až oranžová, výborné chuti. Pecka malá, většinou špatně odlučitelná od dužniny. Zraje v první dekádě srpna a hodí se na všechny tvary, včetně štíhlých vřeten. Je náročná na vláhu a celkovou pěstitelskou péči. Pro svoji dosavadní mrazuvzdornost se jeví jako vysoce perspektivní i pro klimatické podmínky podobné těm hornobělským.

Earliglo

Kanadská odrůda vznikla mutací odrůdy Red Haven. Stromy rostou středně bujně a jsou velmi úrodné. Květy jsou malé, zvonkovité, značně odolné k nízkým teplotám.

Plody středně velké, na osluněné straně tmavě karmínově červené. Dozrávají do velmi dobré kvality i v podmínkách 500 m nadmořské výšky. Dužnina je žlutá, šťavnatá, neodlučitelná od pecky. Zraje kolem 10.srpna. Nemá speciální požadavky na pěstitelskou péči.

Nerine

Vznikla z  volného sprášení odrůdy Fairhaven. Roste středně silně, až slaběji. Plody má téměř kulaté, základní barvy žluté, na osluněné straně sytě červené. Dužnina žlutá, od pecky v  plné zralosti částečně odlučitelná. Květ miskovitý, větší, velmi odolný k  nízkým teplotám. Plodnost většinou nadprůměrná, redukce násady zpravidla nezbytná. Zraje v první dekádě srpna.

Postupem času se také v Horní Bělé začalo oteplovat tak jako v celé České republice. Podmínky pro pěstování se zlepšily z pohledu vyzrávání dřeva, tvorby květních pupenů, prodloužila se vegetační doba. Přesto Hornobělští stále respektují své zkušenosti z osmdesátých a devadesátých let. Jmenované odrůdy stále tvoří základ pěstovaného sortimentu. Většina z tehdy nabídnutých odrůd se stala populární v celém Česku a jsou zapsány ve Státní odrůdové knize.

Jaromír Fischer

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Krásný den!

Snad i toto jaro se dá objednat Amsdenova (dokonce kontejnerovaná)! Reklama asi není povolena, tak zkusím napovědět – v Praze Stodůlkách a v Chlumci u Českého Krumlova. Raději volejte – informace je z 14-07-2019!

+ mrazuvzdorná ve dřevě i květu
+ odolná proti kadeřavosti
+ chuťově dobrá až velmi dobrá, velmi šťavnatá

– vláknitá dužnina neodlučitelná od pecky

Milan Číha

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x