Řez broskvoní se liší od řezu jiných ovocných druhů. Každoročně u nich provádíme hluboký řez. Nikdy je neřežeme během vegetačního klidu.
Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu. Pro dobrý řez bychom měli umět rozlišovat různé druhy výhonů broskvoně.
Při výsadbě se lépe ujímají stromky se slabším kmínkem a bohatým kořenovým vlášením. Dbáme, aby místo roubování bylo při výsadbě zhruba na šířku dlaně nad úrovní terénu.
Stromky řežeme po jarní výsadbě na počátku rašení, abychom předešli klejotoku. Z předčasného obrostu vybereme v místě, kde chceme založit korunku, 3–4 výhony. Jsou-li silné jako tužka, zkrátíme horní na 1–2 pupeny, spodní na 4 pupeny. Řežeme na vnější pupeny, abychom korunu otevřeli.
Důležitá je čistota řezu. Řezné rány musí být hladké, neroztřepené a nerozdrcené. Doporučují se kvalitně pracující nůžky, kterými se upravují jednoleté výhony a slabší starší dřevo. Řeznou ránu po pilce je potřeba zahladit nožem.
Terminální výhon odstraníme nad nejhořejším postranním výhonem, tím založíme dutou korunu. Ostatní obrost na kmínku odřežeme na větevní kroužek. Řez musí být veden v místě větevního kroužku. Ponechávání čípků a pahýlů, které zasychají, zvyšuje riziko klejotokové rakoviny.
V prvních letech zkracujeme hlavní a vedlejší větve řezem na počátku rašení. U bujněji rostoucích a nepravidelných korunek je v prvním roce důležitý letní řez.
Plody broskvoní se sametovou slupkou jsou známější než nektarinky se slupkou hladkou. Nektarinka vznikla jako mutace broskvoně, nejedná se tedy o křížence mezi švestkou a broskvoní, jak je často mylně uváděno. Broskvoně a nektarinky mají až na malé drobnosti, zhruba stejné nároky. Platí to i o řezu. Nektarinky jsou však přece jen choulostivější. Potřebují zejména teplé slunečné a chráněné stanoviště.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.
No,abych se přiznala, z tohoto návodu,řez broskvoní,moudrá nejsem.Máme,kromě jiných,i broskev,je to starý strom,bohužel už dlouho nevydrží.Broskvičky byly a doufám,že ještě nějaké budou,výborné,masité,šťavnaté a nikdy jsem ji moc nestříhala,jen suché větvičky.
P.S. V r.2014 jsem napočítala kolem 300 broskví a nebyly malé,mám někde fotku.
Určitě to jde i prakticky bez řezu. Ony se i na neřezaném stromě objevují jednoleté výhony s květními pupeny, takové stromy plodí. Ale už ne tolik v koruně, ale na jejím obvodu, na okraji koruny, tam, kde jsou pupeny, ze kterých jednoleté výhony prorůstají.
Broskvoně, které mají mít přiměřenou úrodu jak v množství, tak i ve velikosti plodů a každoročně, je třeba řezat. Broskvoň plodí jen na jednoletém dřevě, ve starším už nemá mnoho pupenů, které proraší při hlubším řezu, zmlazování. V ideálních podmínkách si člověk, sadař může dovolit zákroky, které v běžných podmínkách stromy těžko snesou.
Stromy bez péče a řezu stárnou rychleji, než když se o ně staráte. Pak je dvacetiletý strom v jednom případě stařičký a ve druhém ještě v solidní kondici středního věku.
Také jsem poměrně dlouho válčil s řezem broskvoní, ovšem ony jsou velmi odolné rodily i tak, až jsem si jednou povšiml, jak strašně moc jsou ořezané broskvoně ve velkém produkčním sadu. Bylo to u Kutné hory a jezdil jsem často kolem a mohl tak sledovat kvetení, nasazení plodů i zrání a dojít tak k poznání, že ten sadař svému řemeslu sakra rozumí. Následující rok jsem podobný řez aplikoval i na svoje broskvoně, tiše přešel komentáře sousedů a kochal se v létě jejich překvapenými výrazy, stejně jako potom žádostmi : Nemohl bys mi je ostříhat? Takže nebojte se toho a ořežte je! Regenerační schopnost broskvoně je neuvěřitelná, obrůstá jak vrba a čím víc ji nutíte obrůstat, tím lépe rodí.
Kdy prosím vás řezat a je možné nějaké foto?
stačí kouknout pod článek, nebo si zadat třeba řez brosk a uvidíte fotky i obrázky tomuto tématu. Nebo na You Tube zadat Urbánek řez broskvoní.
sestra ma na zahradě cca 30 letou broskvon, kterou nikdy nikdo nestrihal, postřik to taky nikdy nevidělo, a broskvi maji že nevědí co s nima, a přitom strom je zdravej a kadeřavost ten strom neví co je, žádná peče, mno čím blbější sedlák tím větší brambory? 🙂
Za to já, kdyz jsem si koupil x broskvoni, nektarinek, tak kdyz to v dnesni době nepostříkám nějakým kuprikolem či dalšími jedy, tak stromek zahubí kdejakej parazit či houba, stříhám pravidelně, zalívám, hnojím a stojí to za prd. 🙂
No a co si vzít u ségry pár roubů? a nebo zkusit naškrábnout kořen a vzít si potom odkopek?
Naštěstí zatím neexistuje žádná exekutiva, která by říkala, co vše smíme, nebo musíme udělat ve vztahu k ovocným stromům. To u okrasných už je to horší….
Měl jsem semenáč broskvoně, tam, kde rostl netrpěl prakticky ničím, jen v letech, kdy broskvoně v okolních zahradách byly úplně zkroucené, se na něm objevila maličko kadeřavost. Dal jsem pár oček na vyzkoušení na Moravu do Valtic a tam se chovala stejně jako ostatní. Vedle kadeřavosti byla citlivá i na padlí. Takže mnohdy je ta „odolnost“ dána místními podmínkami, snižujícími infekční tlak choroby.
Roberte – dělat si odkopek? Jsem z oblasti, kde ještě nedávno byly broskvoně vzácné. Ono to jde? Pokud ano, pak se to dá uplatnit ohledně vlastností toho stromu jedině u semenáče, u očkovance je to nesmysl.
Martine – znám dost sedláků, pěstitelů na obou pólech přístupu k pěstování čehokoliv, i těch mezi. A nelze to generalizovat. On totiž i ten blbej sedlák může mít zdravý selský rozum. No a ten, který ke všemu přistupuje, jak se má, tomu může chybět. Takže blbej sedlák může dělat věci dobře, akorát o tom neumí mluvit. A že pije, v hospodě se rve a třeba bije ženu a děti, na to nemá vliv.
Chtěla bych poprosit o radu jak omladit starší broskvoň,má dost vyholené větve odspodu. Roste na svahu takze ma tendenci se klonit k jihu. Děkuji
Řezat musíte tak aby pod řezem byla živá očka. Broskvoň špatně obráží, ráda vyholuje. Řez v době rašení, květu. Přihnojit, eventuelně zalít, aby se dobře rozjela do nového života.
Prosím o radu. Dostal jsem se k zahradě, kde nebyly moc let stříhány broskve. Nyní mají olistění pouze na koncích větví ve výšce až 4 metry. Dá se broskev ještě zkrátit, aby obrostla?
Prosím o radu.
V letošním roce vyhnala moje broskvička neuvěřitelné množství mladých větviček, dalo by se říct i vlků. Je to malý stromek, který byl minulého roku zachráněn odřezem větví ze kterých se již odlupovala kůra. Nyní má asi 13 broskví velikosti v průměru cca 13 cm. Prosím o sdělení kdy bych mohl tuto broskvičku prořezat. Děkuji