Co a kdy udělat, když jsme včas neodstranili vlky jabloně

13. 11. 2021

Někdy je za tím nedostatek času, jindy nejasné povědomí o tom, k čemu slouží řez ovocných stromů, které termíny se hodí pro jabloně a kdy řezat jiné druhy.

Co tedy dělat s bujně rostoucími, většinou zahušťujícími výhony, které vyrůstají v koruně jabloní například po zmlazení? Je lépe je odstranit úplně, nebo jen zkrátit? Pokud ano, jak a kdy?

Ubírají stromu energii

Zahušťujícími výhony v koruně jabloně bývají většinou tzv. vlky, které vyrůstají ze staršího dřeva – z nosných postranních větví nebo z prodlouženého kmene. Bývají vzpřímené, zahušťují korunu a lze říci, že v koruně stromu parazitují. Jsou zastíněné a nevyprodukují ani tolik asimilátů, kolik jich spotřebují při dýchání.

  • Kdybychom vlky jednoduše vylomili v červnu, dokud ještě nebyly zdřevnatělé, bylo by to optimální řešení.
  • Popřípadě jsme vlky mohli v srpnu odříznout.

Pokud jsme ani jeden zásah nestihli provést, odstraníme vlky až základním zimním řezem v předjarním období.

Řez ve větevním kroužku nebo na patku

Volíme jednu ze dvou technik:

  1. Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku.
  2. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Na snímku po čerstvém řezu na patku je vpravo vidět starší obrůstající patka ponechaná při řezu výhonu v předchozích letech.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,mám staré jabloně byly zarostlé v ostružiní v houští ,soudím stáří podle kmenů 45 let jsou v ní vlci léta nebyla udržovaná. Rodily jablka jak golfový míček párkrát o velikosti středního citronu . A otázka zni v kterém období se pustit do prořezu . Poraďte prosím,děkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x