
Jak napravit, když nesprávným řezem snížíme plodnost jabloní
16. 2. 2022K častým chybám při jarním řezu dospělých jabloní patří krácení nových přírůstků. Takovým řezem omezujeme úrodu. Proč strom tak reaguje?
Někdy je za tím nedostatek času, jindy nejasné povědomí o tom, k čemu slouží řez ovocných stromů, které termíny se hodí pro jabloně a kdy řezat jiné druhy.
Co tedy dělat s bujně rostoucími, většinou zahušťujícími výhony, které vyrůstají v koruně jabloní například po zmlazení? Je lépe je odstranit úplně, nebo jen zkrátit? Pokud ano, jak a kdy?
Zahušťujícími výhony v koruně jabloně bývají většinou tzv. vlky, které vyrůstají ze staršího dřeva – z nosných postranních větví nebo z prodlouženého kmene. Bývají vzpřímené, zahušťují korunu a lze říci, že v koruně stromu parazitují. Jsou zastíněné a nevyprodukují ani tolik asimilátů, kolik jich spotřebují při dýchání.
Pokud jsme ani jeden zásah nestihli provést, odstraníme vlky až základním zimním řezem v předjarním období.
Volíme jednu ze dvou technik:
Na snímku po čerstvém řezu na patku je vpravo vidět starší obrůstající patka ponechaná při řezu výhonu v předchozích letech.
Foto autor
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.