Jak napravit, když nesprávným řezem snížíme plodnost jabloní

16. 2. 2022

K častým chybám při jarním řezu dospělých jabloní patří krácení nových přírůstků. Takovým řezem omezujeme úrodu. Proč strom tak reaguje?

Zkracovat hluboko jednoleté výhony u plodících jabloní má za následek silnější prorůstání pupenů a bohaté rozvětvování. Přitom se zároveň s menší intenzitou světla v přehuštěných korunách hůře zakládají květní pupeny.

Pokud v dalším roce opět narostlé jednoleté zkrátíme, systematicky snižujeme, resp. oddalujeme plodnost a dochází k „vysoukání“ plodného dřeva.

Mnohem vhodnější je při základním zimním (předjarním) řezu ponechat většinu dobře vyvinutých a vyzrálých výhonů s ukončeným růstem bez zkracovacího řezu a ostatní (zahušťující, nevyzrálé) zcela odříznout. Tak stromu zachováme plodnost a sobě dobrou úrodu jablek.

Opakovaným řezem výhonů vyvoláme jejich nadměrné rozvětvování a zahušťování koruny

Důsledky každoročního silného zkrácení výhonů jabloně

Pokud se popisované chyby dopustíme, vidličnatá rozvětvení doporučuji postupně redukovat zpětným řezem na mladší, do strany směřující výhon tak, aby nevznikaly neproduktivní shluky pahýlů, jak je vidíme na některých zahrádkách.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x