Domů » Zahrada » Ovoce » Jádroviny » Desatero pro obnovovací řez jabloně: základní pravidla
Desatero pro obnovovací řez jabloně: základní pravidla
4. 3. 2021
Formování a vedení jabloní obnovovacím řezem přizpůsobíme přirozenému odrůdovému vzhledu. Stromy udržujeme v rovnováze růstu a plodnosti.
Dbáme na dobré světlo v koruně
U odrůd jabloní rozlišujeme čtyři základní habituální typy větvení koruny a to:
- vzpřímený,
- polovzpřímený,
- rozložitý,
- převislý s tendencí buď bazitonickou (větvení je více rozvinuté ve spodní části), nebo akrotonickou (nejvíce výhonů produkují horní pupeny).
Štíhlé vřeteno Gloster (J-TE-F), 14 let
-
-
Štíhlé vřeteno před řezem
-
-
Štíhlé vřeteno po řezu
Pěstitelský tvar koruny, který nejlépe využívá světla, je komolý kužel nebo válec s vertikální osou. Představují nejpříznivější tvary pro příjem slunečního záření, které aktivizuje fotosyntézu.
Vedle toho má osvětlení vliv na kvalitu plodných větví, přeměnu vegetativních pupenů na květní, na vývoj plodonošů a v důsledku toho i na vývoj a kvalitu plodů. Optimální využití přímého i difuzního světla má základní význam pro produkci plodů za předpokladu správně zvoleného stanoviště, sponu, tvaru koruny, odrůdy a podnože.
Nerovnovážný stav mezi růstem a plodností je způsoben nepravidelným vývojem větví na celém stromě, což nedovoluje využít optimálním způsobem růstový a plodný potenciál stromu.
![Řezem lze stromu vrátit narušenou rovnováhu v růstu](https://izahradkar.cz/wp-content/uploads/2021/03/ja1-obr1-rezem-vratime-stromu-rovnovahu-kresba-v.-Jaburek-640x422.jpg)
Při srovnání tvaru ohnutého stromu pamatujeme na náhradní osu za odříznutou vrcholovou část, viz také kresba dole; kresby V. Jabůrek
-
-
Do komolého tvaru koruny dobře proniká světlo
-
-
Rovnováha mezi nástupem růstu a plodnosti
-
-
Nerovnováhu způsobil nepravidelný vývoj větví
Kvalitní plodné větve
Základ spodní části vřetenovité koruny je nesporně místo, kde osvětlení bývá nedostatečné. Aby k tomu nedocházelo, vyhneme se dvěma krajním extrémům:
- Jednak nenecháme zesílit spodní nejnižší větve, které zvyšují hustotu stromu. K té dochází při volbě příliš bujné podnože. Pěstitel pak posiluje větve na spodní části kmene hlubokým řezem s přesvědčením, že absorbují nadměrný růst. Tento způsob však zapříčiní špatné osvětlení a nepříznivě ovlivní kvalitu plodných větví v ostatních částech koruny
- Za druhé zvolíme takovou vzdálenost mezi stromy, která bude odpovídat vzrůstnosti odrůdy. To ovšem vyžaduje dobře znát vlastnosti jabloně vyplývající především ze vztahu odrůdy a podnože.
-
-
Spodní větve posílené příliš hlubokým řezem
-
-
Odstranění příliš silných větví prosvětlí dolní část stromu
Východiskem, jak podpořit růst kmene a kvalitu plodných větví v koruně, je odstranit příliš bujné větve ve spodní části osy. Tím zlepšíme osvětlení v dolní zóně stromu.
Udržet strom v předpokládané formě a objemu v určité výšce je velmi obtížné a většinou vzniká růstová nerovnováha v jednotlivých zónách koruny.
- Nesprávným počátečním zapěstováním stromu dochází k nerovnovážnému stavu mezi růstem a plodností, což bývá způsobeno nepravidelným vývojem větví.
- Předčasně se vyvíjejí bujné výhony v horní části koruny a spodní plodná zóna je postupně zastiňována.
- Stromu se nedostává přímého osvětlení slunečními paprsky, což nedovoluje využít optimálním způsobem růstový a plodnostní potenciál.
- U nevyrovnaných, špatně zapěstovaných tvarů, kde je špatné osvětlení, nedochází k aktivaci fotosyntézy. To se negativně projeví na růstu a plodnosti.
Palmeta Goldstar (M9), 5 let
-
-
Palmeta Goldstar před řezem
-
-
Palmeta Goldstar po řezu
![Úprava rovnováhy koruny](https://izahradkar.cz/wp-content/uploads/2019/03/ja1-kresba-Jaburek.jpg)
Odříznutí ohnuté hlavní osy na vertikální postranní větev přispěje k obnovení rovnováhy v koruně
Desatero obnovovacího řezu
- Abychom dostali strom do plodnosti, ponecháme větev s terminálním pupenem. Je v podstatě „mozkem“ stromu, určuje dobré rozdělení vegetace mezi růstem a plodností.
- Chceme-li podpořit růst, je třeba řezat mladé větve poblíž hlavního toku mízy, tj. kmene; tomu se říká vyvolat mízu.
- Řežeme-li dvouleté či starší větve, umožňujeme v jistých případech lépe rozdělit tok mízy do ostatních částí stromu.
- Odstraňujeme větve nebo vertikální výhony a dáváme přednost výhonům, které s horizontálou svírají úhel 30° až 45°.
- Když je nutné provést zpětný řez až na vertikální kosterní větev nebo na hlavní osu, krátíme vždy na postranní výhon či větev, která odvede růstovou mízu a tím přispěje k obnovení žádoucí rovnováhy v koruně stromu (viz kresba).
- Je třeba si pamatovat, že každá řezná rána pilkou nebo nůžkami podněcuje přivolání „vegetativní“ mízy. Vytvoří přednostní tok mízy, který je na újmu ostatních částí stromu. Čím je řezná rána výše v koruně stromu, tím je z hlediska fyziologických pochodů, uvnitř stromu, škodlivější.
- Každá část větve položená pod horizontálou rychle stárne, a z tohoto důvodu by měla být v rozumné době odstraněna a nahrazena novou, výše položenou.
- Zásahů řezem děláme méně, ale uváženě, aby strom zůstal výkonný a plodný po optimální dobu.
- Světlo má podobný význam jako terminální pupen.
- Je důležité vědět, že každý strom má mít dopředu určený objem, což je závislé na typu růstu odrůdy a podnože. Pozměnit tvar a objem, znamená často vyprovokovat nerovnováhu ve stromu.
Kresby autor, foto J. Sus
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤
Příjemný den,
zanedbal jsem průběžný detailní zmlazovací řez plodonosného obrostu 30 – 40 let starých Werderských palmet. Palmety jsou asi 3 metry vysoké (Zvonkové na J-TE-C, Wealthy Double Red na M4).
Musel jsem provést radikální zmlazení, které samozřejmě není optimální:
1. rok – zimní řez (konec února)
Zkrácení všech ramen při zachování pyramidálního tvaru
odstranění převislého plodonosného obrostu
1. rok – letní řez konec srpna)
průklest a zkrácení nového obrostu
2. rok – zimní řez (konec února)
odstranění veškerého starého plodonosného obrostu
2. rok letní řez (konec srpna)
průklest a zkrácení nového obrostu
V následujících letech postačí detailní řez plodonosného obrostu:
zimní řez (konec února)
odstranění veškerého převislého plodonosného obrostu
letní řez (konec srpna)
Průklest a zkrácení svislého plodonosného obrostu
Milan C.
Pokud byste měl k textu i obrazovou dokumentaci a měl chuť ukázat to i ve větším fóru, dejte vědět. Využijte kontaktů dole v patičce stránky na redakci tištěného Zahrádkáře nebo sem.
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu zkušeného zahrádkáře. Máme s manželem první zahradu a na ní je velmi stará jabloň, která je ale stále živá. Ráda bych ji dala šanci a zachovala ji, má i své výhody, že tam je. Už jsem pochopila, že staré stromy se mají hodně zmladit a ořezat do tvaru pyramidy. Ale ten náš strom má čtyři silné větve, ne jednu hlavní, a z toho „milión“ malých větviček. Při pročítání všech rad, jak ořezat jabloň, jsem z toho stále více a více nešťastná, přijde mi to velice těžké a skládám poklonu všem, kteří se v tom tak bravurně vyznají. Kdyby byl někdo tak laskavý, zaslala bych mu můj email s fotografií. Děkuji a hezké jarní dny, Eva.
Jste na dobré adrese. Autory řady článků o řezu ovocných dřevin jsou zkušení praktici, někteří učí studenty ovocnářství, jiní vysvětlují postupy a souvislosti v roli odborných instruktorů Českého zahrádkářského svazu. Mějte trpělivost, přináší ovoce. Pro jistotu jednoduchá informace – chcete-li najít v iZahrádkáři více článků na dané téma, využijte tzv. štítky. Jsou v rámečcích nad titulkem. Například řez jádrovin. Data zveřejnění jednotlivých článků jsou většinou i nápovědou, kdy je která úprava dřeviny aktuální.
Také můžete využít rubriku Tematických diskusí. Buď tam najít téma s podobnými dotazy a opověďmi, nebo k takovému přidat svůj dotaz a fotografii. (I téma lze přidat.) Doporučujeme již existující řez starých zahoustlých jabloní.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
věřím že nejsem sám, kdo by ocenil upřesnění jak správně zvolit terminální pupen?
mohlo to třeba být doplněno i ve slovníku, a zde se na to jen odkázat…
Děkujeme.
Prostě jednou zleva, podruhé zprava, aby strom rostl rovně, neskláněl se mimo osu.
Fotka se sem dát nedá, najdete jí v tematické diskuzi. A také v tomto článku.
DĚKUJI ZA VÝBORNÉ RADY. BEZ NICH BY ŠLO VŠECHNO HŮŘ. SNAŽÍM SE DOUČIT PÉČI O ZAHRADU. POKUD MÁM PROBLÉM, VŽDYCKY MI POMŮŽETE.
NEUVĚŘITELNÉ.
Poděkování určitě potěší. Bohužel, pan Jabůrek skončil před krátkým časem svou pozemskou pouť. Byl to člověk, který i po devadesátce dokázal napsat aktuální článek těžící z desítek let praxe a přidat k němu své kresby