Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Řez starých velkých zahoustlých jabloní

< zpět
Autor: Ota 2019-11-29 15:37:05

Nejde mi razantní zmlazování, kdy ze stromu zůstane pár kosterních větví, ale obecně o prořezávání přehostlých starých korun. Na obrázku se jedná o cca stoletou, ale velmi vitální jabloň. Bohužel s ne příliš dobrými jabky. Na stávající výšku cca 5 m, tzn. ještě pro mě obslužnou, jsem je zkrátil z cca 8 m a narouboval na ně úspěšně 5 odrůd. z 22 robů se mi jich chytlo 20. Jde mi ale co přehoustlými obrosty ve spodním patře. Také z rodiných důvodů ji nemohu dole ořezat na pahýly které bych nově narouboval. V obecné rovině staré zahoustlé jabloně.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-12-04 07:33:49

Předně, obě poloviny koruny by měly být stejně vysoké, nebo ta levá má mít pár cm navrch. Jinak rouby porostou hůř. Ty nejvýš ootřebují mít prostě výškově navrch. Z větví na vrcholu koruny odstraňte vše co roste do výšky, na čem nejsou květní pupeny. Takové větve by si přivlastnily sílu, která má jít do roubů. I u nižších partií větví vyřežte vše, co je +- kolmé na matičku Zem. I silné větve musí mít po řezu na konci nějakou průběžnou větev, kterou proudí míza dál za místo řezu. Lépe se hojí a nezasychají, nezahnívají. Tak mi to v červených kroužcích nepřijde (a nejsou v té koruně takové řezy jen dva). Nenechávejte celé větve převisávající, raději vodorovné či mírně nahoru jdoucí. Ostatní větve proberte. Vybírejte spíše takové, které jsou mladší, mají nějaký mladý obrost, zakracujte je na mladý přírůstek, +- vodorovný (zeleně). Do řezu se pusťte až v době, kdy jasně vidíte, jak má strom nasazeno na květy. Jestli se nebojíte včel, klidně i na začátku květu. Když bude mít strom květů hodně, můžete řezat více, pokud jen sem tam nějaký, vybírejte k odstranění takové, které těch květů mají co nejméně.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Ota 2019-12-05 20:03:01

Ty koruny jsou nevyrovnané, protože jsem z rodiných důvodů nemohl ten strom tak moc ořezat najednou, ale vysoké jsou v zásadě už teď stejně. To dělá jen úhel focení a to foto je z loňské zimy. Tam je to boj se dvěma protichůdnými požadavky. Pro rouby, co nejvýše, pro obslužnost, co nejníž. Za levou nejvyšší vysokou větví je v zákrytu nižší svislá větev o průměru cca 22 cm. Tu jsem zkrátil až dolů do rozvětvení a již od jara z cca 8 mm roubů jsou tam tak 15-18 mm silné rouby, které jsem už o prázdninách zkrátil a nyní je na nich silné rozvětvení.Ty výšky trochu kompenzuji tím, že postupně \"kdejaký\" výhon už skoro od země roubuji roubovacími kleštěmi skvělým Rubínem. Mám sice jen 70-80 % úspěšnost, ale při tom množství to je jedno.
V těch červených kroužcích je historie přede mnou, ale jsou to větve, kde blíže ke kmeni bych chtěl roubovat letos. Bojuji s tím, aby tam opticky zůstala koruna vrhající bohatý stín a chutí zkracovat a roubovat, tvarovat novou korunu. Je to o kompromisech. Ty převislé větve se snažím roubovat v těch místech, kde jdou ještě mírně nahoru, ale i tak to je někde ve 4 metrech. Píšete \"Vybírejte ... \" - ono tam rostou nejvíce zahuštěné kupy svislých výhonů. Těch zelených je velmi málo a ještě když jsou, tak obslužně velmi vysoko. Nejvíce to vlastně v posledních dvou letech řežu při roubování a snažím se i v průběhu roku omezovat ty (větší) desítky svislých výhonů. Redukuji je s tím, že jich část ve vhodných místech nechám na roubování v dolním a středním pásu z léta, které nyní mají optimální průměr na roubování kleštěmi, tj. cca síla roubů toho rubínu. Chci je zase na jaře roubovat. Bude jich ve výsledku sice moc, ale zase si pak budu moci vybrat to optimální a hlavně budou obslužně dole. Ty z jara by druhé jaro byly již většinou moc silné, přes cm. Předpokládám, že ty květy popisujete proto, že pak zůstanou vitálnější větve? Co jsem rouboval vloni na jaře (žluté konce - 2 až 3 rouby na 6 cm větvích) už dělají cca metrové korunky - na dva rouby zatím s cca 20 větvemi. Ty původní 2-3 rouby z korunek mají nyní za necelé dva roky průměry přes 20 mm. Na jaře je zase trochu proberu.
Jak postupovat v pročištění, typově, přehuštěných větvích, co je ve Vašem červeném trojúhelníku. Raději nachávat delší větvičky s krátkým obrostem nebo nechat třeba každou třetí větvičku na které drobný obrost tak nezkracovat? Celková délka větviček ve výsledku bude stejná, ale která je pro tyto zahuštění starých stromů vhodnější? Uvítám komentáře k mým postupům. Děkuji

Autor: SPCH 2019-12-06 07:24:31

Máte plán-myšlenku, kterou postupně realizujete, z větší části se Vám to daří. Znáte své možnosti-podmínky, musíte zároveň vyhovět blízkému člověku-rodiči? To Vás limituje, taky věk stromu a jeho současná velikost...Píšete, že je jabloň vitální, snad s minimem zdrav.problémů-bez houbových chorob-žádné plodnice chorošů-velké, jednotlivé plodnice nebo více drobných, bělavých, žádný výsev oranžových kupiček na schnoucích částech, bez monilie, padlí, červivosti, černající, odchlipující se kůry, bez bílého chmýří v puklinách, boulích, netrpí strupovitostí...? Jak řešíte hnojení? Vody je u Vás dost? Jaká je vlastně původní odrůda- jméno? Uvažujete o její naštěpení na mladou, třeba méně vzrůstnou podnož? Možná by se kvalita plodů významně zlepšila. Rubín asi bude hodně převisat, vyholovat, hrozí vylomení starších roubovanců...

Autor: Eva 2021-03-29 13:37:45

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu, jak omladit velmi starou jabloň. Čím více informací o tom čtu, tím více jsem z toho zmatená a nešťastná. Přijde mi to velmi těžké a obdivuji ty, kteří se v tom tak výborně vyznají. Kde jaká zkouška na VŠ pro mne byla jednodušší než toto. Již jsem pochopila, že stará jabloň se má zmladit a zastřihnout do pyramidy. Připojuji obrázky naší jabloně. Má čtyři hlavní větve a \"milión\" malých větviček a já vůbec nevím, co si máme počít. Máme s manželem naši první zahrádku a jsme amatéři. Budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji moc, s pozdravem Eva.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Eva 2021-03-29 13:40:06

Ještě přikládám pohled na jabloň z balkónu.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: SPCH 2021-03-29 17:14:10

Evo, Tato ovocná dáma přímo volá po radikálním zmlazení. Lze tak učinit razantně-zakrátit ty čtyři silné větve na 60 procent délky kmene. Jsou-li ve výšce cca 150cm nad zemí v úrovni hlavy kmene, tak by po řezu měly mít délku 0,9m, to je 90cm. Už tento rok by ze spících pupenů narostlo několik desítek nových, svěžích výhonů, ze kterých byste v roce příštím ponechali ty nejlépe směřující. Teď by to byla práce rychlá, nejen pro pobíhající děti nebezpečná. Nebuďte, prosím z předchozích řádek v šoku, je to opravdu nej způsob-uvědomte si, že stromu krom kmene a pahýlů kosterních větví zůstanou k dispozici všechny kořeny, které se postarají o ozdravný proces-zrod nové, svěží a v neposlední řadě na dlouhá léta bezpečné koruny, nesoucí krásnější a chutnější plody. To můžete, ba téměř musíte podpořit péčí o výživu stromu, jeho čisté větve a kmen. To obrovské množství drobných, krátkých větviček je přestárlé plodonosné paroží, na kterém drží jako čert mumie-monilií zničené plody a plůdky, možná i sotva odkvetlé pozůstatky. Taky mech a lišejníky spolu z prachem není to, co by stromu prospívalo.

Autor: Eva 2021-03-29 22:57:31

Mnohokrát děkuji za Vaše rady a čas, budeme se jimi řídit. Vše jste napsal moc hezky, ovocná dáma je krásný výraz. V šoku nejsem, spíše se mi ulevilo. Doufám, že si příští rok budeme vědět rady, které výhony jsou ty nejlépe směřující. Popřípadě bych se obrátila ještě o radu. Ještě jednou děkuji a hezké jarní dny.

Autor: SPCH 2021-03-30 10:00:50

Evo, jsem rád, že jste se nezděsila-já, jako člověk prudce středního věku ještě absolvoval dva roky zákl. voj. služby, a tam hlavní heslo znělo, že nejhorší smrt je z vyplašenosti. Pokud se tedy v nejbližších dnech pustíte do mnou naznačeného díla,
tak prosím dbejte na vlastní bezpečnost, větve odřezávejte po částech-ať finální rány nejsou zatržené-hůř by se hojily. Taky je pečlivě ošetřete-zatřete celou plochu vhodným nátěrem-např. stromovým balzámem, já raději používám hnědý, matný Balakryl-je esteticky přijatelný, vůči živému dřevu přátelský, užijete jej i na nátěr plotu, hraček atd. Aby se dostalo hnojivo v dostatečném množství k funkčním kořenům-těm jemným, výživu sbírajícím, je vhodné plochu naširoko pod stromem-okolo něj porýt nebo alespoň důkladně železnými hráběmi či vertikutátorem vyhrabat. Dobře se pracuje s tekutou i krystalickou formou- Cererit, Kristalon...Dodržte koncentraci-ředení, za cca 6týdnů zopakujte. Přeji hodně zdaru nejen v péči o Vaši tichou trpitelku a veselé, ve zdraví prožité Velikonoce.

Autor: Ivan Dvořák 2021-03-31 08:19:06

Při pohledu do koruny je vidět řezy. Ty jsou čerstvé, nebo už letité? Jestli byly dělány v této zimě, víc už bych do koruny nezasahoval.
Takhle bych to viděl já: Nejdříve prosvětlit a nezkracovat plodný obrost. Zejména pokud byl vloni pro Váš strom plodný rok.
A jak píše pan Petr. Měly by se objevit na starých větvích vlky. Ty nejsou ničím škodlivým, z nich se časem udělá, i bez péče obrost v koruně, který bude plodit. A lze s ním počítat při snížení výšky koruny jako s obrostem pro základ koruny níže nad zemí.
Je škoda, když kvetou a plodí jen konce větví ve výšce 6 a více metrů, když jsou pod nimi třeba čtyři metry kmene krásně osluněné větrem luftované.

Autor: Eva 2021-05-03 08:27:41

Dobrý den, omlouvám se, že reaguji až nyní, ale nenapadlo mě se sem již podívat, jelikož po instrukcích pana Petra? (pán v prudce středním věku ?) jsme se s manželem vrhli do akce. Vše jsme udělali, jak napsal. Jen když manžel uřízl ty větve, tak vevnitř byla vždy taková malá kolečka, která byla měkká a okolo tvrdé dřevo. Přikládám fotografii, ale není to na ní nějak zřetelně vidět. Tak snad to neznamená pozvolný konec naší jabloně. Doufám, že za rok sem budou moci přiložit fotografii s novými svěžími výhony, viz konverzace výše.

PRO PANA IVANA - děkuji Vám, že jste se také věnoval mému příspěvku, moc mě to těší. Řezy ve stromě byly čerstvé, snažili jsme se odstranit větve, které byly suché nebo takové úplně mentolově zelené (asi lišejník...?). Co si pamatuji, tak 2 roky jsme již jablka neměli. Buď se přestala vyvíjet na stromě a scvrkla se a nebo byla neskutečně \"ťupkatá\", takže taková jablka jsem ani dětem nechtěla dávat, vypadala nezdravě. Každopádně strom plodil méně a méně a horší a horší jablka. Takže kromě sbírání spadaných ošklivých jablek, vos a na podzim hrabání listí nám strom dával akorát příjemný stín v létě.

S pozdravem Eva H.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: SPCH 2021-05-03 11:09:49

Evo, nejdříve poděkování Vám za pokračování-i obrazem, taky za téměř dokonalé splnění písemného návodu! Teď k novému snímku-ta očím nejbližší rána je nahotovo? Chtělo by to ji zarovnat do jedné plochy. Taky ta zadní by mohla být lehce zešikmena směrem od kmene níž-byť by plocha byla oválnější, tedy o trochu větší. Nezdržela by se na ní voda déle, než je zdrávo. Měkké části dřeva uvnitř-daň za předchozí nepéči-jednak snad houbovatění způsobené houbami-choroši, které se ani nemusely zatím navenek propagovat-narůsty skrz kůru na světlo Boží, ale taky možná v důsledku dlouhodobého strádání hladem. To mi připomíná-učinili jste další opatření stran obrytí, zkypření a vydatného vyhnojení? Očekávané nové výhonky mohou vypuknout kdekoliv nad povrchem půdy, preferujte-ponechejte ty, které porostou min.metr nad zemí, nejlépe z kosterních větví. Štětičky lístečků mohou mít zprvu načervenalou, oranžovou, našedlou nebo už hned zelenou barvu-to vše je ok, rozhoduje odrůda. Hodně zdaru Vám i stromu!

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-05-04 08:49:37

Nevím proč, ale nezobrazil se tu můj včerejší příspěvek. A byl dlouhý.
Dneska kratčeji.
Zelená barva, ať už jsou to řasy, nebo lišejníky, mechy dokáže sundat wapka. To už tady SPCH doporučoval jinde. Ošetření mědí je zastaví v novém rozvoji. Pěkné ovoce, bez péče, ošetřování nebývá. Naši předkové se starali o stromy, to, co tvrdí eko a bio avantgarda, že bez práce jsou koláče, není seriózní. A tak jablka časem nebudou jiná, než poslední dva roky, pokud stromu nepomůžete. Nevěřte tomu, že by lidé dříve kupovali padanky, jaké dávají neošetřované stromy. A že ta pěkná jablka rostla na stromech bez řezu, ošetřování. Nejen vůči Vám, ale i ostatním začne naše kancelář uvádět věci na pravou míru. Nebude to tak žertovné jako v Saturninovi, ale bořit mýty, které vedou do slepé uličky bude naším cílem. Pokud byste četli články tady na i-zahrádkáři, bylo by Vám (a vám, ostatním, co budete tohle číst) mnoho věcí jasnějších.
Jestli z toho stromu zůstalo jen to co je na obrázku není to podle mě moc dobré. Opravdu stačilo pro tento rok, to co bylo na fotkách.
Hospodařím a pečuji o stromy v horších podmínkách, než jsou u SPCH, takovýto řez by u nás předcházel trhání stromů. Je to podobné řezu silničnímu, řezu pracovníků obhospodařujících elektrické vedení. Všude je jinak, když jsem viděl zmlazování meruněk v Lednici, co tam strom snese, to u nás nerozchodí. Třeba je ve městě lépe než v polních sadech a strom se s tím vyrovná.
Ale na druhou stranu, je to řez, který ukáže, jestli za ten stav plodů, propad ovoce nebyla částečně na vině proliferace.
A tak Vám budu přát, abyste z toho torza založili lepší korunu, která ponese pěkné ovoce a ne jen stín.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-05-04 08:49:49

Nevím proč, ale nezobrazil se tu můj včerejší příspěvek. A byl dlouhý.
Dneska kratčeji.
Zelená barva, ať už jsou to řasy, nebo lišejníky, mechy dokáže sundat wapka. To už tady SPCH doporučoval jinde. Ošetření mědí je zastaví v novém rozvoji. Pěkné ovoce, bez péče, ošetřování nebývá. Naši předkové se starali o stromy, to, co tvrdí eko a bio avantgarda, že bez práce jsou koláče, není seriózní. A tak jablka časem nebudou jiná, než poslední dva roky, pokud stromu nepomůžete. Nevěřte tomu, že by lidé dříve kupovali padanky, jaké dávají neošetřované stromy. A že ta pěkná jablka rostla na stromech bez řezu, ošetřování. Nejen vůči Vám, ale i ostatním začne naše kancelář uvádět věci na pravou míru. Nebude to tak žertovné jako v Saturninovi, ale bořit mýty, které vedou do slepé uličky bude naším cílem. Pokud byste četli články tady na i-zahrádkáři, bylo by Vám (a vám, ostatním, co budete tohle číst) mnoho věcí jasnějších.
Jestli z toho stromu zůstalo jen to co je na obrázku není to podle mě moc dobré. Opravdu stačilo pro tento rok, to co bylo na fotkách.
Hospodařím a pečuji o stromy v horších podmínkách, než jsou u SPCH, takovýto řez by u nás předcházel trhání stromů. Je to podobné řezu silničnímu, řezu pracovníků obhospodařujících elektrické vedení. Všude je jinak, když jsem viděl zmlazování meruněk v Lednici, co tam strom snese, to u nás nerozchodí. Třeba je ve městě lépe než v polních sadech a strom se s tím vyrovná.
Ale na druhou stranu, je to řez, který ukáže, jestli za ten stav plodů, propad ovoce nebyla částečně na vině proliferace.
A tak Vám budu přát, abyste z toho torza založili lepší korunu, která ponese pěkné ovoce a ne jen stín.

Autor: SPCH 2021-05-04 16:33:31

Dobrý den nejen paní Evě-to proto, že chci reagovat i na slova váženého pana Dvořáka. Bohužel neznám podmínky, ve kterých převážně hospodaří. Jsem na 100 pr. přesvědčen, že má mnohem větší rajon-jak co se týče km na km, společenských kontaktů z propíraných i dalších oborů, než já. Vrtím se převážně na mé rodné Hané, do dál se fyzicky vydám jen výjimečně-byť v myšlenkách jsem mnohokrát obletěl nekonečný Vesmír! Už jsem kdysi psal, že povídání o tom, že když se u nás zapíchnou vidle do hnoje, tak se zazelenají, rovná se psaní pohádek-leda že by to topůrko obrostlo mechem. Zkrátka, není to tu úplná idylka, spíš mám vypozorováno, že platí zákon padajícího...-prostě koncentrace neřádstva v luftě je tu vysoká, takže monilie, jejíž stopy na fotkách paní Evy v podobě mumií jsou patrné+drobotina běhající pod nestabilním, přerostlým stromem...to mě vedlo k názoru, že radikální řez bude lepší, než dlouhodobé riziko postupného, léta trvajícího přetáčení kormidla. Pokud je staré dřevo navíc zkřehlé kvůli chorošům, děkujme Bohu, že domácí včas strom stabilizovali, chci věřit tomu, že za dva, tři roky opět sklidí zdravé, chutné ovoce. Špatný stav plodů v minulých letech byl nejspíš kombinací dříve popsaných vlivů, flíčky na jablíčkách snad strupovitist, nebo sazovitost, snad by mohla p. Eva alespoň přibližně udat polohu, kde strom pěstují-nadm.výška....

Autor: Eva 2021-06-04 09:12:59

Dobrý den, dodržela jsem všechny instrukce viz výše a i poprvé ve svém životě něco zryla, jsem holka z paneláku. Nikdy by mne nenapadlo, že se o stromy musí člověk tak starat. Pobavila jsem se, že jsme strom ořezali jako silničáři, to jsem se zasmála, ono to opravdu tak vypadá. Ale jabloni věřím, že to zvládne.
Jsme z Mariánských Lázní a dle Google jsme 578 m nad mořem. Připojuji novou fotku, pořád ji chodím okukovat, zda už se něco děje. Hezké slunečné dny a zdravíme z Mariánek.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: SPCH 2021-06-04 14:14:10

Evo, bravo Vám i jabloni. Dejte pozor na mšice, svilušky a housenky. Byl bych Vám neskonale vděčný, kdybyste s reportem-slovním i obrazovým pokračovala. Dodalo by to odvahu a inspiraci dalším, dosud váhajícím, méně informovaným pěstitelům!

Autor: Eva 2021-06-24 08:29:09

Omlouvám se, že už se zase ozývám...stromu se daří, řekla bych. Ale hodně lístků začíná schnout, je tam na něm hodně mravenců a asi larev mšic...? Poradili byste mi prosím dle mých fotek, o co se jedná. Koupím v zahrádkářství ihned nějaké postřiky. Děkuji Vám moc. S pozdravem Eva s rodinou.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Eva 2021-06-24 08:30:05

Ještě ta vajíčka.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Eva 2021-06-24 08:31:05

A lístky.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: SPCH 2021-06-24 14:39:54

Evo, vajíčka mohou být slunéček-na fotce to není k rozeznání. Takže než postřik, bych radil okamžité ruční pomačkání mšic- krutě k mšicím, ale zároveň jemně k listům, výhonům. A aby mravenci nepodporovali mšice, tak jim-mravencům zbraňte v cestě do koruny-lepovým pásem, pokud by hrozilo jeho podlezení-není-li kmen hladký, tak lep naneste přímo na kůru kmene co nejvýše a v pruhu cca 5cm dokola. Zabraňte v přemostění mezi okolní zeminou a olistěnými částmi stromu, který se snaží dýchat, žít, ale degradované listí mu v tom brání-tím myslím nějaké provázky, lana, stébla travin, květin...! Máte-li zalévací zahr.hadici, tak se můžete pokusit sprškou vody směrovanou zespodu, nebo mírně zešikma mšice spláchnout.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-06-24 15:17:36

U listů to může být přechodný nedostatek draslíku, hořčíku, nebo jen připálení od slunce. Není co řešit.
Ta vajíčka jsou mšice. Ony jsou živorodé, vajíčka kladou jen některé, létavé, na podzim.
Přidám adresu, kde se můžete podívat na fotografie a najít vhodné přípravky.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-06-24 15:19:07

Ještě ta adresa https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/01_jadroviny_skudci.pdf.

Autor: SPCH 2021-06-25 06:58:19

To, že viditelné breberky jsou mšice nerozporuju, jen autorkou zmíněná vajíčka-která tam nevidím, a to neznamená, že tam někde nejsou, mohou patřit hmyzu z lidského pohledu užitečnému...

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-06-25 07:42:00

Pane Petře, to není proti Vám, já tu odpověď měl napsanou o chvíli dříve, než Vy, jen jsem musel vyřídit asi dva telefonáty vedle v kanceláři a když jsem to odeslal, zařadilo se to za odpověď Vaši. A pak jsem si všiml, že jsem ten odkaz nepřidal. A fotku jsem si zvětšil, nic než mšice (\"matky\" a malé) nenašel.

Autor: SPCH 2021-06-25 11:40:31

Však já se taky nehádám-hádání nemám ve zvyku, max. při sledování AZ kvízu či při účasti v něm se chvíli zamýšlím. A i kdybychom byli ve při, co je to proti tornádu? Dovolím si při měsíce úplňku malou odbočku-ač nejsem konspirátor, tak je podivná shoda některých událostí, většinou neblahých: zkáza obcí s písmenem L na začátku: Lidic, Ležáků, tornáda v Litovli, Lužici...Ta dvě posledně uvedená místa-data neštěstí v letech velkého líhnutí cikády sedmnáctileté-opravdu jen náhoda? Posílám DMSky, alespoň na cosi pitné vody.

Autor: Eva 2021-10-03 08:24:08

Hezký podzimní den, žádám prosím opět profesionály o radu. Řekla bych, že jabloni se daří, jen mám teď obavy, aby z toho nebyla zase nekontrolovatelná džungle jako před tím. Máme prosím nějaké ty výhonky odstranit. Děkuji Vám opět za radu, s pozdravem Eva.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: SPCH 2021-10-03 15:01:17

Evo, odstranění nadbytečných proutků nechejte na cca půlku března r.22! Poskytla jste Vaší jabloni hnojení-pokud ano, tak jaké, jakým způsobem, v jakém množství?

Autor: Eva 2021-10-07 07:56:42

Dobrý den, do ničeho sama zasahovat nebudu, to se právě chci vždy předem poradit s vámi - takže v březnu příštího roku.
Hnojila jsem dle doporučení - krystalický Kristalon a po 6ti týdnech jsem opakovala.

Autor: SPCH 2021-10-07 13:45:42

...a posilující třetí dávka-nikoliv očkování, ale v tomto případě hnojení- bylo by výborné co možná nejdříve zapravit do půdy pod strom něco draselného-např. podzimní formu cereritu.

Autor: Alexandra 2021-11-24 12:25:29

Dobrý den,jsem moc ráda že jsem se ocitla na tomto diskuzním fóru.
Jsem na tom podobně jako paní Eva. Máme na zahradě dvě jabloně,stáří neuhodnu,druhové jméno
také neznám. Ale co muhu říct je že rodí úzasná jablka. Jedna jabloň nám dává jablka k přímé spotřebě,
koncem léta, říkáme ji tedy letní. A ta druhá , tu manžel očesává na podzim. Těmto jablkům,nemohu říct jablíčkům,
protože jsou opravdu veliká,říkáme zimní. Vydrží nám až do března. Tuto úrodu ale namáme často.
Za 11 let co tu s nimi žijeme to bylo třkrát. Na podzim 2020 byla úroda pro nás nezvykle veliká,možná
proto,že jaro toho roku hodně pršelo. V ostatních létech jsme také měli jablka už na zem spadená červivá,
strupovitá a mnohdy nedozrálá. Je pravda že našim jabloním nedáváme žádná hnojiva,ničím je nestříkáme...
nevím, nějak se toho bojím...
Když se do jablka zakousneme, je to úžasný, chutný a bez chemie.
Ale asi i ten strom potřebuje z naší strany péči. My jabloně cca jednou za dva roky v únoru prořežeme.
Ale není to odborně, to si jsem vědoma. Ale chtěla bych se to naučit. Průběžně se koukám na rady zahrádkářů.
Ale stejně z toho nejsem chytrá...
Zahrada je můj relax, manžel relaxuje jinak. Takže kdyby nám někdo poradil co s našimi jabloněmi udělat ,
budeme moc rádi. Pokud pro naše jabloně můžeme něco udělat,uděláme to moc rádi.
Zkusím připojit obrázek,a děkujem za odpověď.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Alexandra 2021-11-24 12:28:19

A tady je ta druhá jabloň.

Připojený obrázek: Řez starých velkých zahoustlých jabloní
Autor: Alexandra 2021-11-24 14:23:34

Ještě malý dovětek,možná to nic neznamená. Máme tu hned v blízkosti okasnou vrbu která se roztahuje
i přes časté stříhání,tudíš jabloň hlavně ta první nemá asi moc místa...
A další věc je že naše zahrady jsou v dolince. Domy na mírném kopečku a za zahradou dolší kopec který je zarostlý,
tudíš sluníčka je tu méně. Děkuji

Autor: SPCH 2021-11-26 09:16:43

Alexandro, Váš zájem a snaha si zaslouží pochvalu. Ty jabloně zase zvýšenou péči. Já bych nyní-nebo začátkem března 2022 zkrátil všechny kosterní větve cca o dvě třetiny, terminál asi o jednu polovinu délky. Rány pečlivě zatřel. Povrch kmene a silných větví, nebo i těch dalších, tenčích-prostě kam bezpečně dosáhnete-očistil od prachu, mechu, lišejníků drátěným kartáčem. Začátkem r.2022 alespoň kmeny natřel hustým vápenným mlékem. Kvalitu, sílu-úživnost půdy byste měla znát nejlépe Vy sama-není nutný laboratorní rozbor, v klidu pohledem, omakem, přivoněním, octovým, lakmusovým samotestem...Jde mimo jiné o to, že jabloň časem začíná tzv.alternovat, tzn.rodit obrok-dráhy živin se prodlužují a strom sbírá déle síly-to by mělo výrazně zlepšit to pokrácení, podpora ovětvení, olistění v nižších partiích. Navíc se zbezpeční sklizeň, taky když plod spadne z poloviční výšky, tak se méně otluče...Takže je dobré ve správný čas, správným způsobem hnojit odpovídajícím množstvím a druhem hnojiv, a to do pro strom potřebné oblasti-plocha pod celou korunou s přesahem směrem od kmene. Výskyt obaleče-původce červivosti a na to nasedající hniloby, monilii tlumí i rytí pod celou korunou-to taky pomáhá sestupu hnojiv do oblasti funkčních kořenů, dále je ok používání za vegetace feromonového lapače-tzv.domečku. Na dvě jabloně stačí zavěsit jeden-do výše očí-to pro průběžnou kontrolu, první rok jeho užívání berte jako kontrolní, o případném postřiku se musíte sama rozhodnout...Vrba-pokud Vás netěší, tak šáteček-znáte říkání: co je husté, není tlusté, nebo kdo chce všechno, nemá nic?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy